Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5419
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Święto kwiatów u włoskich przyjaciół z naszym akcentem

Wiadomości: Włochy/Jelenia Góra
Piątek, 31 maja 2013, 14:00
Aktualizacja: 14:05
Autor: UM
Fot. UM
W partnerskim mieście Jeleniej Góry – Cervi odbyło się ostatnio doroczne „Święto Kwiatów”. Maj to dla Cervi – „Citta Giardino – Maggio in Fiore” (Miasto Ogrodów – Maj w kwiatach”) czas święta, kiedy to powstaje w mieście na rondach, skwerach i w parkach ponad 50 klombów przygotowywanych przez ogrodników z Europy, w tym Polski, także z Jeleniej Góry.

Jelenia Góra jest szczególnie postrzegana przez gospodarzy, bowiem nasza umowa partnerska została podpisana jeszcze w ramach poprzedniego ustroju, w roku 1976 i jest jedną z najstarszych.

Tegoroczne święto w Cervi było dla Polski szczególne, bowiem w porcie tego – leżącego nad Adriatykiem – miasta odsłonięto obelisk ku czci Jana Pawła II, który gościł w Cervi, a na klombie „jeleniogórskim” – pomnik ucznia miejscowej szkoły, Ulrico Sordi, zmarłego w wieku 12 lat, zapisanego trwale w pamięci jemu współczesnych jako chłopca wyjątkowo wrażliwego na sprawy innych ludzi. Te przymioty sprawiły, iż tamtejsze duchowieństwo stara się o kanonizację chłopca, stąd też usytuowanie pomnika na skwerze Jeleniej Góry ma dla Włochów wyjątkowe symboliczne znaczenie.

- Na klombie – powiedzieli nam pracownicy MPGK, którzy w pierwszych dniach maja układali tam rabaty – wysadziliśmy 3.420 sadzonek różnych gatunków kwiatów, w tym begonii, cynerarii, tageste (aksamitki), canne, alternentery i asyrantes. Zdobią one okolice pomnika i fontanny, wypełniając ok. 600 m kwadr. powierzchni klombu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~uzi 31-05-2013 14:21
Jak pracownicy urzędu inne obowiązki i rzeczy wykonują tak jak umieją zrąbać zdjęcia, to miej Boże w opiece naszą biedną Jelenią Górę...
~kiti 31-05-2013 15:10
tu urzędasów jedzie na takie występy za naszą- podatników kasę i tylko śmieszne trzy fotki przywieźli- no, no chyba, że inne się nie nadawały
~KITI 31-05-2013 15:25
POPRAWKA tylu urzędasów.....
~"Z" 31-05-2013 18:11
A ta fontanna na jeleniogórskim cyt. wyżej klombie to też kosztowała ponad trzysta tysięcy dolarów, jak ta w Jeleniej Górze obok prosperujących jak Ratusz "baniaków"? (RIVERSIDE dla młodszych)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group