Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6979
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski/ŚWIAT: Spod Szrenicy na szczyty Nowego Świata

Piątek, 18 lipca 2008, 7:45
Aktualizacja: 7:46
Autor: Mar
Region Jeleniogórski/ŚWIAT: Spod Szrenicy na szczyty Nowego Świata
Fot. Archiwum
Mieszkaniec Szklarskiej Poręby, Jarosław Tereszkiewicz, zdobył górę McKinley, wznoszącą się na Alasce i za kołem podbiegunowym. Wierzchołek ma 6194 m n.p.m. i wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi.

– Pojechaliśmy w osiem osób jako ekipa Klubu Wysokogórskiego Lubin – opowiada Jarosław Tereszkiewicz – Ale byli też koledzy z Gdańska i Warszawy. Musieliśmy się solidnie przygotować, gdyż McKinley to naprawdę godny przeciwnik. W czerwcu, gdy zdobywaliśmy szczyt, temperatury spadały do minus 30 stopni, a wiatr osiągał szybkość 90-100 km na godzinę.

Co roku około tysiąca osób wykupuje licencję i dostaje pozwolenie na wejście. Ale wchodzi na niego jedynie co trzeci szturmujący wierzchołek. Od podnóża góry do szczytu jest aż 5 km, to praktycznie niespotykana różnica wysokości. Wielką przeszkodą są też porywiste wiatry i burze śnieżne. Stąd tak wielu alpinistów wraca pokonanych.

– Dlatego amerykańscy rangersi, gdy się dowiedzieli, że weszliśmy na szczyt całą ośmioosobową grupą, nie ukrywali zdumienia. Ale nie było łatwo, nigdy dotychczas nie zmarzłem tak jak na McKinley. A byliśmy tam, gdy jest najcieplej. Od sierpnia temperatura spada a wiatry osiągają moc huraganu. Nie ma mowy o wchodzeniu na szczyt poza majem, czerwcem i lipcem – mówi Jarosław Tereszkiewicz.

To był jego czwarty szczyt w Koronie Ziemi. Teraz zaczyna przygotowania do wejścia na Mont Everest, za dwa lata. A potem wyprawa życia: Antarktyda.
Mar

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group