Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 6728
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sto osób z „gorszych” osiedli pod ochronnym parasolem

Piątek, 23 września 2011, 9:46
Aktualizacja: 9:47
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Sto osób z „gorszych” osiedli pod ochronnym parasolem
Tu ma powstać Środowiskowy Dom Samopomocy.
Fot. Angela
Pomoc w wykształceniu, a następnie znalezieniu pracy, budowa świetlicy środowiskowej i placu zabaw, stworzenie zaplecza sportowego i możliwości uczestnictwa w różnych zajęciach – to główne założenia rozpoczętego programu, „Wspólne działanie, lepsze jutro”, na który miasto pozyskało 1,35 mln zł.

Programem, który będzie realizowany do grudnia przyszłego roku objętych zostanie około 100 osób wybranych przez MOPS w wieku od 6 do 25 lat, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi od 15 do 25 roku życia.

– Jest to projekt, który będzie realizowany na obszarze, na którym przeprowadziliśmy już rewitalizację materialną, czyli w obrębie ulic: Lwówecka, Grunwaldzka i okolicznych. Skoncentrujemy się przede wszystkim na osobach, które uczą się oraz lub kończą naukę i chcą podjąć prace. Na tym obszarze jest bowiem największy wskaźnik bezrobocia. Mieszkają tam młodzi ludzie, którzy mają złe przykłady w swoim środowisku i chcemy pomóc im przełamać te nawyki. W ramach tego projekt osoby objęte programem będą mogły skorzystać z doradztwa zawodowego i kursów np. prawa jazdy zawodowego czy fryzjerki, kucharza itp. – mówi Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Dodatkowo przy ul. Lwóweckiej ma powstać nowy plac zabaw dla najmłodszych. Mają być też organizowane zajęcia sportowe na istniejących obiektach przy Zespole Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 przy ul. Grunwaldzkiej. W ramach programu jeszcze przed końcem 2011 roku miasto wyremontuje i doposaży świetlicę dla młodzieży, która powstanie w obecnym dziennym Domu Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 16.

– To ma być świetlica z prawdziwego zdarzenia, która zapoczątkuje tworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w tym budynku. Ten obiekt ma się stać swoistym centrum wspierania rodziny, w którym psychologowie, pedagodzy i inni specjaliści będą pomagać ludziom w różnym wieku w ich najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Swoje miejsce znajdą tam nie tylko osoby starsze, ale również absolwenci szkół specjalnych czy osoby samotne. Ma to być jednocześnie miejsce pobytu, ale również rozwoju i terapii – zapowiada Zofia Czernow.

Gruntownemu remontowi i modernizacji ma być poddany też sam budynek łącznie z zagospodarowaniem przyległego ogrodu. Prace nad tym zadaniem rozpoczęto od wykwaterowaniem ostatniej z mieszkających w tym budynku rodzin. Teraz miasto przystąpi do budowy świetlicy środowiskowej, która zostanie stworzona z pieniędzy urzędu miasta, a środki na jej prowadzenie i wyposażenie będą pochodziły z projektu unijnego.
Aktualnie w budynku działa dzienny dom pomocy społecznej, z którego korzysta około 70 osób, mała świetlica dla osób starszych oraz jadłodajnia dla około 100 osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group