Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13755
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świetna impreza – mówili uczestnicy Festiwalu Kultury Żydowskiej

Niedziela, 9 czerwca 2013, 11:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 8:56
Autor: Aleksander Borkowski/red
Jelenia Góra: Świetna impreza – mówili uczestnicy Festiwalu Kultury Żydowskiej
Fot. Aleksander Borkowski
W cieplickim Parku Zdrojowym odbyła się wczoraj (08.06. br.) druga edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Imprezę rozpoczął koncert grupy „Mackie Messer Klezmer Band”. Na widzów czekało wiele innych atrakcji, m.in. czytanie bajek żydowskich ze sceny, sesje naukowe poświęcone kulturze żydowskiej, ciekawe przedstawienie "רגבאוןצירק” oraz liczne zabawy dla dzieci.

Festiwal rozpoczął się koncertem muzyki żydowskiej, a jego kulminacyjnym momentem był spektakl, do którego młodzież polsko-czeska przygotowywała się przez cały rok uczestnicząc w licznych warsztatach teatralnych, zorganizowanych w ramach programu „Kultura żydowska na pograniczu polsko-czeskim” . Przedstawienie łączy „Sztukmistrza z Lublina” Isaaca Bashevis Singera w scenicznej adaptacji Jana Szurmieja i piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz „Skrzypka na dachu” z muzyką Jerry'ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina.

- Po polsku i po czesku chcieliśmy przywołać na scenie klimat cyrku – świata Jaszy Mazura i targu gdzie toczyło się codzienne życie żydowskiej gminy, okraszając je opowieściami i baśniami Singera. Przede wszystkim jednak chcieliśmy młodzieży biorącej udział w warsztatach i widzom finałowego pokazu przybliżyć, choć na chwilę, kulturowe dziedzictwo społeczności, której już nie ma – informowali organizatorzy przedsięwzięcia.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko jeleniogórzan i kuracjuszy, niektórzy przyjechali specjalnie, nawet z daleka. – Jesteśmy z województwa mazowieckiego. Byliśmy z żoną na tym na festiwalu rok temu i bardzo nam się podobało. Postanowiliśmy zobaczyć go także teraz – mówił nam jeden z widzów.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Jeleniej Górze realizowany jest w ramach projektu pn.: „Kultura Żydowska na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska 2007-2013

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
502
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group