Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5895
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Społeczność

Piątek, 12 października 2018, 9:23
Aktualizacja: Wtorek, 16 października 2018, 15:36
Autor: TS: KKW SLD Lewica Razem
Jelenia Góra: Społeczność
Fot. KKW SLD Lewica Razem
Najważniejszym elementem w życiu w rozwoju każdego miasta są jego mieszkańcy. Sukces rozwoju samorządności w dużej mierze zawdzięczamy tym osobom, które włączają się czynnie w podejmowanie decyzji i tworzenie przyjaznego otoczenia w którym na co dzień mieszkają.

Miasto, które wspiera poszczególne grupy społeczne, organizacje samorządowe, wspólnie z nimi tworzy prawo dużo szybciej i skuteczniej się rozwija. Zadowolenie z jakość życia i zadowolenie z warunków życia w takim samorządzie jest zdecydowanie wyższe.

Jednym z prężniej rozwijających się elementów partycypacji społecznej są rady osiedli. Jelenia Góra, która jest zlepkiem miast i wsi, a mieszkańcy poszczególnych dawnych jednostek administracyjnych są bardzo przywiązani do swoich „małych ojczyzn” stąd koniecznym jest utworzenie rad osiedli, które będą mogły choć w ograniczonym przez prawo zakresie wpływać bezpośrednio na rozwój poszczególnych jednostek miasta. Rady osiedli opierają się głównie na ludziach zaangażowanych samorządowo, a nie politycznie. Na ludziach działających społecznie, a nie za pieniądze. Na pewno rewolucyjnym ruchem może być oddanie poszczególnym osiedlom część dzielnicowych budżetów i tutaj możemy wykorzystać do tego „Budżet obywatelski”.

Innym ważnym elementem partycypacji społecznej jest inicjatywa lokalna, która jest najlepszym przykładem współpracy samorządu z mieszkańcami. Miasto Jelenia Góra posiada uchwałę, która umożliwia realizację inicjatywy lokalnej, lecz brakuje zapisania stałych środków na jej realizację w budżecie miasta oraz promocji tej jakże prostej i skutecznej metody na angażowanie mieszkańców do działania. „Korzystając z inicjatywy lokalnej mieszkańcy wnioskują do władz o wspólną realizację zadania publicznego. Nie są już petentami, a partnerami lub współrealizatorami zadań publicznych”

Ogromnym wyzwaniem dla Jeleniej Góry i nie tylko, jest już dziś rozkład wiekowy mieszkańców. Liczba osób w tzw. wieku senioralnym rośnie w tempie lawinowym i dziś stanowi największa grupę wśród jeleniogórzan. W programie KKW SLD Lewica Razem znajdą Państwo punkt dotyczący zagospodarowania gdzie to możliwe lub budowy nowych świetlic osiedlowych, które będą służyły nie tylko seniorom, ale także spełniały ważną rolę dla wszystkich grup wiekowych na poszczególnych osiedlach. Oczywiście każda taka świetlica musi mieć swoich animatorów i tutaj bazując na doświadczeniach we współpracy z III sektorem samorząd jeleniogórski może spokojnie powierzyć te zadania NGO.
Jelenią Górę możemy zmienić razem zagłosuj 21 października na KKW SLD Lewica Razem

Rodzina

Zdrowie

Ekologia i polityka czystego powietrza

Sfinansowano z KKW SLD Lewica Razem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group