Starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski podczas spotkania z dziennikarzami krytycznie ocenił działania gminy Podgórzyn związane z zabezpieczeniem i remontem zrujnowanej wieży dawnego kościoła ewangelickiego w Miłkowie.
Przypomnijmy – w kwietniu miała miejsce oficjalna interwencja władz powiatu karkonoskiego w sprawie stanu technicznego wieży. Podczas inspekcji potwierdzono konieczność zabezpieczenia wieży wraz z pokryciem dachowym. To wynikało z jej złego stanu technicznego i potencjalnego zagrożenia dla osób przebywających w pobliżu, w tym ryzyka spadających fragmentów budowli.
Gmina dość szybko dostosowała się do zaleceń, m.in. zabezpieczając obiekt przed dostępem osób postronnych. Jednak przy okazji odcięto mieszkańcom Miłkowa dojście na cmentarz głównym wejściem.
Czy można było to zrobić inaczej? – pyta starosta Krzysztof Wiśniewski. – Oczywiście. Zabrakło tylko dobrej woli. Istnieją firmy wynajmujące profesjonalne zadaszenia budowlane. Można było skorzystać z takiego rozwiązania i umożliwić mieszkańcom bezpieczne wchodzenie na cmentarz – podkreślił.
Starosta odniósł się także do kwestii samego remontu obiektu. Przypomniał, że od lipca 2024 roku mieszkańcy Miłkowa byli informowani podczas zebrań wiejskich, że remont ruin rozpocznie się „już niebawem”. Tymczasem na Platformie Zamówień Publicznych co prawda znajduje się ogłoszenie, ale nie zawiera ono opisu przedmiotu zamówienia.
Żaden z wykonawców nie jest w stanie złożyć oferty, bo nie wiadomo, czego dotyczy przetarg. To rażące naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych – ocenił K. Wiśniewski. – Mówienie mieszkańcom, że „za chwilę będzie remont”, jest po prostu nieprawdziwe.
Z zarzutami starosty nie zgadza się wójt gminy Podgórzyn Anna Kurowska.
Gmina Podgórzyn wykonała zabezpieczenie dawnego kościoła ewangelickiego zgodnie z wytycznymi zawartymi w decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jeleniej Górze – wyjaśnia. – Zgodnie z dokumentem, należało „wyznaczyć, wygrodzić i odpowiednio oznakować tablicami ostrzegawczymi strefę niebezpieczną w odległości 13 metrów wokół wieży budynku”. Mieszkańcy nie mają zablokowanego dostępu do nekropolii. Dostępne są wejście i wjazd od strony ulicy Pocztowej, przy przystanku kolejowym.
Wójt zapewnia, że gmina przygotowuje się do remontu wieży.
Jesteśmy w trakcie uzgadniania prac z konserwatorem zabytków – mówi Anna Kurowska. – Przewidywane otwarcie wieży jako punktu widokowego planowane jest w połowie przyszłego roku. Uzależnione jest ono od wyboru wykonawcy. Mamy zabezpieczenie finansowe na to przedsięwzięcie i staramy się o dodatkowe środki, by jak najmniej obciążyć budżet gminy.
Wójt dodała, że gmina nie planuje urządzenia w tym miejscu muzeum – z uwagi na lokalizację obiektu na czynnym cmentarzu komunalnym.
Planujemy natomiast takie zagospodarowanie przestrzeni dawnej świątyni, by mogła być wykorzystywana podczas wydarzeń kulturalnych – podsumowuje.