Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7748
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA- KRAJ: Surowe kary za szkolne wagary

Czwartek, 28 sierpnia 2008, 13:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 września 2008, 10:56
Autor: Angela
Od początku września za wybryki i wagary nieletnich ich rodzice zapłacą nawet pięć tysięcy złotych grzywny. Mówi o tym nowelizacja ustawy, która zacznie obowiązywać wraz pierwszymi dniami nauki szkolnej.

Jeśli masz dziecko w wieku szkolnym, przestrzeż go przed samowolnym opuszczaniem zajęć. W innym przypadku słono zapłacisz za nieodpowiedzialność swoich pociech. W nowelizacji ustawy o systemie oświaty po raz pierwszy określono czym tak naprawdę jest "niespełnienie obowiązku szkolnego lub nauki" za co grozi kara grzywny, nakładana na rodziców.

Według nowych przepisów, jest to 50 procent nieusprawiedliwionych nieobecności w ciągu miesiąca. Przy takiej liczbie opuszczonych lekcji szkoła będzie informować o tym rodziców, a jeśli ci nie zareagują, sprawa trafi na policję i do prezydenta miasta, burmistrza czy wójta. Wówczas rodzice wagarowiczów ukarani zostaną grzywną nawet do pięciu tysięcy złotych. Czy nowelizacja ustawy nie okaże się to tylko martwym przepisem?

- W latach poprzednich dyrektorzy szkół za wagarowanie też mogli karać rodziców, ale nigdy tego nie robili – mówi jeden z funkcjonariuszy policji. Zawsze kończyło się tylko na pouczeniu. Teraz te kary są być może wyższe i można je stosować w ściśle określonych przypadkach niedopełnienia obowiązku szkolnego, ale nie wiadomo czy ktoś będzie z nich w ogóle korzystać.

Wiadomo jednak, że jak co roku w Jeleniej Górze, straż miejska i policja wspólnie z pedagogami szkół będą systematycznie prowadzić kontrole kafejek internetowych i innych miejsc, gdzie w czasie zajęć szkolnych tłoczą się wagarowicze. Wobec nich będą wyciągane surowe konsekwencje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1162
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group