Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 2472
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święto Wojska Polskiego także w Jeleniej Górze

Piątek, 15 sierpnia 2014, 20:13
Aktualizacja: Niedziela, 17 sierpnia 2014, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Święto Wojska Polskiego także w Jeleniej Górze
Fot. Tomasz Raczyński
Dzisiaj (15. sierpnia) w Jeleniej Górze, podobnie jak w całej Polsce, mieszkańcy oddali cześć Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej. W tradycyjnym marszu spod Bramy Wojanowskiej uczestnicy przeszli na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Św. gdzie uroczyście oddano cześć bohaterom walki o niepodległość.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, zwanej potocznie "Cudem nad Wisłą".

Uroczystość w naszym mieście zorganizowało Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR oraz Urząd Miasta Jeleniej Góry przy współudziale Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wymienione organizacje wojskowe skupiają byłą kadrę jeleniogórskich jednostek z koszar przy ul. Podchorążych i pułku przeciwlotniczego przy ul. Sudeckiej. Obchody uświetniła Orkiestra Dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, której muzycy ubrani byli w historyczne mundury wg. wzoru z okresu Powstania Listopadowego. Swój udział zaznaczyła także kompania honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca z pocztem sztandarowym i flagowym jednostki. Nie zabrakło przedstawicieli związków kombatanckich, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych.

- Warto uświadomić sobie to, że wojna w obronie Polski w 1920 roku nastąpiła zaledwie dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Państwo z wielkimi kłopotami ekonomicznymi, pełne kłopotów, napięć społecznych i politycznych potrafiło stanąć razem. Armia Polska w tym czasie w znacznym stopniu była armią z poborów ochotniczych i skutecznie dowodzona przez marszałka Piłsudskiego dokonała cudu. To wielki cud jedności narodu, który w sytuacji trudnej dał efekt, którego prawie nikt się nie spodziewał. Chciałbym, by to święto dzisiaj było też świętem pamięci o konkretnych osobach, które dając najwyższą daninę (własne życie) zapłaciły za to, że dzisiaj możemy żyć w pokoju. Na cmentarzu w Sobieszowie znajduje się grób Eugeniusza Głowacza - żołnierza pierwszego plutonu kompanii Piłsudskiego - to jeleniogórzanin - mówił do zgromadzonych prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła (historyk).

Prezydent nawiązał też do sytuacji na Ukrainie: - Niepokoić muszą konflikty, które wybuchają tak blisko naszej granicy. Miejmy nadzieję, że to napięcie zakończy się pokojowo.

- Ponad 1000-letni dorobek żołnierza polskiego głęboko tkwi w świadomości narodowej jako synonim odwagi, poświęcenia i ofiarności w służbie dla ojczyzny. Historia i doświadczenie to najlepsze nauczycielki życia - powiedział honorowy prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR gen. bryg. dr inż. Bronisław Pejkert . - Aby osiągnąć cel jakim jest demokratyczna, niepodległa i stabilna Polska potrzebna jest zgoda narodowa, jedność działania i kultura życia politycznego, czego niestety brakuje niektórym naszym politykom. W Dniu Wojska Polskiego życzę zgromadzonym żołnierzom, rezerwistom, emerytom wojskowym, kombatantom, byłym pracownikom wojska życzę zdrowia, oddaję hołd poległym na polu chwały - dodał były dowódca garnizonu wojskowego Jelenia Góra.

Po ceremonii mieszkańcy i zaproszeni goście udali się na mszę w intencji Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group