Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7210
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Świętowali 25 lat współpracy z Aachen

Czwartek, 26 marca 2015, 8:20
Aktualizacja: 8:23
Autor: Mea/Ts
Powiat: Świętowali 25 lat współpracy z Aachen
Fot. Archiwum Starostwa
20 osób z powiatu jeleniogórskiego pojechało na obchody 25–lecia partnerstwa powiatu z Aachen. Z tej okazji została otwarta wystawa fotograficzna „Karkonosze wczoraj i dziś” Zbigniewa Kulika oraz wystąpił zespół folklorystyczny Karkonosze . Ponadto odbyła się prezentacja regionu na Targach Konsumenckich Euregiowirtschaftsschau 2015.

Dokładnie 28 marca 1990 r. Wojewoda Jeleniogórski podpisał porozumienie władzami Powiatu Aachen. Z okazji tego jubileuszu Anna Konieczyńska- starosta jeleniogórski oraz Krzysztof Wiśniewski- wiceprzewodniczący rady powiatu ze strony polskiej i Helmut Etschenberg- I Radny Regionu Miast Aachen, a także Axel Hartmann - oficjalny zastępca I Radnego ze strony niemieckiej podpisali oświadczenie o dalszej współpracy.

Ponadto w jeleniogórskiej delegacji byli m.in. radny Grzegorz Truchanowicz - przewodniczący Komisji Turystyki, Współpracy Zagranicznej i Promocji Powiatu, Wiesław Dzierzba - dyrektor Wydziału Turystyki i Sportu, Jarosław Hajndrych ze Starostwa, grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu z opiekunką panią Kariną Trojanowską-Kokoszką, Zbigniew Kulik i zespół Karkonosze.

Na wystawie Zbigniewa Kulika, która będzie prezentowana przez miesiąc w Starostwie Powiatowym w Aachen, znajdują się zdjęcia Karkonoszy jego autorstwa oraz stare fotografie robione przez dawnych fotografików. Wernisażowi towarzyszył zespół Karkonosze, grający regionalne piosenki. Młodzież z powiatu jeleniogórskiego oraz z Aachen wzięła udział w debacie poświęconej kierunkom współpracy pomiędzy regionami partnerskimi. Uczniowie z różnych szkół będą brali udział w większości wspólnych przedsięwzięciach, które planowane są w kolejnych projektach. Z okazji 25-lecia wydana została broszura w języku niemieckim upamiętniająca różne przedsięwzięcia realizowane przez te wszystkie lata.

Efektem wieloletniej współpracy jest wniosek projektu Greg złożony do Unii Europejskiej, którego wyniki będą w czerwcu. Region Miast Aachen zadeklarował partnerską współpracę z możliwością pomocy finansowej. Zapowiedziano kontynuację wizyt obywatelskich po obu stronach granicy oraz wymianę nauczycieli i młodzieży, którzy będą korzystać z praktyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group