Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3943
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Święto Wojska Polskiego także w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 sierpnia 2014, 20:13
Aktualizacja: Niedziela, 17 sierpnia 2014, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Dzisiaj (15. sierpnia) w Jeleniej Górze, podobnie jak w całej Polsce, mieszkańcy oddali cześć Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej. W tradycyjnym marszu spod Bramy Wojanowskiej uczestnicy przeszli na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Św. gdzie uroczyście oddano cześć bohaterom walki o niepodległość.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, zwanej potocznie "Cudem nad Wisłą".

Uroczystość w naszym mieście zorganizowało Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR oraz Urząd Miasta Jeleniej Góry przy współudziale Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wymienione organizacje wojskowe skupiają byłą kadrę jeleniogórskich jednostek z koszar przy ul. Podchorążych i pułku przeciwlotniczego przy ul. Sudeckiej. Obchody uświetniła Orkiestra Dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, której muzycy ubrani byli w historyczne mundury wg. wzoru z okresu Powstania Listopadowego. Swój udział zaznaczyła także kompania honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca z pocztem sztandarowym i flagowym jednostki. Nie zabrakło przedstawicieli związków kombatanckich, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych.

- Warto uświadomić sobie to, że wojna w obronie Polski w 1920 roku nastąpiła zaledwie dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Państwo z wielkimi kłopotami ekonomicznymi, pełne kłopotów, napięć społecznych i politycznych potrafiło stanąć razem. Armia Polska w tym czasie w znacznym stopniu była armią z poborów ochotniczych i skutecznie dowodzona przez marszałka Piłsudskiego dokonała cudu. To wielki cud jedności narodu, który w sytuacji trudnej dał efekt, którego prawie nikt się nie spodziewał. Chciałbym, by to święto dzisiaj było też świętem pamięci o konkretnych osobach, które dając najwyższą daninę (własne życie) zapłaciły za to, że dzisiaj możemy żyć w pokoju. Na cmentarzu w Sobieszowie znajduje się grób Eugeniusza Głowacza - żołnierza pierwszego plutonu kompanii Piłsudskiego - to jeleniogórzanin - mówił do zgromadzonych prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła (historyk).

Prezydent nawiązał też do sytuacji na Ukrainie: - Niepokoić muszą konflikty, które wybuchają tak blisko naszej granicy. Miejmy nadzieję, że to napięcie zakończy się pokojowo.

- Ponad 1000-letni dorobek żołnierza polskiego głęboko tkwi w świadomości narodowej jako synonim odwagi, poświęcenia i ofiarności w służbie dla ojczyzny. Historia i doświadczenie to najlepsze nauczycielki życia - powiedział honorowy prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR gen. bryg. dr inż. Bronisław Pejkert . - Aby osiągnąć cel jakim jest demokratyczna, niepodległa i stabilna Polska potrzebna jest zgoda narodowa, jedność działania i kultura życia politycznego, czego niestety brakuje niektórym naszym politykom. W Dniu Wojska Polskiego życzę zgromadzonym żołnierzom, rezerwistom, emerytom wojskowym, kombatantom, byłym pracownikom wojska życzę zdrowia, oddaję hołd poległym na polu chwały - dodał były dowódca garnizonu wojskowego Jelenia Góra.

Po ceremonii mieszkańcy i zaproszeni goście udali się na mszę w intencji Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~pierwszy 15-08-2014 20:58
Pierwszy!
~ad 15-08-2014 21:03
piękne święto,ale jak naród daje się robić w .....kiedy ci co działają na szkodę Polaków składają kwiaty po kościołem,.....a tu jak fałszują wybory w Polsce https://www.youtube.com/watch?v=fTutiVhcXJs
~ 15-08-2014 21:46
oddano cześć inicjatorom walk o obecny faktycznie stalinizm...
~23.56 15-08-2014 23:56
Podniosłe, piękne i wielkiej wagi święto przede wszystkim dla tej garstki weteranów. Szkoda, że władze miasta nie potrafią i nie chcą zadbać o to aby zainteresować mieszkańców J. G. obchodami nie tylko tego święta ale i innymi świętami narodowymi. Gdyż niestety, gdyby nie wierni, którzy wyszli po nabożeństwach z kościołów nie byłoby niemal komu oglądać uroczystości. Relacja fotograficzna nigdy nie odda klimatu i wrażenia z przebiegu uroczystości. Jak ujęcie w 106 zdjęciu trafione tak ten sam sposób w ujęciu 49 nie przystoi. 88 nie powinno się pojawić. Z ciekawszych - 72 jak już urozmaicić fotorelację. Nareszcie wyraźna od jakiegoś czasu ogólna jakość (wyrazistość, ostrość) zdjęć. Tak trzymać. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy weterani żyją, chwała im za wszysko. Niech żyją wiecznie.
~ 16-08-2014 1:23
z tej okazji polecam film "Samowolka" no i po za tym dlczego nasze wojsko za nasze podatki w imieniu usa się bije ?????
~okoloko 16-08-2014 7:48
To jeszcze nie wszyscy wyjechali? Więcej defilujących niż oglądających.
~ 16-08-2014 8:29
pozyczyli paru chlopakow z jakiejs jednostki, dolozyli paru starcow i i defilada jest odfajkowana.
~wiarus 16-08-2014 8:37
Najbezpieczniej to ja się czułem jak moja armia była druga potęgą Układu Warszawskiego!
~marek 11 16-08-2014 10:05
to ironia historii,,,gdyby nie pierwszy szereg vipów z sld/pzpr to by mało kto tam był...ps. a tak poza tym muszą uważać by nie popaść w rozdwojenie jaźni..całe dorosłe życie zwalczali to święto a teraz muszą stać na słońcu i składać kwiaty i to pod kościołem
~mario53 16-08-2014 12:02
Co to za zbieranina na zdj.96.Kompania Honorowa 84 Paplot z lat 1973-1975 coś potrafiła.Jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz , albo niech ćwiczą albo niech się nie pokazują bo to dla wojska OBCIACH !!!
~obserwator 2 16-08-2014 13:16
Dziwna ta orkiestra . Pan i pani w białych koszulkach to chyba uczniowie ze szkułki a ten starszy gość w marynarce to chyba ich profesor . Wszyscy w mundurach ładnie się prezentują tylko te 3 osoby wyglądaja jak filipki z konopi . Czy filcharmonii już nie stać na jednolity ubiór ? .
~ 16-08-2014 16:10
jeśli składali kwiaty pod kościołem to może to Krzyżacy
~ 16-08-2014 18:11
Dlaczego jakas poseł składała pierwsza kwiaty,a ci których jest święto np. kombatanci itd. dopiero pózniej,przecież to święto Wojska Polskiego, a nie urzędasów.
~mhm 16-08-2014 22:12
Bardzo fajnie zorganizowane same w sobie obchody, było naprawdę przyjemnie, jednak ilość widzów przerażająco mała.. Uważam, że wydarzenie powinno być bardziej nagłośnione w mediach, na portalach, na plakatach, aby każdy o tym pamiętał i miał szansę przyjść. Sama nie wiedziałam o dokładnym miejscu i godzinie obchodów dopóki.. nie sprawdziłam ogłoszeń parafialnych.......
~hall 17-08-2014 8:06
Pan Gołębiowski jako były politruk też świętuje cud nad Wisłą?
~mmqoo 18-08-2014 3:09
Ooo ...( radny) Szymański się nie zjawił wraz ze swoim ... Siudą? No nie może być. Pewnie pojachał sobie pan radny na rybki i potem szpanuje czego mu się nie udało złowić. Tak postępuje osoba, która chce zostać wybrana na radnego na kolejną kadencję? A może zmienił poglądy i wyżekł się polskości??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group