Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7548
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Sprawa zabójstwa T. Stecia wraca z „Archiwum X”

Wtorek, 10 listopada 2009, 13:01
Aktualizacja: 13:02
Autor: TEJO
REGION: Sprawa zabójstwa T. Stecia wraca z „Archiwum X”
Tadeusz Steć z wycieczką w Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze – lata 60. XX wieku.
Fot. Archiwum Muzeum Karkonoskiego
Akta umorzonego w czerwcu 1993 roku postępowania w sprawie zabójstwa znanego przewodnika górskiego zostały ponownie przeanalizowane przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Tadeusz Steć, ikona sudeckiego przewodnictwa, autor wielu publikacji na temat historii i współczesności Karkonoszy i regionu jeleniogórskiego zginął we własnym mieszkaniu zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach w styczniu 1993 roku. Prowadzone w tej sprawie postępowanie zostało umorzone w czerwcu 1993 roku z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Do pozornego przełomu w sprawie doszło w tym samym czasie w Gdańsku. Tam podejrzany o inne przestępstwa Marcin D. przyznał się do dokonania kilku zabójstwa na terenie Polski, w tym do zabójstwa Tadeusza Stecia. Akta sprawy zostały przekazane pomorskim śledczym, a miejscowy prokurator oskarżył D. o wiele czynów, w tym o zabójstwo w Jeleniej Górze. Sąd skazał oskarżonego za inne przestępstwa, ale uniewinnił go z zarzucanego mu zabójstwa Stecia

Teraz akta postępowania zostały wypożyczone przez prokuratora Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. – Dokonano ich analizy pod kątem podstaw do ewentualnego podjęcia. Ich analiza, jak i analiza uzyskiwanych w tej sprawie informacji nie dostarczyła ku temu podstaw – poinformował pełniący funkcję naczelnika wydziału prokurator Marcin Zarówny.

Śledczy nie odkładają jednak tej zagadkowej sprawy ad acta. – Badane są wszelkie informacje mogące być przydatne w ustaleniu sprawcy jak i pociągnięciu go do odpowiedzialności. Niewykluczone, że pomimo upływu czasu do prokuratury napłyną informację, które pozwolą na podjęcie i kontynuowanie śledztwa w tej sprawie – wyjaśnia prokurator Zarówny.

Niewyjaśnione zabójstwo Tadeusza Stecia zrodziło już wiele hipotez. Sprawę powiązano, między innymi, z morderstwem byłego premiera Piotra Jaroszewicza, którego sprawców również do dziś nie wykryto. Brano pod uwagę motyw seksualny (Steć był znany jako homoseksualista). Z mieszkania ofiary nie zginęło natomiast nic cennego, choć posiadał on niezwykle cenną kolekcję rozmaitych wartościowych przedmiotów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group