• Czwartek, 18 kwietnia 2019
  • Godz. 18:24
  • Imieniny: Alicji, Apoloniusza, Bogusławy
  • Czytających: 5960
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Spotkanie polskich i czeskich samorządowców w Pradze

Wiadomości: Praga/Powiat
Poniedziałek, 30 września 2013, 7:49
Aktualizacja: 8:00
Autor: bobryl
Fot. Starostwo Powiatowe
Powiat jeleniogórski wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, reprezentowaną przez Grażynę Bernatowicz, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej, przygotował pierwsze „Spotkanie Polskiego i Czeskiego Samorządu Terytorialnego”, które odbyło się 26 września.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów polskich i czeskich, burmistrzowie, marszałkowie, prezydenci miast obu państw m.in. marszałek województwa kralovohradeckiego Lubomir Franc, senator Republiki Czeskiej Miroslav Antl i posłanka Parlamentu Czeskiego Milada Halikova. W wizycie wzięła również udział delegacja powiatu jeleniogórskiego na czele ze starostą jeleniogórskim Jackiem Włodygą, radnymi powiatu, przedstawicielami lokalnych władz oraz instytucji regionu, w tym Filharmonii Dolnośląskiej i Karkonoskiego Parku Narodowego.

Była to pierwsza inicjatywa i spotkanie w historii polsko-czeskiej współpracy samorządowej, z nadzieją na wpisanie w stały kalendarz wydarzeń polskich i czeskich samorządowców przyczyniając się do lepszego poznania Polski przez naród Czeski z wzajemnością, i pogłębienia przyjaźni między obu krajami.

Szeroko rozwinięta współpraca i aż 154 istniejących partnerstw polsko-czeskich jest najlepszym przykładem i wyrażeniem dalszych chęci podejmowania wspólnych inicjatyw oraz projektów, o czym mówili główni prelegenci spotkania ambasadorka RP, starosta jeleniogórski, marszałek kralovohradecki i starosta Spindlerovego Mlyna.

Czeski zespół muzyczny „Szpindleraczek” i Zespół „Szyszak” z Gminy Podgórzyn dopełnili akcentu czesko-polskiego spotkania wyrażając kulturę i obyczaje obu narodów poprzez regionalną muzykę, śpiew i taniec.

Ambasada RP promując polskie wyroby i kuchnię przygotowała poczęstunek dla gości w stylu regionalnym. O jakości i niepowtarzalnym smaku polskiej kuchni wszyscy goście przekonali się więc sami. Sponsorem spotkania był również Browar Lwówecki, serwujący wyśmienite piwo regionalne.

Wydział Promocji, Turystyki i Sportu zadbał o oprawę dekoracyjno-promocyjną wykorzystując pomieszczenia Ambasady RP do ustawienia punktów promocyjnych z materiałami o powiecie i Kotlinie Jeleniogórskiej. Wzdłuż ulicy Valdstejnskiej przed budynkiem Ambasady RP została zamontowana przenośna wystawa Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Powiat Jeleniogórski składa serdeczne podziękowania za udział w spotkaniu tak licznej grupy gości, przedstawicieli mediów przybyłych do polskiej placówki dyplomatycznej w Pradze oraz za pomoc przy organizacji spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Sezonowa zmiana opon powinna być obowiązkowa?

Oddanych
głosów
1272
Tak
70%
Nie
24%
Nie wiem
6%
Głos ulicy
500+ na każde dziecko?  
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 18.04.2019 r.  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Konferencja rynku pracy subregionu jeleniogórskiego  
Edukacja
Podpisali porozumienie, będą współpracować...  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group