Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7692
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie w JCK

Poniedziałek, 20 lutego 2017, 9:00
Aktualizacja: 9:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie w JCK
Fot. Archiwum Organizatora
Już w najbliższą niedzielę (26.02) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wystąpią aktorzy znani ze szklanego ekranu. „Dwie morgi utrapienia” w reż. Marka Rębacza to pierwowzór filmu „Zróbmy sobie wnuka”.

Kultowa komedia teatralna i prawdopodobnie największy powojenny przebój polskiego teatru komediowego. Sztuka, która do dziś jest rekordzistą Polski pod względem czasu wystawiania na scenie jednego teatru (Teatr Kwadrat, 10 lat na afiszu). W 2002 roku, na podstawie sztuki, powstał film "Zróbmy sobie wnuka", do którego Rębacz pisał scenariusz.

Rok 2015. Polska. Ścisłe centrum wielkiego miasta. Tysiące samochodów na ulicach, tłok, korki, zadymienie, zastraszające tempo życia. Promienie słoneczne z trudem docierają na zatłoczone ulice, przedzierając się między ścianami biurowców i galerii handlowych. Metr kwadratowy działki osiąga tu kosmiczne ceny. Zresztą tej ziemi już dawno w mieście brakło, już dawno wszystko sprzedane... Ale chwileczkę... Cóż to takiego..? Tuż za miejskim parkiem, tą resztką zieleni w śródmieściu, rośnie cebula...? A tam dalej zieleni się dorodny seler...? Niemożliwe? A jednak.

To gospodarstwo Mariana Koseli - polskiego chłopa, który uparł się, że tego ostatniego hektara ziemi nie sprzeda, choćby nie wiem co. Choćby mu płacili w złocie, on i tak nie sprzeda. Choćby jego dzieci namawiały, straszyły, szantażowały - on nie sprzeda. Bo nie jest sztuką dobrze sprzedać, ale na czas i dobrze kupić. I dlatego on nie sprzeda(...) Zaczyna się właśnie kolejny dzień, Marian Kosela wychodzi na pole, dojrzeć, czy aby cebula już się do zbioru nadaje, a tymczasem pod jego bramą ustawia się kolejka chętnych, chcących kupić jego dwie morgi. Wczoraj też stali, ale dziś stoją z jeszcze lepsza ofertą...

Gospodarz pozostaje jednak twardy jak skała. Ziemi sprzedać nie planuje. Planuje natomiast załatwić poważne rodzinne interesy, ma swój plan i - jak się okaże - przechytrzy wszystkich. Niemałą rolę odgrywa też przyjazd siostrzenicy Koseli, Krysi, pięknej dwudziestolatki. A że Krysia jest dziewczyną, którą - od chwili narodzin - prześladuje pech, więc i jej pobyt u Koseli różami usłany nie będzie. Kosela dwoi się i troi, by wszystkie sprawy rodzinne uporządkować. Jak mu to wyjdzie?

„Dwie Morgi Utrapienia” zawitają do Jeleniej Góry już w najbliższą niedzielę (26.02, godz. 16:00 i 19:00) w gwiazdorskiej obsadzie: Mikołaj Roznerski, Sylwester Maciejewski, Adriana Kalska, Klaudia Halejcio, Magda Wójcik, Sławomir Pacek. Bilety: 65 zł do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem.

Źródło: organizator.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group