Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9489
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Światełko w tunelu Kolei Izerskiej

Środa, 4 sierpnia 2010, 7:39
Aktualizacja: Czwartek, 5 sierpnia 2010, 7:39
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Światełko w tunelu Kolei Izerskiej
Fot. Karolina
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei poinformowała, iż negocjacje w sprawie przejazdu pociągu ze Szklarskiej Poręby do Korenova zostały zakończone. Bezpośredni przejazd Koleją Izerską do Czech i z powrotem będzie możliwy najprawdopodobniej pod koniec wakacji.

Na razie pasażerowie szynobusu mogą dojechać tylko do Jakuszyc, a stamtąd zastępczym autobusem do Harrachova. Jedyny bezpośredni przejazd Kolei Izerskiej do czeskiego Korenova odbył się podczas uroczystego otwarcia 2 lipca. Już następnego dnia okazało się, że pociąg nie może wjechać do Czech, gdyż pomiędzy poszczególnymi stacjami nie ma odpowiedniego systemu łączności. W ten sposób szynowe połączenie do Korenova dla turystów i mieszkańców Szklarskiej Poręby stało się iluzją.

Zgodnie z kolejowymi procedurami, kolejne stacje na linii muszą być ze sobą połączone tzw. kablowym telefonem kolejowym. Dzięki niemu pociąg może rozpocząć podróż z jednej stacji do drugiej. Przez ostatni miesiąc trwały polsko-czeskie rozmowy, dotyczące kwestii rozwiązania problemu łączności między poszczególnymi stacjami. Należy tu przypomnieć, iż obecne trudności powstały w wyniku wcześniejszej decyzji DSDiK o wykreśleniu z projektu położenia kabli pomiędzy stacjami w Szklarskiej Porębie Górnej i czeskim Harrachovie.

Negocjacje w sprawie powyższego porozumienia zostały zakończone. DSDiK poinformowała, iż Miejscowe Porozumienie Graniczne jest w trakcie podpisywania. Obecnie trwa tzw. obieg dokumentów, które najpierw trafią do centrali Polskich Linii Kolejowych. Tam zostaną sprawdzone i jeśli wszystko będzie w porządku, to dyrektorzy polskiej i czeskiej strony podpiszą umowę. Dopiero po wdrożeniu Miejscowego Porozumienia Granicznego będą umożliwe regularne przewozy na przejściu granicznym Szklarska Poręba Górna – Harrachov.

Nie wiadomo jak długo potrwa załatwienie wszystkich formalności. Dyrektor wałbrzyskiego oddziału PLK poinformował także, że pomiędzy stacjami w Polsce i Czechach instalowany jest kabel, który umożliwi bezpośrednią łączność. Po polskiej stronie prace zostały już zakończone, u naszych południowych sąsiadów potrwają jeszcze przez kilka dni. Jeżeli dokumenty zostaną podpisane np. w połowie sierpnia, to przejazd Kolei Izerskiej do Korenova będzie możliwy pod koniec trwających wakacji.

Obecne połączenie do Polany Jakuszyckiej cieszy się dużą popularnością. Część podróżnych przesiada się do zastępczych autobusów i jedzie dalej, do czeskiego Harrachova. Pozostali wyruszają na górskie szlaki po Izerach, a po powrocie do Jakuszyc równie chętnie korzystają z podróży koleją do Szklarskiej Poręby. W klimatyzowanym, przestronnym szynobusie znajduje się 138 miejsc. Frekwencja pasażerów uzależniona jest głównie od pogody. Im ładniejsza aura, tym większy tłok w pociągu. Szkoda tylko, że to atrakcyjne połączenie nie mogło być realizowane bezpośrednio do Korenova zaraz po oficjalnym otwarciu linii.

Zobacz tu:
>tutaj

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1292
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group