Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 6105
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Świadkowie miłości wobec Haiti

Czwartek, 21 stycznia 2010, 8:27
Aktualizacja: Piątek, 22 stycznia 2010, 8:12
Autor: B. Ludorowska
JELENIA GÓRA: Świadkowie miłości wobec Haiti
Fot. Organizator
Wczoraj w Gimnazjum nr 3 – przy okazji okolicznościowej imprezy z okazji Dnia Judaizmu – uczniowie zorganizowali kiermasz koszernej żywności, z którego dochód przeznaczyli na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Obchodzony jest corocznie w dniu 17 stycznia, kiedy to przypada Wigilia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko - żydowskiego, poznanie kultury i tradycji żydowskiej, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii..

W placówce zorganizowano wystawę książek, zdjęć poświęconych Izraelowi. Był to dzień prelekcji i prezentacji o judaizmie. Młodzież wykonała prezentacje multimedialne i wiele plakatów poświęconych historii, geografii Izraela, a także przybliżające religię Żydów, zwyczaje i bogatą kulturę tego narodu.

Lekcje otwarte prowadziła Ewa Szuba – nauczyciel biblioteki, która była główną organizatorką. Prelekcjom towarzyszył pokaz filmów prezentujących istotę religii żydowskiej, historię Izraela oraz święte miejsca judaizmu.

Podczas imprezy gimnazjaliści sprzedawali sałatki i ciastka hamantasze, sporządzone według tradycyjnej, żydowskiej i koszernej receptury. Cały dochód z kiermaszu przeznaczony jest na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, a hasłem przewodnim tej akcji, prowadzonej przez Szkolne Koło Caritas, były słowa: „Niech nasza miłość pokona granice smutku, rozpaczy i zniszczeń”.

Końcowym elementem tego dnia był szkolny konkurs wiedzy o judaizmie dla klas pierwszych. Pytania dotyczyły historii i religii Narodu Wybranego. Organizacja tego typu imprezy była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży oraz współpracy nauczycielek: biblioteki, religii, historii i świetlicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group