Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 15808
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

: Studenci na lodzie

Środa, 30 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 0:45
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Pieniądze miały być wypłacone pod koniec listopada. Nie wiadomo jednak, czy trafią do kieszeni studentów do końca roku. - Dla nas to podstawowe źródło utrzymania - denerwuje się Marta Gos z II roku języka polskiego.

Na pieniądze czeka prawie pół tysiąca studentów Kolegium Karkonoskiego.
- Chciałam kupić książki i odbić notatki na ksero, ale nie mogę, bo nie dostałam jeszcze ani grosza - mówi Karolina Kopczyńska z I roku filologii polskiej.
- Już drugi miesiąc nie płacę za stancję - mówi Marta, studentka języka polskiego.
- Właścicielka mieszkania dała mi czas do końca roku.

Jeśli nie zapłacę w terminie rachunku, zablokują mi telefon - obawia się Anna Chytroń. - Nie dostaliśmy pieniędzy i w kadrach powiedzieli nam, że nie wiadomo, czy do końca roku dostaniemy. A święta za pasem.
Lista osób, którym przyznano stypendium socjalne, miała być wywieszona do 20 listopada. Nie była.
- Powiedzieli nam, że musimy czekać do nowego roku - mówi Katarzyna Nienyska, starościna drugiego roku języka polskiego. Potwierdza, że jej koledzy i koleżanki z roku są załamani. - Wielu z nich musi opłacić czesne za stancję i jeszcze kupić bilet autobusowy - mówi.

Kanclerz Kolegium Karkonoskiego, Grażyna Malczuk twierdzi, że opóźnienia wynikają ze zmiany przepisów.
- Musieliśmy wprowadzić nowy regulamin stypendiów zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym. Według prawa, powinien go zaopiniować samorząd studencki. A samorząd zaczął działać dopiero od października, gdy rozpoczął się rok akademicki - tłumaczy. Ci, którzy złożyli podania jeszcze w wakacje, otrzymali już pieniądze. Zalegamy jedynie z wypłatami dla tych, którzy "obudzili się"
dopiero we wrześniu i październiku.

Studenci jednak nie przyjmują takiej argumentacji. Pieniądze otrzymali bowiem ich koledzy z instytutu pedagogiki.
- Dlaczego jedni mogą, a inni nie? - pytają.
Marta Gos z II roku języka polskiego złożyła podanie jeszcze w lipcu. - Dostałam pieniądze w październiku, ale w listopadzie już nie - mówi.

Poza tym, wnioski na uczelni przyjmowane są tylko przez dwie godziny dziennie. Pokój przyjęć jest oblegany. W ogonku ustawia się czasem i po kilkudziesięciu studentów.
- Ciągle każą nam donosić jakieś dokumenty. Gdyby wydłużyć czas przyjmowania wniosków, dawno już wszystkie byłyby rozpatrzone - proponuje Karolina Kopczyńska.

- Rozpatrujemy po kolei wnioski z każdego instytutu, żeby było sprawniej. Dlatego na naszej uczelni jedni już dostali pieniądze, a inni nie - tłumaczy Grażyna Malczuk. Jak zapewniła nas, wszystkie wnioski w Kolegium Karkonoskim zostaną rozpatrzone w ciągu kilku najbliższych dni, a pieniądze trafią na konta zainteresowanych do 10 grudnia.
Sprawdzimy, czy dotrzyma słowa.

Opóźnienia w wypłacie stypendiów otkną też studentów jeleniogórskiego wydziału Akademii Ekonomicznej. - Nowy regulamin pomocy materialnej dla studentów, zatwierdzony przez władze uczelni oraz przez samorząd studencki, otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na jego podstawie mogliśmy opiniować i zatwierdzać wnioski o stypendia socjalne - mówi Anna Baraniecka, prodziekan do spraw studenckich na wydziale gospodarki regionalnej i turystyki AE w Jeleniej Górze.
- Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się wypłaty. Oczekujący otrzymają pieniądze od razu za październik i za listopad - zapewnia.
W wydziale zamiejscowym Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze i Bolesławcu na pomoc socjalną czeka 368 studentów dziennych i zaocznych.
Kłopotów z uchwalaniem regulaminu nie miały natomiast władze jeleniogórskiej filii Politechniki Wrocławskiej, gdzie z pomocy korzysta prawie 340 studentów. W tej uczelni wszystko jest na czas. Do 12 grudnia powinny być przelane stypendia za ostatni miesiąc tego roku dla studentów politechniki.

Według regulaminu, najniższe stypendium socjalne w Kolegium Karkonoskim wynosi 80 złotych miesięcznie, a najwyższe - 325 złotych. Uzależnione jest to głównie od przychodu netto na członka rodziny. Studentom Kolegium przysługują także dopłaty do wyżywienia - maksymalnie 60 złotych, oraz do zakwaterowania - najwyżej 100 złotych.
Student Akademii Ekonomicznej może otrzymać maksymalnie 250 złotych stypendium socjalnego, plus 150 złotych - dodatek za zakwaterowanie i 85 złotych - na wyżywienie.
Stypendium socjalne na Politechnice Wrocławskiej wynosi od 135 złotych do 215 złotych (w zależności od dochodu na członka rodziny). Dodatek do wyżywienia wynosi 65 złotych miesięcznie, a do zakwaterowania - 40 procent uzyskanego stypendium socjalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
682
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group