Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 7003
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spółka Wodnik o taryfach i nowej ustawie

Czwartek, 21 grudnia 2017, 9:26
Aktualizacja: Piątek, 22 grudnia 2017, 7:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spółka Wodnik o taryfach i nowej ustawie
Fot. Przemek Kaczałko
Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" spotkali się z dziennikarzami, aby za pośrednictwem lokalnych mediów poruszyć kwestie dotyczące cennika opłat oraz nowej ustawy o prawie wodnym.

W związku z nową ustawą, procedura wprowadzania taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków - zmieniła się. To nie Prezydent Miasta (jak do tej pory) będzie weryfikować cennik zaproponowany przez spółkę, lecz Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie".

Jak podkreślił prezes spółki Wodnik, na mocy ustawy obowiązujące aktualnie taryfy ulegają przedłużeniu o 180 dni od dnia wejścia w życie Prawa Wodnego, czyli od 12 grudnia br. - Powstaje ogromny monopol – ubolewa Wojciech Jastrzębski, który uważa, że za pół roku mieszkańcy naszego miasta mogą się spodziewać podwyżek, a nie obniżek cen. - Elementy kosztotwórcze bardzo istotnie rosną, np. rośnie opłata stała w postaci podatku, której do tej pory nie było – mówił prezes miejskiej spółki. Nowa taryfa ma być określana na okres trzech lat i w zależności od jej charakteru (schodkowa czy liniowa), zależna będzie wielkość opłat w poszczególnych latach. Jak przekonuje przedstawiciel spółki, wzrost cen energii elektrycznej, opłat pocztowych oraz okres obowiązywania – będą miały wpływ na wysokość taryfy.

- W marcu 2018 r. zgodnie z nowym Prawem Wodnym, spółka złoży taryfę do Wód Polskich i mam nadzieję, że do tego czasu będą zbudowane przepisy wykonawcze, które pozwolą nam tę taryfę zbudować – dodał Wojciech Jastrzębski. Inwestycje spółki planowane na przyszły rok nie są zagrożone w związku z nową ustawą. - Zbudowaliśmy plan inwestycyjny do 2022 roku i chcemy go zrealizować - zapewnia prezes.

Aktualnie (w podstawowej taryfie) za wodę w Jeleniej Górze płaci się 6,23 zł/ m3, a za odprowadzanie ścieków 6,25 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (77) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group