Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8613
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Strażacy „gasili płonącą” szkołę specjalną

Wtorek, 17 czerwca 2008, 11:58
Aktualizacja: Środa, 18 czerwca 2008, 8:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Strażacy „gasili płonącą” szkołę specjalną
Fot. TEJO
Do groźnego pożaru doszło we wtorek po godz. 10 w gmachu Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ul. Grottgera. Sprawna ewakuacja uratowała dzieci specjalnej troski przed najgorszym. Ale straż pożarna miała problem z opanowaniem ognia.

Szczęśliwie to tylko scenariusz manewrów, które zorganizowano we wtorek we wspomnianej placówce. Ogień wybuchł w kuchni na poddaszu. Zadymieniu uległy pomieszczania i winda. Odcięci od zejścia zostali pracownicy, kucharki i kilku uczniów szkoły. Resztę szybko i sprawnie ewakuowano.

Mniej sprawnie przebiegła akcja ratunkowa. I to nie z winy strażaków, którzy na miejscu „pożaru” byli kilka minut po jego zgłoszeniu. – Budynek nie jest przystosowany do funkcji, którą pełni – usłyszeliśmy od mundurowych na miejscu. Powinien być przed wszystkim parterowy, a mieści się w poniemieckiej willi pełnej zakamarków z trudno dostępnym strychem.
Gdyby pożar wybuchł naprawdę, finał akcji nie byłby w pełni zadowalający...

Podczas akcji ratunkowej odpadła krata z okna jednego z pomieszczeń. Akurat w tym przypadku to dobrze, bo nie tamowała wyjścia. Ale świadczy to o kiepskim stanie technicznym budynku. Na razie nie ma możliwości ulokowania placówki gdzie indziej. A z usług szkoły korzystają dzieci specjalnej troski w różnym wieku: od przedszkola do gimnazjum.

Ćwiczenia były także okazją to uodpornienia dzieci na stresową sytuację, jaka wiąże się z zagrożeniem pożarowym. – Podopieczni, którzy cierpią na autyzm, przeszli specjalne szkolenie, aby nie bać się jazdy wysięgnikiem strażackim – powiedziała nam Małgorzata Łasek-Dowiat, szefowa placówki z ulicy Grottgera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
922
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group