Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 4012
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Będzie na zabezpieczenie wieży w Miłkowie?

Poniedziałek, 3 maja 2021, 6:03
Autor: WAC
Miłków: Będzie na zabezpieczenie wieży w Miłkowie?
Fot. WAC
O wsparcie w wysokości 500 tysięcy złotych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwrócił się Urząd Gminy w Podgórzynie. Środki te mają zostać przeznaczone na zabezpieczenie zrujnowanej wieży dawnego kościoła ewangelickiego w Miłkowie i urządzenie punktu widokowego.

Obiekt w Miłkowie od dawna znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Jakiś czas temu po jednej z wichur doszło do oderwania się elementów konstrukcji budowli. W związku z zagrożeniem wprowadzono wtedy zakaz wstępu na otaczający ruiny kościoła cmentarz. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wyłączyła też z ruchu fragment biegnącej w tym miejscu drogi wojewódzkiej nr 366.

Środki, o które wnioskujemy do MKiDN pozwolą na właściwe zabezpieczenie wieży - mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Czekamy na decyzje konserwatora zabytków czy przy remoncie będziemy musieli odbudować jej hełm czy też będzie on zdjęty. - Wtedy budowla ta uzyskałaby formę otwartą, jak np. na zamku Chojnik. Wcześniej zgodnie z zaleceniem konserwatora wykonaliśmy już remont schodów wiodących na szczyt wieży.

Kościół w Miłkowie został wzniesiony w 1754 roku w miejscu drewnianej szopy – zboru, który służył za dom modlitwy ewangelikom zarówno miejscowym, jak z okolicznych miejscowości. Był to okazały obiekt z salową nawą, otoczoną dwukondygnacyjnymi, drewnianymi emporami. W 1863 roku do barokowej bryły okazałego gmachu świątyni dobudowano neogotycką wieżę. Kościół był nakryty czterospadowym dachem łamanym. Po II wojnie światowej poniemiecki zabytek, pozbawiony właściwego nadzoru i gospodarza popadł w ruinę. Była świątynia przez lata była rozkradana i dewastowana, a dzieła jej zniszczenia dopełniło rozebranie dachu.

Twoja reakcja na artykuł?

16
59%
Cieszy
1
4%
Hahaha
1
4%
Nudzi
2
7%
Smuci
1
4%
Złości
6
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group