Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 8902
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smogowy eksperyment w centrum miasta

Sobota, 14 listopada 2020, 8:37
Aktualizacja: 8:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Smogowy eksperyment w centrum miasta
Fot. Przemek Kaczałko
W Jeleniej Górze wystartował kolejny etap kampanii "Czyste zasady", realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Instytut Rozwoju Terytorialnego wraz z Fundacją Ekorozwoju i Polskim Alarmem Smogowym.

Akcja zaplanowana jest w dwóch miastach Dolnego Śląska - w Jeleniej Górze (13.11.2020 – 28.11.2020 r.) i w Wałbrzychu (29.11.2020-13.12.2020 r.). Instalację tworzy dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.

Jako samorząd województwa robimy wszystko co w naszej mocy, aby poprawić jakość powietrza w regionie. Dolnośląski sejmik przyjął uchwały antysmogowe wskazujące właściwe i zabronione zachowania. Każdego roku przeznaczamy ogromne środki finansowe na inwestycje i działania skierowane na walkę ze smogiem. Prowadzimy także szereg kampanii informacyjnych, które mają uwiadamiać istotę tego zagrożenia wśród mieszkańców. Najważniejsza jest jednak świadomość i odpowiedzialność samych dolnoślązaków - powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Zobaczymy jaki kolor przybiorą "płuca" po dwóch tygodniach. Instalacja mierzy też zanieczyszczenie powietrza - powiedział Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - Zaczynamy w przeddzień Dnia Czystego Powietrza. Zamierzamy też jeździć mobilnym pyłomierzem po sąsiednich uliczkach i "zmapować" gorące punkty, gdzie są największe zanieczyszczenia - dodał K. Smolnicki.
Lokalizacje zostały wybrane świadomie - to centra miejscowości położonych w kotlinach górskich, bo tu jest największy problem. Chcemy też apelować, aby pojawiły się środki krajowe na walkę ze smogiem w kamienicach, bo program Czyste Powietrze nie wspiera w takich zabytkowych kamienicach - zaznaczył przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Organizatorzy zapewniają, że akcja jest bardzo ważna również w czasie pandemii, bowiem najnowsze badania wskazują, że smog jest groźnym sojusznikiem koronawirusa - znacząco zwiększającym (w Polsce o 28%) umieralność na Covid-19.

Twoja reakcja na artykuł?

27
68%
Cieszy
12
30%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group