Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4147
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sześciolatki do szkoły – nieodwołalnie i bezdyskusyjnie!

Poniedziałek, 6 października 2008, 8:23
Aktualizacja: Wtorek, 7 października 2008, 8:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sześciolatki do szkoły – nieodwołalnie i bezdyskusyjnie!
Fot. TEJO
Cienia nadziei na to, że być może sześcioletnie dzieci nie pójdą do szkół, nie pozostawili ważni urzędnicy oświaty oraz sam rzecznik praw dziecka. I to mimo przekonujących głosów, że takie rozwiązanie nie jest dobre.

Ewa Duziak, radna, a zarazem nauczycielka wychowania przedszkolnego, podczas rozmowy z Beatą Pawłowicz, kurator dolnośląską, i Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka, wyraziła wątpliwość co do słuszności zamierzenia wysłania wszystkich sześciolatków obowiązkowo do pierwszej klasy. Ma to zacząć obowiązywać od września 2011 roku. Radną poparł chór osób, które opowiadają się przeciwko skróceniu dzieciństwa najmłodszym.

- Takie rozwiązanie jest bezdyskusyjne – ucięła Beata Pawłowicz. – Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o wiek obowiązku szkolnego. W Anglii do szkół idą nawet młodsze dzieci. Nie może tak być – stwierdziła.

Zasypano ją argumentami, że nasze szkoły nie są przygotowane do przyjęcia małych dzieci. Zwłaszcza duże placówki oświaty, gdzie nietrudno o „konflikt” interesów najstarszej grupy uczniów z sześcioletnimi pierwszakami. Przecież wiele podstawówek to wciąż zespoły szkół, w których działają też gimnazja – padały głosy z sali. – Dlaczego zbyt wcześnie obarczać dziecko szkolnymi stresami i ciężkimi tornistrami?

Marek Michalak poparł projekt. – Jeżdżę po Polsce i w wielu miejscowościach, gdzie nie ma przedszkoli, sześciolatki już chodzą do szkół i czują się tam świetnie – tłumaczył rzecznik praw dziecka.

Adwersarze nie zostali jednak przekonani. O tym, jak szeroki opór społeczny budzi pomysł obniżenia wieku szkolnego, można się przekonać czytając fora internetowe poświęcone temu zagadnieniu. Na zamiarach władzy krytycy nie zostawiają suchej nitki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group