Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6736
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stanął kamień pamięci dawnych mieszkańców Radomierza

Sobota, 15 września 2012, 9:19
Aktualizacja: 16:30
Autor: mea
Region: Stanął kamień pamięci dawnych mieszkańców Radomierza
Fot. Mateusz Caban
Na starym cmentarzu przy wieży widokowej w Radomierzu odsłonięty został pamiątkowy kamień, poświęcony byłym mieszkańcom tej miejscowości – głównie niemieckim ewangelikom chowanym tu przed 1945 r. oraz Polakom, którzy po wojnie znaleźli tu swoje miejsce spoczynku. Na tablicy widnieje napis: „Gdzie urzeczywistni się pojednanie, Bóg jest pośród nas”.

Kamień jest symbolem pamięci oraz pojednania pomiędzy byłymi i obecnymi gospodarzami tych ziem, a został ufundowany przez byłych mieszkańców Radomierza, którzy przyjechali na odsłonięcie. Jego poświęcenia dokonał pastor ewangelicki z Wrocławia. Krótką modlitwę zmówiono w dwóch językach: niemieckim i polskim, w obu językach jest również tablica.

Wieża widokowa, w której zostanie otwarty punkt informacyjny była niegdyś częścią kościoła katolickiego, później ewangelickiego. W środku została znaleziona stara krypta, w której prawdopodobnie został pochowany Bernard I Schaff, fundator dworu w Radomierzu (zmarł w 1559 r.) lub Bernard von Schaffgotsch, właściciel Radomierza, który w 1612 r. ufundował dzwony w tej wieży. Nie wiadomo też dokładnie, ile osób zostało pochowanych na cmentarzu. Badania archeologiczne odsłoniły kilka warstw grobów. Wszystkie odnalezione kości i uchwyty trumien zostały złożone we wspólnej mogile, znajdującej się w południowo-wschodniej części nekropolii.

- Otwarcie wieży planujemy na maj 2013 r. Natomiast osobną inwestycją, która wyniesie ok. 20 tys. zł. i rozpocznie się wiosną 2013 r., jest uprzątnięcie cmentarza, utworzenie wzdłuż jego muru lapidarium, postawienie ławek, latarni oraz wykonanie nasadzeń. Cały cmentarz oraz wieża są już ogrodzone murem – powiedział Mateusz Caban, inspektor ds. obsługi ruchu turystycznego, promocji gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych UG Janowice Wielkie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group