Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 4597
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Stres wrogiem w walce z wirusem. Zrelaksuj się

Środa, 15 kwietnia 2020, 11:43
Aktualizacja: Czwartek, 16 kwietnia 2020, 22:54
Autor: ts
Polska: Stres wrogiem w walce z wirusem. Zrelaksuj się
Fot. ts
Sytuacja związana ze światową epidemią koronawirusa wzbudza lęk. Czasy są niespokojne i przez naszą głowę przebiegają setki myśli. Niestety, wiele z nich nie ułatwia codziennego funkcjonowania. Obawa o zdrowie swoje i najbliższych, kłopoty w pracy czy poczucie uwięzienia we własnym domu to czynniki, które utrudniają nam codziennie funkcjonowanie w czasach epidemii. Dlatego tak ważna jest higiena nie tylko ciała, ale też umysłu. Czym zająć głowę, żeby z większym spokojem przejść przez burzę, która nas otacza?

SELEKCJONUJ INFORMACJE
Żyjemy w świecie przepełnionym informacjami. Są wszędzie. Jedne bardziej wiarygodne, drugie mniej. Teksty w gazetach, materiały telewizyjne, audycje radiowe, a co gorsza memy i inne obrazki. Dlatego tak ważne jest to, żeby odpowiednio dawkować sobie wiadomości i korzystać tylko z rzetelnych i wiarygodnych źródeł. Informacje są ważne. Powinniśmy świadomie walczyć i zapobiegać zagrożeniu i wiedza to potężny oręż. Poznanie i oswojenie „wroga” to połowa sukcesu. Jednak kompulsywne przewijanie kolejnych krzykliwych tytułów sprawia, że nasze emocje są nadwyrężone do granic wytrzymałości.
Głowa przepełniona negatywnymi treściami tworzy coraz gorsze wizje przyszłości. Na pewno nie pomoże nam to w codziennym funkcjonowaniu.

UTRZYMUJ CODZIENNĄ RUTYNĘ
Wyłączenie telewizji, odłożenie smartfona czy nawet gazety może być pierwszym krokiem w zwalczaniu stresu. Jak jednak zabić nudę? Są specjaliści, którzy przed tym przestrzegają i nawet zalecają nudę, której nie uważają za stratę czasu. Te chwile mogą być zbawienne dla naszego mózgu, ale też nie trwają wiecznie, bo głowa ciągle może wracać do mniej pozytywnych myśli.

Skupmy się na czynnościach, które nie są związane z epidemią. Szczególnie ważne jest to, żeby nie zapominać o swojej codziennej rutynie. Nawet jeśli w czasie domowej izolacji nie możemy w pełni realizować swoich niektórych pasji. Kibice sportowi pozbawieni są transmisji sportowych i nie mogą „wyłączyć myślenia” emocjonując się rywalizacją sportowców. Mogą natomiast przeanalizować ranking bukmacherów, by być gotowym na moment, gdy świat sportu ruszy pełną parą, a przecież i teraz oferta bukmacherska nie jest pusta.

TRENUJ MÓZG
Zakłady bukmacherskie to niejedyny sposób na dostarczenie adrenaliny, której wielu z nas potrzebuje. Świetnym połączeniem emocji oraz treningu umysłowego są gry planszowe. W ostatnich latach „planszówki” przeżywają swój renesans. Nie ma się czemu dziwić. Po pierwsze są wspaniale wydane. Różnego rodzaju klocki czy karty są wykonane bardzo starannie i cieszą oko. Po drugie - „szare komórki” twórczo pracują nad obmyślaniem strategii by pokonać naszego przeciwnika. Ciekawa gra może na długie godziny zająć nam głowę, a endorfiny – nie tylko po ewentualnym zwycięstwie - jeszcze długo po zabawie będą szaleć w naszym organizmie.

ROZWIJAJ SIĘ SAM
Ćwiczyć swój umysł, a tym samym redukować stres możemy też samodzielnie. Niestety, gdy trzeba zachować dystans społeczny, niektórzy z nas są skazani na samotność w czasie. Wspomniane gry planszowe rzadko kiedy mają tryb jednoosobowy, ale puzzle, krzyżówki czy sudoku możemy rozwiązywać samodzielnie. Uczucie satysfakcji, gdy poprawnie zrealizujemy zadanie, jest porównywalne do emocji, które wywołuje rywalizacja z innymi.

DIETĄ, ROZMOWĄ I SNEM W WIRUSA
Walcząc z objawami lęku nie możemy zapominać o sprawach podstawowych. Dzięki przemyślanej, zdrowej diecie, podtrzymaniu
aktywności fizycznej czy odpowiedniej ilości snu nasz organizm redukuje stres. Rozmawiając z bliskimi, choćby przez telefon, nie
wracajmy cały czas do tematu epidemii. Wspierajmy się, ale nie podtrzymujmy organizmu w stanie podwyższonej gotowości. Nie traktujmy chwil poświęconych na relaks jako „marnowanie czasu”, ale jako inwestycje w zdrowie. Stres jest bowiem jednym z głównych czynników, który redukuje naszą odporność.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1195
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group