Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6396
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sokoły przyleciały na pomoc

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 4 grudnia 2007, 15:54
Aktualizacja: Środa, 5 grudnia 2007, 7:32
Autor: ROB
Fot. ROB
Dwa śmigłowce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego wylądowały dzisiaj na Górze Szybowcowej, gdzie rozpocznie sie szkolenie pilotów wojskowych. Latające maszyny będą też nieść pomoc rannym w górach.

– Chcemy przeszkolić 11 pilotów – mówi podpułkownik Paweł Półtorak, dowódca 7 Dywizjonu Lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Szkolenie obejmuje zajęcia z technik linowych, wykorzystanie lin na śmigłowcach. Będą też zajęcia sztuki przetrwania.

Śmigłowce typu Sokół, które przyleciały do Jeleniej Góry, będą też do dyspozycji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– Nawet najnowocześniejsze samochody, skutery, nie zastąpią helikoptera – twierdzi Krzysztof Czarnecki, zastępca naczelnika Karkonoskiego Grupy GOPR. Jak przyznaje, nowoczesne ratownictwo górskie opiera się właśnie na latających maszynach.
Dotarcie śmigłowca z Góry Szybowcowej w Karkonosze od momentu zgłoszenia, zajmie najwyżej 15 minut. Dla przykładu, dojazd samochodem do rannego, który leży w okolicach Domu Śląskiego czy Strzechy Akademickiej, to 20–30 minut. Jeśli jest dużo śniegu i np. trzeba kawałek przejść pieszo, dotarcie może zająć nawet godzinę. A do tego trzeba jeszcze doliczyć powrót.

Do tej pory w razie wypadku ratownikom służył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia. To maszyna typu MI2, która niezbyt dobrze sobie radzi w górach. Manewr „zawiśnięcia” teoretycznie może wykonać zaledwie przez kilka minut, gdyż ma zbyt małą moc. W praktyce jest jeszcze gorzej. To powoduje, że aby odebrać poszkodowanego, maszyna musi lądować. A miejsc, gdzie można swobodnie „przysiąść”, w Karkonoszach nie ma zbyt wiele.
Wojskowe Sokoły mogą zabrać rannego praktycznie z każdego miejsca w górach. Nie mają specjalnych wyciągarek, ale mogą „zawisnąć” nawet na 20 minut. Tyle wystarczy, by na linach opuścić ratowników i przymocować poszkodowanego. Potem takiego poszkodowanego śmigłowiec transportuje w bezpieczne miejsce, ląduje, i wówczas można go wnieść na pokład.
Jak ocenił ppłk. Półtorak, w taką pogodę jak dzisiaj (wtorek), śmigłowce mogą bez problemów podjąć akcję ratunkową.

Żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej będą stacjonowali w Jeleniej Górze przez 2 tygodnie. Przed świętami wrócą do Tomaszowa Mazowieckiego, w Kotlinie Jeleniogórskiej pojawią się ponownie 7 stycznia i pozostaną aż do końca zimy.
Przez ten czas odbędą się szkolenia ratowników górskich oraz pracowników oddziału ratunkowego jeleniogórskiego szpitala.

– Zadaniem 25 Brygady powietrznej jest przygotowanie się do misji poza granicami kraju. Nie jest powiedziane, gdzie ta misja będzie. Musimy być gotowi, by podjąć akcję w każdym zakątku świata – powiedział ppłk. Paweł Półtorak.
Piloci z 7 dywizjonu szkoleni są w różnych miejscach w kraju. Byli w Bieszczadach, Nowym Targu, Bielsku Białej a niedawno wrócili z Zakopanego. Teraz przyszedł czas na Jelenią Górę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~yoyo 4-12-2007 16:49
Afganistan
~kml 4-12-2007 17:58
Ale lipa, z poprzednich wiadomości wynikało, że GOPR doczeka się w końcu na stałe własnego śmigłowca a tu taka sezonowa akcja... Proponuje redakcji więcej "chłodnego" oglądu sytuacji na przyszłość.
~Robert do yoyo 4-12-2007 18:02
Idiota...
rymcycymcy 4-12-2007 19:12
Aaaa ! czyli nauka w połączeniu z pracą. To tak jakby do karetki eR-ki przyczepić eL-kę i kierowca uczyłby się jeździć, a jednocześnie przewoził pacjentów. Bardzo sprytne i oszczędne rozwiązanie :)
~kocham owady 4-12-2007 20:12
w jeleniej górze w powietrzu są rozpraszane chemikalia,po których tworza sie 'chemtrails" .Posiadam kilka takich zdjęć dziwnych chmur.Możliwe że pod przykrywką szkolenia ,kryje sie coś ważniejszego.
~Sobieszowianin 5 do poprzedników 4-12-2007 20:54
Panowie!!!! Trochę szacunku do pilotów śmigłowców wojskowych!. Oni umieją latać i odbierać ludzi z ziemi na linach. Ale aby człwoiek był mistrzem musi to ciagle powtarzać czyli szkolić się. W jednostce w Tomaszowie na płaskim terenie nie ma warunków do takich szkoleń. Z drugiej strony co to za ujma, że będa w tym czasie świadczyć bezpałetne usługi słuzbom DOPR jeśli zajdzie taka potrzeba i będą ratować życie ludzkie? Jak na nasze Karkonosze to dwa śmigłowce to luksus, ktorego inne służby mieć nie będą. Cieszmy się z tego co mamy!!!! Czy my wszystko musimy zawsze obracać w czarny obraz? Jak się komuś z Was nie podoba to wyemigrujcie do krajów gdzie będa mieli więcej śmigłowców w górach. Będziecie płacić wyższe podatki. Altruizmu zwykle w takich instytucjach nie ma. Wszędzie są zwykli zjadacze chleba i aby zjedli muszą mieć zwrócowne minimum koszty działania. jak sami chcecie aby ratowabie ludzi w górach sprzętem (nie mówie o siłach ludzkich rak, poświęceniu itd...) to zapiszcie się do Rotarian i wspomagajcie służby w sprzęt techniczny i utrzymanie tego sprzętu oraz chyba najważniejsze - eksploatację. I zdrówka Wam życzę - mimo wszystko!! - bo jak czytam Wasze posty to nóz mi się w kieszeni otwiera na Waszą głupotę!!!!!!!!!!!
~fantom 4-12-2007 21:51
kocham owady, a rozmawiałeś o tym już ze swoim lekarzem? na Twoim miejscu nie traciłbym czasu...
~do sobieszowianin5 4-12-2007 23:40
widac ze jestes jakims urzedasem z odzysku Chlopie gadasz o emigracji podatkach skad ty jestes gdzie sie chowasz?? w ratuszu????? masz pesje dostatnia to siedz cicho na dup.... Dla twojej wiadomosci powiem ze polska jest krajem zacofanym, majaca najwyzsze podatki w europie np oc nw ten sam podatek jeszcze raz odciagany przy paliwie itd itp Wiec skoncz pitolic glupoty Ja jestem po 40 ale z radoscia opuszczam ten kraj bo przez 40 lat mojego mieszkania jelenia dorobila sie 2 Sokolow i to na 3 miesiace WSTYDDDD
~Do 40 latka 5-12-2007 7:46
Kolego! ja mam 50 lat. Pracuję od wielu lat ponad 500 km od domu. Nie jestem urzędasem. Lepiej się orientuję w sytuacji gospodarczej Polski niż Ty. Jak nie umiesz sobie znaleźć pracy w Polsce to wyjeżdżaj. A może nie chcesz pracować w Polsce bo płaca za niska co? Uczyć się trzeba było aby mieć obecnie popłatna pracę. Wyjeżdżaj szybko!!!! Nic tu po Tobie. Ani pozytku ani wsparcia!!!
~Do 40-latka 5-12-2007 10:01
Będzie jeszcze większa radość jeżeli wogóle nie wrócisz.Przynajmniej nie będziesz krakał,bo tylko to potrafisz.
~111 5-12-2007 10:13
Dzisiaj latały nad Szklarską Porębą!A czy nie było już takiej akcji w tym albo zeszłym roku roku??
~Iza 5-12-2007 12:12
Patrząc realnie, 3 miesiące to do końca lutego ... przydałoby się chociaż do Wielkanocy, i sezon narciarski mielibyśmy zabezpieczony. A w przyszłym roku trzeba będzie przeszkolić kolejnych pilotów, mam nadzieję?
~Danielo 5-12-2007 13:09
Wszystko fajnie tylko po co oni lataja po zabobrzu nad samymi dachami ?spac przez padalcow nie mozna !
~pilot 5-12-2007 18:53
Bo cwicza ladowania na szpitalu :)
~mariusz 6-12-2007 3:13
Ludzie pobudka! Dać Wam palec to chcecie całą rękę. Nie macie zielonego pojęcia o ratowaniu ludzi a gadacie takie głupoty! Te Sokoły są nam bardziej potrzebne niż Wam te "browarki pod sklepem" bo to co opowiadacie to zakrawa właśnie na takie opowieści dziwnej treści.
~mariusz 6-12-2007 3:21
Ludzie pobudka! Dać Wam palec to chcecie całą rękę. Nie macie zielonego pojęcia o ratowaniu ludzi a gadacie takie głupoty! Te Sokoły są nam bardziej potrzebne niż Wam te "browarki pod sklepem" bo to co opowiadacie to zakrawa właśnie na takie opowieści dziwnej treści.
~ 9-12-2007 23:10
Dokładnie! Nie mają pojęcia o ratowaniu życia. Gdyby dali nam taki śmigłowiec na własność też byście narzekali, że taki zniszczony, podrapany...Ludzie! Wy chyba sami siebie nienawidzicie, że tak na wszystko i wszystkich narzekacie! Zróbcie coś dobrego dla miasta i chociaż przestańcie narzekać!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group