Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5334
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Święto literatury japońskiej dla dzieci w Wojcieszowie

Sobota, 28 marca 2015, 8:32
Aktualizacja: 8:35
Autor: Manu
Region: Święto literatury japońskiej dla dzieci w Wojcieszowie
Fot. Organizator
Już po raz dziewiąty Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Wojcieszowie przygotował Regionalny Konkurs Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek. Tegorocznym motywem przewodnim była “Japonia w dziecięcych baśniach i legendach”. Przebieg konkursu miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Wojcieszowie.

- To było prawdziwe święto literatury japońskiej dla dzieci i młodzieży. Przedmiotem inscenizacji mogła być dowolna bajka, baśń lub legenda. A placówki przystępujące do konkursu mogły być reprezentowane przez jeden zespół liczący kilka osób – wyjaśnia organizatorka konkursu Anna Struś.

Publiczność mogła zobaczyć zarówno znane wersje bajek i baśni, jak i współczesne interpretacje. W zmaganiach konkursowych wzięło kilkudziesięciu adeptów sztuki teatralnej, m.in. z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Wolności), Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie, Domu Pomocy Społecznej z Legnickiego Pola, Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej), a także – Teatrzyk Tip-Top działający przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wojcieszowie.

- Nasz projekt miał na celu popularyzację wiedzy o teatrze i pobudzanie dzieci do działań rozwijających ich zdolności aktorskie, a także kształcenie umiejętności wyrażania się poprzez ekspresję, ruch oraz prezentację swoich umiejętności przed publicznością – podsumowała Beata Musialik, organizatorka konkursu.

- Konkurs ponadto w doskonały sposób promował czytelnictwo w ogóle i czytanie na głos, a uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat kultury japońskiej i poznać ciekawe obyczaje – dodaje Marzena Zaremba.

Specjalnie dobrana komisja konkursowa pod wodzą znakomitego aktora jeleniogórskiego Teatru im. Norwida - Piotra Konieczyńskiego oceniała m.in. poprawność samego czytania tekstu, jak i jego indywidualną interpretację oraz kontakt z widzami.

- Wszystkie inscenizacje prezentowały wysoki poziom - podkreśla juror Piotr Konieczyński, artysta oklaskiwany przecież nie tylko za sceniczne kreacje w spektaklach dla dorosłych, ale również i dla najmłodszych, choćby za drugoplanową postać Ogrodnika w widowisku familijnym “Alicja w Krainie Dziwów” na podstawie “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, w reżyserii Pawła Aignera.

Ostatecznie wyróżniono wszystkie grupy teatralne, a za najlepszych interpretatorów bajki uznano wychowanków z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej) za interpretację bajki japońskiej pt. “Drwal i żuraw” w przekładzie Janusza Lukaszczyka. Przyznano także dwie nagrody indywidualne dla najlepszego aktora. Nagrodą Główną został uhonorowany odtwórca roli Drwala w przedstawieniu “Drwal i żuraw” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry oraz narrator z baśni koreańskiej “O chłopcu z pustą doniczką”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

- Nasz konkurs mógł się udać dzięki wsparciu wielu sponsorów – dodały na koniec organizatorki konkursu, Beata Musialik, Anna Struś oraz Marzena Zaremba. – Wśród nich znaleźli się m.in. Piekarnia Świny Marcin Mucha & Krystian Chucki, McDonald's, Drukarnia Grafix z Gdańska, LGD Partnerstwo Kaczawskie, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe SIM i Rada Miasta Wojcieszów. Wsparcie pozwoliło nam ufundować wspaniałe nagrody. I chyba dzięki temu wszyscy uczestnicy naszego konkursu wyszli stąd zadowoleni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group