Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6805
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strażnicy biją po kieszeni

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 września 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Za skrócenie sobie drogi i przejście przez jezdnię nie po pasach lub na czerwonym świetle możemy zapłacić sporą sumkę. Baczną uwagę na nasze „skróty” zwracają strażnicy miejscy.

Dwieście pięćdziesiąt złotych za przejście na czerwonym świetle, pięćdziesiąt złotych za przejście nie po pasach. Takich kar mogą spodziewać się ci, którzy w naturze mają chodzenie „własnymi drogami”.
Jednym z takich miejsc, gdzie mieszkańcy nagminnie łamią przepisy to ruchliwa ulica koło Zespołu Szkół Mechanicznych, na przeciwko dworca PKS.

– Nie raz widziałam, jak ktoś się spieszył na autobus i zamiast przejść podziemnym przejściem przebiegał przez jezdnię – mówi jeden z kierowców. – Często nawet nie patrzą, czy coś jedzie czy nie. Biegną, bo się śpieszą. Bezmyślnie, na oślep – dodaje.

Ostatnio coraz częściej łamane są przepisy. Nagminnie wykroczenia dokonuje młodzież.
– Jak chce się zdążyć na autobus, to się biegnie – mówi Dariusz, uczeń pobliskiej szkoły. Rzadko zdarza się, że kierowcy MZK czekają na spóźnialskich. Jakby tu pasów zrobić nie mogli - dodaje.

Straż miejska stara się patrolować całą Jelenią Górę.
– Jeździmy i przystajemy w najbardziej zagrożonych miejscach – mówi fnkcjonariusz o numerze służbowym 43.
– Mieszkańcy przechodzą przez ulicę w różnych miejscach – potwierdza rzecznik SM, mł. insp. Grzegorz Rybarczyk.
– Czasami pasy są kilka kroków dalej, ale wygodniej jest przejść w miejscu niedozwolonym. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że tym niewinnym przejściem obok pasów, na skos, czy jak też się zdarza przez krzyżówkę stwarzają zagrożenie dla siebie i kierowców. Dlatego będziemy karać dla dobra samych łamiących przepisy.

– Nic nie boli tak, jak uderzenie po kieszeni – mówi kierowca radio taxi. Dużo jeżdżę i widzę co się dzieje na tych drogach. Biegają, jak po chodniku, zdziwieni, że samochody jadą. Mandat to dobra nauczka. Lepiej żeby zapłacili i zastanowili się nad tym, czy nie warto poświęcić kilka minut dłużej na dojście, zamiast na siłę w tym pośpiechu ryzykować życiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Walenrod 13-09-2006 9:25
Dziwi m,nie, żę akurat taksowkarza wzięto za odpowiednią osobę do komentowania takiej sprawy. Z tego co zauważam na codzień jako kierowca, to niestety najczęściej przepisy łamią zawodowi kierowcy, prowadzący samochody ciężarowe, autobusy, właśnie taksówkarze, nie mówiąc o tych, których częścią pracy jest jeżdżenie, czyli kierowców "aut z kratką".
~meg 13-09-2006 10:26
a kiedy wezmą sie za rowerzystów jeżdzących po pasach. To dopiero niebezpieczne jak taki delikwent wyjedzie na swoim góralu i pędzi po pasach w poprzek niby na zielonym świetle ale powinien zejść
~Przemo 13-09-2006 10:31
to zamiast zrobic pasy tam gdzie sa one potrzebne... lepiej namalować je 100 m od przystanku a potem sie dziwic i wlepiac mandaty po 200zl ze ludzie przechodza w miejscach gdzie ich nie ma, a sa one najbardzoej potrzebne-glupota...:/ pozdrowienia dla funkcjonariuszy straży mejskiej w JG:))
~kmam 13-09-2006 10:40
Najlepiej w całym mieście pobudować takie przejścia podziemne jak na Obrońców Pokoju - wtedy straż miejska będzie miała ogromne źródło dochodów. Strach tam przejść w południe a tylko wielbiciele mocnych wrażeń zapuszczją się tam po zmroku. Między przejściem a Mechanikiem jest były obiekt Okoloko - pilnowany przez straż. Zobaczcie jak on wygląda (trzeba iść ulicą aby coś nie spadło na głowę), a przekonacie się o skuteczności działania naszej kochanej jeleniogórskiej straży w tej okolicy.
~mmm 13-09-2006 11:18
Zgadzam się z tym, że nalezy karać takich ludzi. Nieraz obsertwuje jak ludzie bezmyslnie pzrechodza na wyokosci plusa, choć kilka metrów dalej zarówno w lewa jak i parwa strone są pasy. Tak samo w okolicach Małej poczty. Najbardziej mnie rozdrażniaja starsze pani, które nie dośc, że o lasce to przełążą przez ulice gdzie im wygodnie. Właśnie ze wzgląd na bezpieczeństwo, powinny przechodzic pzrez pasy, bo tam kierowcy powinny się spodziewac pieszych!Juz nie mówmy, że kierwocy zapomniaja o obowiązku zatrzymania sie przed pasami, gdy widza, ze na przejsciu oczekuja pieszych i skoro pieszy jest juz na pach, to jest jak świeta krowa, ma prawo przejść, bo kierowca siedzi w ciepłym pudełku, a pieszy idzie bez wzgledu na pogode.ODSYŁAM DO KODEKSU DROGOWEGO, NA PONOWNY KURS LUB ZAPOZNANIE SIĘ Z PYTANIAMI EGZAMINACYJNYMI. NAWET PO OBRAZKACH. Inna sprawą jest sprawnośc sygnalizacji świetlnej. Trzeba mięć anielska ciepliwość i to za mało, żeby doczekąc sie na światło na przejściu na Wojska Polskiego/Wolności (okolice Małej Poczty). A swoja droga niech Starż miejska sie weźmie za rowerzystów, którzy niezgodnie z pzrepisami jeżdża po chodnikach, deptakach, nieraz z prędkością, która w pzrypadku samochodu juz kwalfikowała sie do punktów karnych.
~do mmm 13-09-2006 11:46
moze niech najpierw zrobia sciezki dla rowerow, w niektorych przypadkach wystarczyloby przedzielic chodnik na pol linia i zaznaczyc ktora czesc jest dla rowerow a ktora dla pieszych jakto sie dzieje w wiekszych miastach, kierowcy maja gleboko rowerzystow dlatego bezpieczniej na rowerze poruszac sie po chodniku i mandaty nic tu nie zmienia.
~mir 13-09-2006 12:28
nasuwa sie pytanie czy tylko do tego powołana jest Straż MIejska , gdzie są gdy są potrzebni w przypadku gdy młodzież zachowuje w sposób daleki od przyzwoitego.
~wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww 13-09-2006 12:29
a kiedy wreszcie zrobia kladke dla pieszych kolo salonu renault,to jest niebezpieczne miejsce mimo ze sa pasy
~pozytywny zawodnik 13-09-2006 12:50
A po co komu kładka obok salonu renault? Przecież zrobili tam już dyskotekę w jezdni i na znakach to wystarczy ;-). Prawie jak w Las Vegas, ale wiadomo PRAWIE robi wielką różnicę. A tak na poważnie to co z tego że tam wszystko miga, błyszczy jak i tak nikt tam nawet nie zwalnia.
~mariuszjg 13-09-2006 12:51
Zajęliby się innymi problemami już chociażby śmieci na ulicach czy też czym innym! Dziś widziałem jak jakiś pijany brudas rzucił kamieniem w jadący samochód! Ale zamiast tego to będą wnerwiać ludzi głupimi mandatami. Owszem, co innego, gdy ktoś w bezdennie głupi sposób wyskakuje na drogę, ale to wiadomo...
~tomek.jg 13-09-2006 12:55
Polecam pamięci Straży dwa miejsca - obok ryneczku na Zabobrzu koło Ronda oraz w stronę ulicy Karłowicza oraz na ul. Różyckiego obok bloków 10,12,14 i przystanku 6tki. Proponuję codziennie dawkę po 50zł i szybciutko wszyscy się nauczą. A panom polecam ubranie po cywilu - a jeśli tego im nie wolno - to zapraszam policję raz na jakiś czas podreperować kase miasta!
~adi 13-09-2006 13:49
a psie odchody niech sprzątają. do tego się tylko nadają ze swoją inteligencją.
~Mecenas 13-09-2006 14:05
Beznadziejny jset zakaz jeżdżenia po pasach!! Jeżeli zrobią ze będzie można przejeżdżać po specjalnym pasie to i tak jest bez różnicy. JA tam noemalnie jeżdże.
~toja 13-09-2006 14:15
popieram adi
~mieszkaniec jelonki 13-09-2006 14:25
Co do ulicy przy mechaniku i PKS jakby przystanki autobusowe były przy samym tunelu nikt nie biegał by po ulicy ale jakaś mądra głowa zaplanowała je 300 metrów dalej
~do SM 13-09-2006 15:52
jesteśmy psami na smyczy?
~Patol 13-09-2006 15:57
Straż miejska to żebraki!! Oni tylko dbają o swoje prowizje od mandatów a nei o bezpieczeństwo !!
~Aszta 13-09-2006 17:45
Po co mam czekać aż łaskawie ktoś mi się zatrzyma przy przejściu dla pieszych! I tak nikt prawie tego nie robi i można sobie czekać do usr.. śmierci.Nawet jak stio matka z małym dzieckiem czy z wózkiem. Może by zacząć karać mandatami kierowców, którzy wbrew przepisom NIE USTĘPUJĄ PIERWSZEŃSTWA PIESZYM NA PASACH !!!!!!!! Wtedy rozwiązał by się trochę ten problem. Większość ludzi pomyśli sobie"jek mnie tam przepuszczą szybciej to po co mam ryzykować"
~aaa 13-09-2006 19:53
ha ha ha na pewno tak sobie pomyślą:)
~Do Patol i tomek.jg 13-09-2006 19:58
Straż Miejska nie ma prowizji od mandatów, a pieniądze z mandatów nie trafiają do budżetu miasta tylko do budżetu urzędu wojewódzkiego czyli do Wrocławia.
~Liq 13-09-2006 21:31
ps i nigdy nie miała żadnych prowizji od mandatów!!!:):)
~szyszka 13-09-2006 22:48
polecam przejęcie dla pieszych kolo ryneczku w stronę Ronda..tam pomimo tego,że piesi maja zielone swiatło kierowcy przejeżdżają i to czasami z nadmierną prędkością nie zważając na to,że są tam piesi..a to że raz na rok stanie tam policja i to jeszcze w mundurze nic nie zmieni..tam potrzeba ludzi po cywilnemu lub kamer
~Apokalipsa 13-09-2006 23:54
Niby wszyscy macie rację . Ja jednak uważam , że w całej Jeleniej Górze - podkreślam całej !!! jest zła organizacja ruchu . Jeżdzę dużo po Jelonce i nieraz szlag mnie trafia jak np. na styku Bankowej i Matejki muszę na odcinku 5 m dwa razy stanać. Jest zakręt więc między jednym a drugim przejsciem nic nie widać. Przecież tam można światłami rozwiązać problem.Ktoś powie ze za dużo świateł na Bankowej będzie. Owszem ale można zrobić " zieloną falę " SkrzyżowanieOgińskiego i Różyckiego koło Ronda to już kompletna paranoja. A wystarczy tylko inaczej ustawić częstotliwość i kolejność zmiany świateł.Co do przejśc dla pieszych to moje spostrzeżenie jest jedno. Raz na ulicy są co parę metrów a na innych ulicach są w zbyt dużej odległości. Co to powoduje : brak płynności ruchu w małym przecież mieście i smród spalin.
~Ruchliwy 14-09-2006 0:10
Kiedy pieszy ma pierwszenstwo? Kiedy siedzi za kierownica
~Bezrobotny 14-09-2006 9:14
Pieniądze z mandatów zostają w Jeleniej Górze.Wrocław nic nie ma wspólnego z mandatami.
~Zagloba 14-09-2006 9:41
Glowa boli mnie teraz to od tego w takim biednym kraju jak Polska jest straz mejska zeby jeszcze ludzi okladac mandatami.....powaleni jestescie rodacy calkowicie.
~Zagloba 14-09-2006 10:21
Glowa boli mnie teraz to od tego ze w takim biednym kraju jak Polska jest teraz a raczej mieszkancy to straz miejska jeszcze ludzi okladala mandatami.....powaleni jestescie rodacy calkowicie czy co sie tam u was dzieje?
~el doopa 15-09-2006 7:51
No, zagloba pomyślał 40 minut, przepisał jeszcze raz swojego posta, poprzekręcał go żeby był całkiem nieczytelny i go opublikował... Pewnie jesteś z siebie bardzo dumny?
~kmam 15-09-2006 9:12
To gdzie w końcu są te pieniądze z mandatów?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group