Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6208
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Studenci na lodzie

Wiadomości:
Środa, 30 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 0:45
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Pieniądze miały być wypłacone pod koniec listopada. Nie wiadomo jednak, czy trafią do kieszeni studentów do końca roku. - Dla nas to podstawowe źródło utrzymania - denerwuje się Marta Gos z II roku języka polskiego.

Na pieniądze czeka prawie pół tysiąca studentów Kolegium Karkonoskiego.
- Chciałam kupić książki i odbić notatki na ksero, ale nie mogę, bo nie dostałam jeszcze ani grosza - mówi Karolina Kopczyńska z I roku filologii polskiej.
- Już drugi miesiąc nie płacę za stancję - mówi Marta, studentka języka polskiego.
- Właścicielka mieszkania dała mi czas do końca roku.

Jeśli nie zapłacę w terminie rachunku, zablokują mi telefon - obawia się Anna Chytroń. - Nie dostaliśmy pieniędzy i w kadrach powiedzieli nam, że nie wiadomo, czy do końca roku dostaniemy. A święta za pasem.
Lista osób, którym przyznano stypendium socjalne, miała być wywieszona do 20 listopada. Nie była.
- Powiedzieli nam, że musimy czekać do nowego roku - mówi Katarzyna Nienyska, starościna drugiego roku języka polskiego. Potwierdza, że jej koledzy i koleżanki z roku są załamani. - Wielu z nich musi opłacić czesne za stancję i jeszcze kupić bilet autobusowy - mówi.

Kanclerz Kolegium Karkonoskiego, Grażyna Malczuk twierdzi, że opóźnienia wynikają ze zmiany przepisów.
- Musieliśmy wprowadzić nowy regulamin stypendiów zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym. Według prawa, powinien go zaopiniować samorząd studencki. A samorząd zaczął działać dopiero od października, gdy rozpoczął się rok akademicki - tłumaczy. Ci, którzy złożyli podania jeszcze w wakacje, otrzymali już pieniądze. Zalegamy jedynie z wypłatami dla tych, którzy "obudzili się"
dopiero we wrześniu i październiku.

Studenci jednak nie przyjmują takiej argumentacji. Pieniądze otrzymali bowiem ich koledzy z instytutu pedagogiki.
- Dlaczego jedni mogą, a inni nie? - pytają.
Marta Gos z II roku języka polskiego złożyła podanie jeszcze w lipcu. - Dostałam pieniądze w październiku, ale w listopadzie już nie - mówi.

Poza tym, wnioski na uczelni przyjmowane są tylko przez dwie godziny dziennie. Pokój przyjęć jest oblegany. W ogonku ustawia się czasem i po kilkudziesięciu studentów.
- Ciągle każą nam donosić jakieś dokumenty. Gdyby wydłużyć czas przyjmowania wniosków, dawno już wszystkie byłyby rozpatrzone - proponuje Karolina Kopczyńska.

- Rozpatrujemy po kolei wnioski z każdego instytutu, żeby było sprawniej. Dlatego na naszej uczelni jedni już dostali pieniądze, a inni nie - tłumaczy Grażyna Malczuk. Jak zapewniła nas, wszystkie wnioski w Kolegium Karkonoskim zostaną rozpatrzone w ciągu kilku najbliższych dni, a pieniądze trafią na konta zainteresowanych do 10 grudnia.
Sprawdzimy, czy dotrzyma słowa.

Opóźnienia w wypłacie stypendiów otkną też studentów jeleniogórskiego wydziału Akademii Ekonomicznej. - Nowy regulamin pomocy materialnej dla studentów, zatwierdzony przez władze uczelni oraz przez samorząd studencki, otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na jego podstawie mogliśmy opiniować i zatwierdzać wnioski o stypendia socjalne - mówi Anna Baraniecka, prodziekan do spraw studenckich na wydziale gospodarki regionalnej i turystyki AE w Jeleniej Górze.
- Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się wypłaty. Oczekujący otrzymają pieniądze od razu za październik i za listopad - zapewnia.
W wydziale zamiejscowym Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze i Bolesławcu na pomoc socjalną czeka 368 studentów dziennych i zaocznych.
Kłopotów z uchwalaniem regulaminu nie miały natomiast władze jeleniogórskiej filii Politechniki Wrocławskiej, gdzie z pomocy korzysta prawie 340 studentów. W tej uczelni wszystko jest na czas. Do 12 grudnia powinny być przelane stypendia za ostatni miesiąc tego roku dla studentów politechniki.

Według regulaminu, najniższe stypendium socjalne w Kolegium Karkonoskim wynosi 80 złotych miesięcznie, a najwyższe - 325 złotych. Uzależnione jest to głównie od przychodu netto na członka rodziny. Studentom Kolegium przysługują także dopłaty do wyżywienia - maksymalnie 60 złotych, oraz do zakwaterowania - najwyżej 100 złotych.
Student Akademii Ekonomicznej może otrzymać maksymalnie 250 złotych stypendium socjalnego, plus 150 złotych - dodatek za zakwaterowanie i 85 złotych - na wyżywienie.
Stypendium socjalne na Politechnice Wrocławskiej wynosi od 135 złotych do 215 złotych (w zależności od dochodu na członka rodziny). Dodatek do wyżywienia wynosi 65 złotych miesięcznie, a do zakwaterowania - 40 procent uzyskanego stypendium socjalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~eyden 30-11-2005 15:46
W końcu ktoś poruszył ten temat, bo to co się dzieje na Kolegium Karkonoskim przechodzi ludzkie pojęcie. Do dziś dnia w instytucie techniki nie powieszono list studentów, którym została przyznana pomoc materialna. Dziwię sie argumentacji, że "opóźnienia wynikają ze zmian w regulaminie" - składałem wniosek w pierwszym dniu zajęć tj. 3 Października i od ręki rozpatrzono mój wniosek, sprawdzono czy posiadam komplet dokumentów i przeliczono odrazu dochody. Ponadto Kolegium pierwsze jest do brania pieniędzy, niestety z wypłatą zwleka tak długo jak tylko może. Termin płatności stypendiów jest do dnia 20 każdego miesiąca i nigdy nie zdarza się, aby pieniądze wpłynęły na konto choćby dzień wcześniej. Nie był bym optymistą i nie liczyłbym na pieniądze przed świętami... ale kto wie, może Kolegium "mile" nas zaskoczy?
~absolwent KK 30-11-2005 21:35
Masz w zupełności rację! Kolegium Karkonoskie CO ROKU ma jakies problemy ze stypendiami! Robią durni ze studentów! Dlaczego na innych uczelniach w Jeleniej wszystko jest zawsze wszystko w porządku ze stypendiami! Pani kanclerz prosze sie lepiej nie błaźnić!
~student 30-11-2005 23:03
Robia wszystko zeby stypendium nie przyznac! Tlumacza sie takimi blahostkami ze az przykro sluchac!! WSTYD!!!!
~eyden 1-12-2005 13:13
O pani kanclerz możnaby się wypowiadać.... wozi się jak (cenzura) ... Z prostej dyrektorki S.P. 11 awansowała na panią kanclerz i uważa się za Bóg wie kogo... Ciągnie konkretne pieniądze, a kiedy student w trudnej sytuacji materialnej przyjdzie błagać o przyznanie stypendium w związku ze swoją sytuacją to twierdzi, że są inni bardziej potrzebujący... Tak samo z prośbami o rozłożenie opłat za kursy poprawkowe - dziwuje się że przykładowe 150 zł student chce rozłożyć na raty... Pewnie, bo 150 to pani kanclerz płaci za obiad w lokalu, przecież to "śmieszne" pieniądze...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group