Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9024
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Starostowie "górscy" apelują do rządu

Piątek, 14 maja 2021, 6:01
Autor: WAC
Region: Starostowie  "górscy" apelują do rządu
Fot. Starostwo Powiatowe
Starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski był jednym z uczestników konferencji, która odbyła się w ostatnią środę (12.05) w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, a poświęconej kwestii pominięcia powiatów górskich przy przekazaniu środków finansowych przez rząd dla gmin górskich, które poniosły straty z racji pandemii.
Problem ten dotyczy wszystkich powiatów górskich w naszym kraju – mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Powiaty, tak samo jak gminy, realizują zadania zlecone przez państwo, posiadają infrastrukturę, którą należy utrzymać, a służy ona wszystkim mieszkańcom gmin wchodzących w skład powiatów. Drogi, szkoły i szpitale powiatowe, tak samo jak gminne - wymagają nakładów finansowych.

W tej sytuacji - pominięcia powiatów przy podziale tzw. środków covidowych, starostowie przygotowali wspólne stanowisko skierowane do Premiera RP pod którym podpisali się: starosta dzierżoniowski- Grzegorz Kosowski, starosta kamiennogórski – Jarosław Gęborys, starosta karkonoski – Krzysztof Wiśniewski, starosta kłodzki – Maciej Awiżeń, starosta lubański - Walery Czarnecki, starosta wałbrzyski - Krzysztof Kwiatkowski i starosta ząbkowicki - Roman Fester. Jest ono apelem na poziomie samorząd - rząd, tak aby merytorycznie rozwiązać kwestię zaistniałej dysproporcji.

Wsparcie gmin górskich w trudnym obecnie czasie ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest istotnym czynnikiem pozwalającym na zminimalizowanie następstw ograniczenia prowadzenia przez podmioty prywatne niektórych przedmiotów działalności, w szczególności obejmujących szeroko rozumiane usługi turystyczne i hotelarskie - czytamy w stanowisku przyjętym przez siedmiu starostów powiatów sudeckich. - Możliwość przeznaczenia powyższych środków na infrastrukturę turystyczną, czy też komunalną związaną z usługami turystycznymi z pewnością odniesie pozytywny skutek w rozwoju gmin górskich korzystających ze wsparcia.
Wskazać należy, że jednostki samorządu terytorialnego są systemem naczyń połączonych, w związku z czym równomierność rozwoju pomiędzy tymi jednostkami stanowić będzie o wydajności rozwiązań stosowanych aktualnie w gminach górskich. Powiaty górskie objęte wnioskowaną pomocą, staną się wydatnym wsparciem dla gmin przy realizacji inwestycji turystycznych w danym regionie, chociażby poprzez realizację spójnych założeń infrastrukturalnych, natomiast brak wsparcia dla powiatów spowoduje, że założenia turystyczne gmin górskich nie będą mogły stanowić całości dla regionu z uwagi na ograniczenia finansowe powiatów, które również odczuwają trudną sytuację spowodowaną epidemią spowodowaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Co więcej brak wsparcia spowoduje, że powiaty górskie nie będą mogły być partnerem dla gmin górskich przy realizacji inwestycji w oparciu o przyznaną pomoc finansową, a co spowoduje zauważalną dysproporcję pomiędzy infrastrukturą gminną i powiatową tak istotną dla powiatów górskich, które duży nacisk kładą na turystyczną promocję regionu. Tym samym zmierzając do zrównoważonego rozwoju całego regionu, powiaty jako równorzędny partner inwestycyjny, poprzez uzyskane ze wsparcia środki, wspomogą w istotnym stopniu wysiłki na rzecz odbudowy po epidemii i dalszej poprawy funkcjonowania turystyki w regionach górskich.

Twoja reakcja na artykuł?

2
10%
Cieszy
8
40%
Hahaha
3
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
10%
Złości
5
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
352
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group