Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1679
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sprzątają Borowy Jar – dołącz!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 kwietnia 2018, 7:41
Aktualizacja: Niedziela, 29 kwietnia 2018, 6:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Piątek i sobota (27–28.04) to dwa dni kolejnej edycji akcji Sprzątania Borowego Jaru, która umożliwia mieszkańcom Jeleniej Góry czynny udział w poprawie estetyki urokliwych miejsc naszej miejscowości. Dołączyć może każdy chętny – worki i rękawiczki wydawane są w dwóch punktach w godzinach 10:00 – 14:00.

Akcja odbywa się po raz trzeci. - W minionych dwóch latach udało nam się wywieźć stąd kilkadziesiąt ton śmieci - powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, który zadeklarował, że w sobotę osobiście zakasze rękawy i przyłączy się do zbierania odpadów. Do działań wzdłuż rzeki Bóbr przyłączyli się m.in.: strażacy ochotnicy i zawodowi, leśnicy, straż miejska, areszt śledczy, GOPR, WOPR, Centrum Zarządzania Kryzysowego, wędkarze, młodzież szkolna i przede wszystkim mieszkańcy.

- Zaśmiecenie rzeki Bóbr to wielki problem i cały czas z nim walczymy. Staramy się dotrzeć do świadomości społeczeństwa - powiedziała Agnieszka Łętkowska, zastępczyni dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, która przyznaje, że z każdym rokiem jest coraz mniej śmieci, ale ciągle to duży problem. Poza plastikowymi i szklanymi butelkami oraz opakowaniami, wśród "znalezisk" zdarzają się lodówki, opony i wiele innych rzeczy, które nie powinny lądować w rzece.

- To piękne miejsce, ryb jest dużo, a woda jaka jest to widać. To pierwszy zbiornik, który wyłapuje śmieci płynące Bobrem, ale dzięki takiej akcji jest ich coraz mniej - powiedział Krzysztof Wiśniewski, komendant Społecznej Straży Rybackiej miasta i powiatu jeleniogórskiego.

Punkty wydawania worków i rękawic: Jelenia Góra: most przy ul. Lwóweckiej - okolice Miejskiej Oczyszczalni Ścieków oraz Siedlęcin: okolice Gościńca Perła Zachodu. W akcję włączyli się: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra, Miasto Jelenia Góra, Gmina Jeżów Sudecki, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, Związek Gmin Karkonoskich, Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze, Straż Miejska w Jeleniej Górze, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Dolnośląski WOPR Oddział Jelenia Góra, Grupa Karkonoska GOPR, Koło Łowieckie Muflon, Polski Związek Wędkarski w Jeleniej Górze, Nadleśnictwo Lwówek Śląski, RZGW: Zarząd Zlewni Bobru, Nysy Łużyckiej z siedzibą w Lwówku Śląskim, Nadzór Wodny w Podgórzynie, Tauron Ekoenergia, Stowarzyszenie "Jeleniogórska Promenada Bobru" i Gościniec Perła Zachodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Zatluc syfiarzy 28-04-2018 9:26
Jak zaplacicie mi 1000 zl to przyjde nie bede sprzatal po p...nym chamstwie
komentarz usunięty
~ 28-04-2018 12:31
odpowiedź na usunięty komentarz
Ile Ci zapłacili za ten wpis? Ja też chętnie bym chciał "coś" zarobić i upuścić nieco nienawiści...!
~ 28-04-2018 16:35
do: ~ (12:31)
Nic za darmo to robi żeby ludzie wiedzieli co się dzieje
~sajmon 28-04-2018 17:07
odpowiedź na usunięty komentarz
Hmmm... Zgadzam się może nawet w 100% :) Kiedyś Polacy nawet chwalili sobie odsiadkę w niemieckich pudłach :) Kawa, herbata, papierosy :) Teraz niby tak samo tylko władzę tam zaczęli przejmować islamscy ekstremiści :( Wiadomo kto w pudle rządzi ten kto silniejszy "liczniejszy" i zamiast szkolić tam polską gwardię :) szkolą tam się ekstremiści :)
~sajmon 28-04-2018 17:26
do: ~sajmon (17:07)
Ale coś trzeba wybrać :) Kogoś popierać :) Ja nie ukrywam że bliżej mi do rządów PO :) Bo najwięcej można było zarobić :) Nakraść i obłupić :) Ale ile można ? Jako już dorobiona postać w JG :) Uważam że czas spojrzeć na tych uboższych co do dej pory byli tylko łupieni, okradani :( Przyznam że już homar i krewety nie smakują tak samo jak kiedyś :( Teraz bigos powinien być dla każdego :) Przebywając w Szwajcarii większość czasu tego mi brakuje :)
SZYSZKA 28-04-2018 12:09
Naliczyłem 18-tu organizatorów akcji. Ciekawe czy któryś pomyślał że aby był porządek w Borowym Jarze należy w końcu wysprzątać całe dorzecze Bobru? Przed świętami w Janowicach wysprzątali odcinek 10 km, po 4 tygodniach gminy Jelenia Góra i Siedlęcin wysprzątają 3 km. Pierwsza wysoka woda pozbiera śmieci z dorzecza i poniesie do Jaru i dalej. A przecież tereny nad rzekami mają swoich właścicieli i to oni powinni sprzątać na bieżąco. U nas wczesną wiosną czeka się aż śmieci zarosną trawą i nie będzie widać, a jesienią czeka się aż zasypie je śnieg. Zapraszam organizatorów akcji na pieszy spacer brzegami zalewów w Pilchowicach i Wrzeszczynie przy niskim stanie wody. Śmieci jest tyle że wystarczyłoby na TIRa. Zapytać obsługi tam ile i jakie śmieci są odcedzane na kratach przed tamami. W mieście śmieci z pod mostu na Bobrze na Jana Pawła też nie zmieszczą się na jedną wywrotkę. Podobnie między mostami na Mostowej i Jana Pawła, czy od ostatniego mostku na Kamiennej do jej ujścia. Ale tego nikt nie sprzątnie bo jest to poza zasięgiem akcji pod egidą18-tu organizatorów ,,Sprzątamy Borowy Jar". Akcja powinna być skoordynowana z wszystkimi gminami w dorzeczu. Na pewno nikt nie wyrzucił starych pralek czy lodówek w Borowym Jarze, tylko spłynęły przy wyższej wodzie z dorzecza.
~Co racja to racja... 28-04-2018 13:21
do: SZYSZKA (12:09)
... tak to właśnie powinno na dobrą sprawę wyglądać. Taką akcję powinna poprzedzać odpowiednia organizacja i koordynacja, uwzględniająca co nieco większy obszar, i mająca nieco większy zasięg, by przyniosła jakieś widoczne trwalsze efekty. Jeśli jej nie ma i nie będzie, efekt będzie skromniejszy i tymczasowy. Choć z drugiej strony dobrze, że i taka akcja ma miejsce, bo jest tego co nie miara. Ale na przyszłość, tak to właśnie powinno być planowane i koordynowane.
~sajmon 28-04-2018 17:39
do: SZYSZKA (12:09)
Hmmm... Szyszka to dość seksownie brzmi w twoich klikach :) Objętość jak i forma wypowiedzi normalnie zmusza mnie bym cię pokochał :) Może nie fizycznie ale :) ??? Może się umówisz na ekologiczną pogawędkę ? Tak przylecę nawet ze stanów :)
~ 28-04-2018 13:01
Poco segregacja jak chamy z samochodów sypią do pojemników co po popadnie i nie płacą dasz mu w mordę to pójdziesz siedzieć dlatego ludzie widząc odwracają się d..ą
~Boss 28-04-2018 18:45
Akcja jak najbardziej szczytna ale chciałem przypomnieć że jest kilkanaście instytucji począwszy od Funduszu Ochrony Środowiska po różnego rodzaju twory związane z gospodarką wodną ,regulacją rzek które powinny cały rok dbać o takie rzeczy przeżerają miliardy złotych przeznaczone na ten cel głównie tworząc stołki dla kolesi rozbudowane struktury biurokracji opanowane przez partyjnych fachowców wszystkich opcji świadomość edukacja społeczeństwa w zakresie dbania o środowisko to jedno ale najważniejsza jest rola instytucji na które płacimy ogromne podatki i te instytucje nie robią praktycznie nic
~Gość 28-04-2018 20:38
Miasto zaś szuka daromwych jeleni no to norma sami niech sprzątają z Preziem nieudacznikiem rozdał podwyżki swim kolesiom to niech teraz sprzataja darmozjady
~buuu 28-04-2018 20:38
Boss ma rację, ten teren ma właściciela, zarządcę, biorącego pieniądze m.in na to by dbać o porządek. Nie widzę powodu by mieszkańcy wykonywali za darmo czyjeś obowiązki.
~optymista 30-04-2018 8:44
Ktoś słusznie zauważył , że te działania nie są w kompetencji władz miasta. Panie prezydencie , zamiast wjeżdżać na Perłę Zachodu samochodem Straży Miejskiej , polecam przejść się wspaniałą trasą pieszo-rowerową. Co najmniej od roku cieszą na niej oko połamane barierki , uszkodzona nawierzchnia , wystające niebezpiecznie na krawędziach metalowe elementy , wypełnione piachem ścieki krawędziowe i inne kwiatki. Zabezpieczająca taśma biało-czerwona naprawdę nie powstrzyma rowerzysty przed upadkiem z kilkunastu metrów na kamienisty brzeg.Może warto by było zabrać ze sobą tak Dyrektora MZDiM , który zapomniał , że ma taki obiekt w utrzymaniu i marzy o kolejnych malowanych rondach, które będzie otwierał tuż przed wyborami samorządowymi.
SZYSZKA 30-04-2018 21:19
Dodał bym do tego byle jak zabezpieczone kikuty po latarniach (chyba ukradzionych), np przy ścieżce pieszo rowerowej nad kanałem Młynówka, w okolicach jego ujścia do Bobru. Zgroza. Przewody będące pod napięciem w czasie świecenia pozostałych latarń na wierzchu, niczym nie zabezpieczone.
SZYSZKA 1-05-2018 17:24
Ten z wąsami w zielonej czapce i kurtce w zieloną kratę z piątego zdjęcia, z jakiejś straży rybackiej czy wędkarskiej. Zauważył, że odkąd jest ,,sprzątany" Borowy Jar , to śmieci na brzegach zalewów we Wrzeszczynie i Pilchowicach jest jakby mniej. Po pierwsze - dalej nikt tam tych śmieci nie sprząta. Po drugie ten pan strażnik nie zauważył że od kilku lat jest susza i nie było przekroczenia poziomu rzek w dorzeczu Bobru, i woda sama nie posprzątała stert śmieci na brzegach powyżej Borowego Jaru. Proponuję wszystkim 18 organizatorom podzielić dorzecze bobru na terenie gminy na 18 odcinków i kontrolę czystości brzegów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group