Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 4516
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PIECHOWICE: Sposób na tradycyjne święta

Poniedziałek, 17 marca 2008, 9:45
Aktualizacja: 9:45
Autor: ROB
PIECHOWICE: Sposób na tradycyjne święta
Każdy mógł spróbować konkursowego ciasta.
Fot. ROB
Jak zrobić pisanki, upiec babkę – tego dowiedzieli się uczestnicy Dni Baby Wielkanocnej, które odbyły się w Piechowicach. – Święta bez tradycji to nie święta – mówili zgodnie uczestnicy.

Podczas gali zakończenioowej święto było wszystko: malowane jajka, ciasta, rękodzieło, muzyka ludowa.
– Trzeba przekazywać tradycję świąt młodym ludziom – mówi Krystyna Kowalik, przewodnicząca kręgu seniora w Piechowicach. Prowadziła ona warsztaty malowania pisanek metodą woskową.

– Kiedyś ludzie konserwowali jajka, pokrywając skorupkę woskiem – wyjaśnia pani Krystyna. – Takie jajko mogło leżeć nawet miesiąc i nadawało się do spożycia.
Metodę przejęła od babci, która była osobą niepiśmienną, ale potrafiła na pisankach zawrzeć piękne wzory.

Jak twierdzi, wykonanie jednej pisanki zajmuje ok 3 godzin. Ale warto się poświęcić. – Kiedyś chciałam zrobić zwykłe święta, bez pisanek i wypieków. Ale mama powiedziała mi, że gdy nie ma tradycji, to naród umiera – mówi pani Krystyna.

Były też stoiska z ciastami: z nadzieniem i bez, ale furorę robiły oczywiście tradycyjne babki.
Ewa Kokoszka prowadziła stoisko z rękodziełem. Tworzy pisanki metodą wstążkową. – Do zrobienia takiego jaja potrzeba ok. 6 metrów wstążki, pudełko szpilek, no i ze 3 godziny czasu – pokazuje.

– Nasz region nie ma bardzo bogatych tradycji wielkanocnych, ale jest to dobry moment, by te tradycje przypominać i uczyć młodzież np. sztuki zdobienia pisanek – Anna Kalisz, dyrektor Piechowickiego Ośrodka Baby Wielkanocnej, organizator imprezy. – Mam nadzieję, że dni baby wpiszą się na stałe w kalendarz Piechowic.

Uczestnicy święta podziwiali i oceniali pisanki przygotowane przez uczestników warsztatów, które odbył się wcześniej. Oceniane były też ciasta przygotowane przez mieszkańców. W kategorii na najpiękniejszą pisankę nagrodę otrzymał Kamil Szuszkiewicz z klasy 3 Szkoły Podstawowej w Piechowicach, a w konkursie na ciasto zwyciężyła Krystyna Filus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
774
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group