Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6431
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Sześćdziesiąt lat zaminowany

Środa, 7 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:51
Autor: marek
Skrzynki z trotylem, przygotowane do odpalenia, ukryte w moście na krajowej drodze nr 5 z Lubawki do Bolkowa znaleźli we wtorek po południu pracownicy Święckiego przedsiębiorstwa budowy dróg i mostów.

To już trzeci most w Domanowie, pod którym znaleziono ładunki wybuchowe. Trzy lata temu taki sam trotyl znaleziono pod dwoma innymi mostami remontowanymi w tej miejscowości. Prawdopodobnie Niemcy w 1945 roku przygotowali mosty do wysadzenia, ale z nieznanych przyczyn nie zrobili tego. Policyjny saper ocenił, że ładunki przetrwały w dobrym stanie i mogły by być zdetonowane.

Jednak bez sprawnego zapalnika trotyl nie wybuchnie i przez te kilkadziesiąt lat kostki ładunków wybuchowych nie zagrażały samochodom jadącym po tej trasie.
Kierujący pracami, Marcin Kasprzyszak, powiedział, że jego firma już wielokrotnie musiała przerywać prace przy naprawach i remontu dróg i mostów z powodu różnych ładunków wybuchowych lub niewypałów leżących pod powierzchnią dróg, lub ukrytych pod mostami.

Pomimo sześćdziesięciu lat od zakończenia wojny i tysiącach ton ładunków zebranych przez saperów, Dolny Śląsk dalej kryje pozostałości wojenne. Pozostaje nadzieja, że to już ostatni most, pod którym znajdowały się ładunki wybuchowe z czasów 2 wojny światowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group