Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11122
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Praga/Powiat: Spotkanie polskich i czeskich samorządowców w Pradze

Poniedziałek, 30 września 2013, 7:49
Aktualizacja: 8:00
Autor: bobryl
Praga/Powiat: Spotkanie polskich i czeskich samorządowców w Pradze
Fot. Starostwo Powiatowe
Powiat jeleniogórski wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, reprezentowaną przez Grażynę Bernatowicz, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej, przygotował pierwsze „Spotkanie Polskiego i Czeskiego Samorządu Terytorialnego”, które odbyło się 26 września.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów polskich i czeskich, burmistrzowie, marszałkowie, prezydenci miast obu państw m.in. marszałek województwa kralovohradeckiego Lubomir Franc, senator Republiki Czeskiej Miroslav Antl i posłanka Parlamentu Czeskiego Milada Halikova. W wizycie wzięła również udział delegacja powiatu jeleniogórskiego na czele ze starostą jeleniogórskim Jackiem Włodygą, radnymi powiatu, przedstawicielami lokalnych władz oraz instytucji regionu, w tym Filharmonii Dolnośląskiej i Karkonoskiego Parku Narodowego.

Była to pierwsza inicjatywa i spotkanie w historii polsko-czeskiej współpracy samorządowej, z nadzieją na wpisanie w stały kalendarz wydarzeń polskich i czeskich samorządowców przyczyniając się do lepszego poznania Polski przez naród Czeski z wzajemnością, i pogłębienia przyjaźni między obu krajami.

Szeroko rozwinięta współpraca i aż 154 istniejących partnerstw polsko-czeskich jest najlepszym przykładem i wyrażeniem dalszych chęci podejmowania wspólnych inicjatyw oraz projektów, o czym mówili główni prelegenci spotkania ambasadorka RP, starosta jeleniogórski, marszałek kralovohradecki i starosta Spindlerovego Mlyna.

Czeski zespół muzyczny „Szpindleraczek” i Zespół „Szyszak” z Gminy Podgórzyn dopełnili akcentu czesko-polskiego spotkania wyrażając kulturę i obyczaje obu narodów poprzez regionalną muzykę, śpiew i taniec.

Ambasada RP promując polskie wyroby i kuchnię przygotowała poczęstunek dla gości w stylu regionalnym. O jakości i niepowtarzalnym smaku polskiej kuchni wszyscy goście przekonali się więc sami. Sponsorem spotkania był również Browar Lwówecki, serwujący wyśmienite piwo regionalne.

Wydział Promocji, Turystyki i Sportu zadbał o oprawę dekoracyjno-promocyjną wykorzystując pomieszczenia Ambasady RP do ustawienia punktów promocyjnych z materiałami o powiecie i Kotlinie Jeleniogórskiej. Wzdłuż ulicy Valdstejnskiej przed budynkiem Ambasady RP została zamontowana przenośna wystawa Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Powiat Jeleniogórski składa serdeczne podziękowania za udział w spotkaniu tak licznej grupy gości, przedstawicieli mediów przybyłych do polskiej placówki dyplomatycznej w Pradze oraz za pomoc przy organizacji spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
172
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
112
Radiowozy na prąd
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
 
Aktualności
Roboty na Wolności
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group