Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 11235
Zalogowanych: 110
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Socjalne „slumsy” zamknięte

Środa, 22 kwietnia 2009, 15:55
Aktualizacja: 16:24
Autor: Mar
Szklarska Poręba: Socjalne „slumsy” zamknięte
Fot. Mar
Dwa baraki z mieszkaniami socjalnymi, w których mieszka prawie trzydzieści rodzin, wyłączył dzisiaj z eksploatacji Szklarskiej Porębie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Budynki nie miały żadnej dokumentacji technicznej, nigdy nie sprawdzano ich stanu technicznego ani sprawności instalacji. Urząd miasta będzie musiał wszystkich przesiedlić w trybie natychmiastowym.

- Gdy weszli do nas strażacy złapali się za głowę, jak zobaczyli instalację elektryczną w budynkach – mówi mieszkanka Halina Łupkowska-Filipek – wszystko tu gnije, odpada kruszy się. My jakoś mieszkamy bo mąż wszystko sam wyremontował. A teraz znowu na poniewierkę.
- W tym budynku nigdy nic nie robił – mówi Antoni Kuniczuk – od kiedy postawili za Gierka te baraki dla robotników którzy budowali „Gierkówkę” to jedynie czasami je pobiałkowali i tyle.
- Od pięciu lat tutaj mieszkam – mówi Kazimierz Rodziewicz – co teraz? Nie wiem, urząd miasta zdecyduje co z nami, mają tyle pustych budynków, że nie będzie problemu.

- Zgadzam się z inspektorem nadzoru, że budynki muszą być opuszczone – zapewnia burmistrz Szklarskiej Poręby, Arkadiusz Wichniak – od początku kadencji zabiegam, żeby tych ludzi z Waryńskiego przesiedlić do ludzkich warunków. Mamy już projekt budynku socjalnego na 36 mieszkań, w maju dostaniemy pozwolenie na budowę i wtedy będziemy mogli złożyć wniosek o preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Niestety, w normalnym trybie pieniądze możemy dostać na początku przyszłego roku, a budowa może się rozpocząć najwcześniej w kwietniu. Sama inwestycja to 3 do 5 miesięcy.

Jednak mieszkańcy nie mogą czekać rok w budynku, który od dzisiaj nie nadaje się do zamieszkania, choć faktycznie od dawna nie jest miejscem do życia dla kogokolwiek. Baraki w Szklarskiej Porębie są jednymi z pierwszych lokali socjalnych na Dolnym Śląsku zamykanych w trybie natychmiastowym, ale jak mówi wojewódzki inspektor nadzoru budowalnego, Barbara Skultecka, efekty powszechnej kontroli takich lokali już przynoszą efekty w postaci kolejnych obiektów które w najbliższych dniach będą wyłączane z eksploatacji.

- W dwóch małych pokojach mieszkam tutaj z dwójką dzieci, które uczą się w szkole – mówi Marian Frydrych – Magda i Mateusz, chociaż są już prawie dorośli mieszkają w jednym pokoju, na ścianach grzyb, wszyscy chorujemy na astmę i do teraz administracja miała nas gdzieś. Mam nadzieję, że teraz nasz los będzie ciut lepszy.

- Lokatorów z Waryńskiego będziemy przenosić w miarę, jak będziemy odzyskiwać lokale, w tej chwili nie mam nic wolnego – tłumaczy burmistrz Wichniak – nie ukrywam, że w pierwszej kolejności będzie to dotyczyło tych, którzy mają umowę najmu i nie zalegają z czynszem. A mimo bardzo niskich stawek wieli zalega z płatnościami. Kwoty są różne, od 50 złotych aż do 3 tysięcy złotych. Pierwsi lokatorzy zostaną wyprowadzeni stamtąd już za dwa dni. Wszystkim będziemy pomagać przy przewożeniu dobytku lub magazynować rzeczy w depozycie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
265
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
9%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
15%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
 
Aktualności
Pendolino i parking przy PKP
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group