Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8936
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stulecie parku Norweskiego

Sobota, 18 lipca 2009, 22:13
Aktualizacja: 22:14
Autor: Mar
Jelenia Góra: Stulecie parku Norweskiego
Fot. Mar
W strugach deszczu odbył się dzisiaj festyn i uroczystość ku pamięci założyciela i budowniczego tego niezwykle urokliwego miejsca jakim jest park Norweski i pawilon w stylu smoczym, siedziba Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Tablica upamiętniająca Eugena Füllnera, właściciela fabryki maszyn papierniczych Füllnerwerke zawisła na murze otaczającym muzeum.

Z kolei portret Füllnera zawisł w sali wystawienniczej muzeum razem ze starymi zdjęciami i widokówkami pokazującymi jak wyglądał park norweski i budynek, w którym przez kilkadziesiąt lat znajdowała się restauracja.
- Füllner wybudował ten pawilon w norweskim stylu, zwanym smoczym i nazwał tak park, żeby przypodobać się cesarzowi Niemiec, Wilhelmowi II Hohenzollernowi, który uwielbiał styl nordycki – wyjaśniał dyrektor Muzeum Przyrodniczego, Stanisław Firszt – w czasie panowania Wilhelma styl norweski stał się w Niemczech bardzo popularny. Gdy Füllner wybudował park i pawilon, ówcześni mieszkańcy zarzucali mu, że naśladuje obce, norweskie wzory, a nie korzysta z własnych, niemieckich. Sam pawilon norweski w latach 60 został zaadaptowany na muzeum. Po stu latach drewniana konstrukcja pawilonu norweskiego wymaga pilnego remontu, ale prezydent obiecał nam pomoc.

Prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski mówił, że miasto realizuje projekt adaptacji budynków pocysterskich, sąsiadujących z cieplickim kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Tam w ciągu kilku lat zostanie przeniesione muzeum, które oprócz zbiorów przyrodniczych zawierać będzie duży dział regionalny.
- Z braku miejsca wiele eksponatów nie może być pokazywanych – wyjaśniał prezydent – tam będzie na pewno lepsze miejsce na muzeum. Natomiast pawilon norweski być może wróci do funkcji uzdrowiskowej i gastronomicznej.

Z powodu fatalnej pogody z zaplanowanych pokazów grupy wikińskich wojów, odbyły się jedynie trzy walki. Ulewa wygoniła widzów, a sami wojowie chronili się pod stromym okapem ozdobionym smoczą głową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group