Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2277
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stróże prawa oddali krew dzieciom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 grudnia 2008, 8:16
Aktualizacja: Sobota, 13 grudnia 2008, 9:30
Autor: Angela
Fot. Angela
Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze udowodnili, że chcą ratować i chronić życie nie tylko ścigając bandytów. W ramach corocznej akcji „Jeleniogórscy policjanci dzieciom – każda kropla krwi ratuje życie!” kolejny raz oddali swój życiodajny płyn. Pozostali chętni zgłoszą się do stacji krwiodawstwa dziś.

Akcja policji dotycząca grupowego oddawania krwi trwa od wielu lat. Jak mówią policjanci, krwiodawstwo to spontaniczna chęć niesienia pomocy chorym i poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, na stokach narciarskich bądź dla tych, którzy ulegają nieszczęśliwym wypadkom w domu.

Co roku grupa mundurowych między innymi w grudniu odwiedza stację krwiodawstwa w Jeleniej Górze by „oddając cząstkę siebie” ratować życie innych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
– Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy krwi potrzebowali nasi koledzy, którzy stali się ofiarami różnych zdarzeń – mówi zastępca komendanta miejskiego policji podinsp. Zbigniew Markowski. – Wówczas pojawiła się grupowa zbiórka krwi, chociaż wcześniej policjanci indywidualnie oddawali krew już od wiele lat. Dla nas jako dla policjantów jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, mamy świadomość jak bardzo i dla kogo ta krew jest potrzebna.

Kilkunastu jeleniogórskich policjantów uzyskało już status honorowego dawcy krwi w związku z jej cyklicznym oddawaniem. Chęć przejęcia i kontynuowania akcji przejawiają też nowo przyjęci, zdrowi i młodzi funkcjonariusze, którzy bardzo chętnie włączyli się do grupowego działania.

Jak wynika z opinii kierownika stacji krwiodawstwa, niewiele zakładów pracy organizuje podobne przedsięwzięcia. – Częściej przychodzą do nas młodzież ze szkół i uczelni – mówi Adam Pawlikowski, kierownik oddziału jeleniogórskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Byli tu na przykład uczniowie liceum ogólnokształcącego z Kowar za co serdecznie dziękuję i uczniom i gronu pedagogicznemu. Systematycznie odwiedzają nas też studenci Kolegium Karkonoskiego, uczniowie „Żeroma”, Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”, Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida i inni. Natomiast w przypadku pracowników zakładów pracy często mają oni problem ze strony pracodawców zwłaszcza prywatnych.

Podkomisarz Mirosława Sarnacka-Prośniak, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Karpaczu po oddaniu krwi zapewniała, że czuje się świetnie i wszystkich zachęca do włączania się do akcji. Pracownicy krwiodawstwa natomiast podkreślają, że każda grupa krwi potrzebna jest przez cały rok, i trzeba o tym pamiętać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ale styl 12-12-2008 9:26
Co to za koszmarny tytuł. Przesadzacie
~forumJG.pl 12-12-2008 9:42
bardzo dobrze, ale zapraszam częściej na takie akcje - ciekawe czy podczas WAMPIRIADY także policjanci przychodzą. TWÓJ GŁOS W TWOIM MIEŚCIE na www.forumjg.pl
~~`fela~` 12-12-2008 10:42
a gdzie jacyś młodzi policjanci? napewno w pracy!! tylko ,,szychy ,, przyszły a młodzi pracują!!!!! ale akcja 7 osobowa!!!!gratuluje odwagi:))))
~Violka 12-12-2008 11:06
a ja tam byłam wczoraj i widziałam :) zastanawiałam się dla kogo oddają i ja też oddałam :)
~mazi 12-12-2008 13:13
~wie39 12-12-2008 13:49
akurat filantropi....czysta pokazówka dla ludzi
~a 12-12-2008 14:46
Skoro tak niektórzy komentują negatywnie to może nie wiedzą że 450 ml oddanej krwi może uratować życie trzem ludzom!!! Więc nie ważne z jakich powodów się oddaje ważne jest to, że tego daru (krwi)jest cały czas za mało. Oddaję nieregularnie ale od 1995 roku i mam z tego ogromną satysfakcję. Pozdrawiam całe Krowidstwo i życzę spokojnych Swiąt.
~Dawid 12-12-2008 16:35
Trzeba organizować takie akcje?? Nie mogli by sami z siebie przyjśc i oddać?? po co?? prawda?? Tylko wtedy przyjdą jezeli się napisze o tym!!!...
~krwiodawca 12-12-2008 17:04
do MAZI tobie chyba brak rozumu jeśli jesteś taki Kozak to i ty oddaj krew. Oby Ci nigdy jej nie było potrzeba krwi.
~zx 12-12-2008 18:41
A ja czekam kiedy to biedni lekarze oddadzą krew. Może jest zbyt błękitna.
~TeeBezNicka (dawniej Tee) 12-12-2008 20:38
Czy ktoś z komentujących tutaj niegatywnie ten piekny gest sam oddawał honorowo krew dla kogoś? Bo ja tylko jeden raz i wiem że to jest po prostu bardzo nieprzyjemne. Trzeba siedzieć bez ruchu i z takim woreczkiem przez kilkadziesiąt minut i z igłą wbitą w żyłę, co sprawia dodatkowy dyskomfort. Niektórzy mężczyźni mdleja przy zwykłym pobieraniu krwi. Wiem, bo akurat widziałam to na własne oczy. Tak się składa, że w tym przypadku kobiety są jakoś bardziej wytrzymałe. Więc choćby za cierpliwość przy tej czynności podziękowanie tym policjantom się należy.
~rekordzista Polski 12-12-2008 21:23
Krwiodawstwo jest tematem dyżurnym z okazji "jakiejśtamokazji". A tak do wiedzy Angeli: Honorowym dawcą się zostaje od razu po pierwszym oddaniu. Nie trzeba oddawać CYKLICZNIE. To dopiero status "zasłużonego dawcy" się dostaje po ściśle określonej ilości, i to wcale nie musi być cyklicznie (patrz ustawa o Państwowej słuzbie Krwi z 22.08.1997). Ja oddałem we wrocławskiej stacji przez ponad 31 lat ilość, która dała mi palmę pierwszeństwa w Polsce. I z tej racji mam coś na ten temat do powiedzenia. Wątpicie? To poszukajcie w archiwach prasowych, radia (m.in.MRFM), i wielu telewizyjnych, materiałów o facecie z Jeleniej Góry, który 10.10.1996 roku, oddał jako pierwszy Polak setny litr krwi. Teraz jest tego dużo więcej... Wiem, że znajdą się zaraz tacy, co wiedzą lepiej, więcej, dla których jestem "CWANIAKIEM, KOMUCHEM, KOMBINATOREM" jak to słyszę często w kolejkach do lekarza, czy apteki. Gdzie nadal, należy mi się obsługa poza kolejnością. Wszyscy kochaja i hołubią krwiodawców. Do momentu, kiedy taki zasłużony dawca chce wejść przed kolejką do lekarza. Wtedy natychmiast zostaje z dobroczyńcy chamem, cwaniakiem... że na tych tylko epitetach skończę!
~brawo a!!! 12-12-2008 21:30
Bardzo mądre jest to co napisałeś - może trochę "rozjaśniłeś" sytuację tym, którzy nie mają zielonego pojęcia o oddawaniu krwi a koło szpitala wojewódzkiego przechodzą tylko w drodze na przystanek! Ludzie co za róznica czy to policjant oddał czy krawiec??! Liczy się gest i te 450 ml zycia podarowane drugiej osobie!
~GLINA 12-12-2008 23:29
Też bym poszedł oddac krew jak bym tylko wiedział o tej akcji. W komendach było o tym cicho bo jak ktoś pójdzie oddać krew to powinien dostać dzień wolny od pracy a ktoś musi zasuwać na ulicy tak jak ja .
rymcycymcy 13-12-2008 1:05
Do | ~rekordzista Polski | ...mam pytanko. Czy to nie jest tak, że jak przerwiesz oddawanie krwi na jakiś czas, to podnosi Ci się ciśnienie ? ;)))
rymcycymcy 13-12-2008 1:10
Chciałbym też zwrócić uwagę, że pan policjant nie założył foliowych bamboszy ! ;) A wogóle, to mam wrażenie, że ci sami funkcjonariusze obdarowywali niedawno dzieci w domu dziecka. Czy u nas wydzielono może jakąś specjalną jednostkę darczyńców ? ;)
~do rymcycymcy 13-12-2008 13:13
Twoje posty jak zwykle wyglądają, jakby je pisało niedorozwiniete dziecko ! Pod tym względem prawie zblizyłeś się do swojej ukochanej piipi. Sam chyba byłeś wychowywany w domu dziecka i odreagowujesz w ten sposób swoje życiowe frustracje ! Pozdrawiam, jarekk
~rekordzista... 13-12-2008 22:40
~wzruszony 28-10-2009 20:20
Brawo Pani Prośak! Ale trochę mało zdjęć!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group