Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8427
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Symfoniczne czterdzieści pięć lat

Środa, 16 grudnia 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:14
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Symfoniczne czterdzieści pięć lat
Fot. rylit
Dyrekcja placówki i koncertmistrzowie podsumowali wczoraj obchody 45. rocznicy istnienia w Jeleniej Górze orkiestry symfonicznej, która dała podwaliny do stworzenia działającej w stolicy Karkonoszy Filharmonii Dolnośląskiej, jednej z trzech działających w województwie.

Dyrektor naczelna Zuzanna Dziedzic, pierwszy gościnny dyrygent i szef artystyczny Mirosław Jacek Błaszczyk oraz koncertmistrzowie: Janusz Nykiel i Natalia Wysocka (skrzypce), Roman Samostrokov (grupa wiolonczeli i kontrabasów), Irena Maciejewska (grupa instrumentów dętych i perkusji) a talże inspektor orkiestry Krzysztof Sobieralski spotkali się wczoraj z przedstawicielami lokalnych mediów.

Konferencję rozpoczęła Zuzanna Dziedzic, która przedstawiła krótki rys historyczny Filharmonii Dolnośląskiej, podając najważniejsze daty jednocześnie prezentując pachnące jeszcze farba drukarską kolorowe wydawnictwo wydane przez filharmonię z okazji 45-lecia istnienia tej placówki. FD jest bowiem kontynuatorką działalności założonej przed 45 laty przez zmarłego w tym roku Stefana Strahla Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Jeleniej Górze

W kolorowym albumie znalazł się rys historyczny Filharmonii Dolnośląskiej, obecny skład osobowy placówki oraz zdjęcia, plakaty i dokumenty związane z jej istnieniem. Zuzanna Dziedzic podkreśliła, że dla filharmonii jednak najważniejsze są nie słowa ale dźwięki, dlatego filharmonicy starali się uczcić rok 2009 jak największą ilością koncertów.

– Co jubilaci uważają za swoje najważniejsze osiągnięcie? – Dla muzyków i filharmoników przez te lata były najważniejsze koncerty symfoniczne na uwagę zasługują też festiwale takie jak: „Gwiazdy promują”, które gościły ponad dwustu znakomitych profesorów największych uczelni muzycznych w kraju wraz ze swoimi najzdolniejszymi uczniami – odpowiedziała Zuzanna Dziedzic.

Wymieniła też inne imprezy wpisane w kalendarz stałych wydarzeń w FD: „Festiwal Muzyki Wiedeńskiej”, „Konkurs Chopinowski dla dzieci” który przez cztery edycje gościł najzdolniejszych młodych pianistów z całego świata, czy festiwal „Silesia Sonans” gdzie orkiestra przedstawiała największe dzieła muzyki symfonicznej i sakralnej.

Na uwagę zasługują tez akcje edukacyjne prowadzone przez Filharmonię Dolnośląską dla młodzieży i dzieci pod tytułami: „Filharmonia Młodych” czy „Niedzielne poranki muzyczne”.
O dorobku filharmonii świadczą nazwiska światowej sławy dyrygentów i artystów, którzy przewinęli się przez sale koncertowe filharmonii: Stefan Strahl, Kazimierz Kord, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Krzesimir Dębski, Jose Cura, Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Roman Lasocki, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Vadim Brodski ,Piotr Paleczny, Waldemar Malicki, Urszula Dudziak, Iwona Hossa-Derewecka, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman, Ivan Monighetti i wielu innych. Filharmonicy z Jeleniej Góry koncertowali w wielu światowej sławy filharmoniach i salach koncertowych w Warszawie, Walencji, Marsylii czy Budapeszcie i innych miastach.

– Największe sukcesy orkiestra zawdzięcza swoim zdolnym muzykom. Kiedyś w orkiestrze grali ludzie tacy jacy byli, którzy też osiągali sukcesy. Dziś w dobie wysokiej konkurencji do orkiestry trafiają najzdolniejsi muzycy, ambitni i dobrze wyszkoleni, znający wymagania im stawiane – powiedział pierwszy dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk.

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprosiła wszystkich na 18 grudnia (piątek, godz. 19), na ostatni koncert wieńczący rok obchodów 45-lecia FD.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group