Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8053
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śmieci (nie)segregowane

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 maja 2014, 9:27
Aktualizacja: 9:46
Autor: Angela
Fot. Tomasz Taf, Ernest Grzeszczakowski
– Ja i moi sąsiedzi segregujemy śmieci, ale co z tego, kiedy z balkonu widzimy jak pracownicy MPGK pakują je wszystkie razem do jednej śmieciarki – skarży się Dariusz Kopacz z Zabobrza. Prezes spółki Włodzimierz Stasiak tłumaczy, że firma kupiła dwukomorową śmieciarkę i w tym roku chce kupić jeszcze jedną, a docelowo trzy. – To poważna oszczędność finansowa i czasowa – mówi.

Nowa dwukomorowa śmieciarka volvo 300 euro4 o ładowności czterech ton ma sterowanie z kabiny i kamerę z tyłu. - W tym roku kupiliśmy jedną dwukomorową śmieciarkę używaną za 300 tys. zł. Jeśli uda nam się zdobyć pieniądze zewnętrzne, to chcielibyśmy kupić jeszcze jedną nową – mówi Włodzimierz Stasiak. – Docelowo potrzebujemy cztery takie dwukomorowe śmieciarki. Teraz możemy odbierać dwa komponenty na raz, a często ludziom wydaje się, że mieszamy odpady – dodaje prezes.

- Odpady posegregowane odbieramy raz w tygodniu - tłumaczy pracownik MPGK Stefan Kowalski. - W pozostałe dni opróżniamy pojemniki, w których znajdują się butelki czy papier. Kiedy jednak widzimy, że w pojemniku, w którym miały znajdować się na przykład wyłącznie butelki, są też cegłówki, papa, gruz, to traktujemy je jako odpady nieposegregowane.

Jak tłumaczą pracownicy MPGK, gdyby zawartość zanieczyszczonego innymi frakcjami pojemnika zmieszano z odpadami posegregowanymi (na przykład do papieru wrzucono butelki, obierki czy przeterminowaną żywność), to na składowisku w Kostrzycy cały transport zostałby obciążony wysoką karą. Czasami lepiej zatem pojemnik tylko teoretycznie zawierający odpady posegregowane potraktować jako zawierający odpady nieposegregowane niż zanieczyścić jego zawartością odpadami posegregowanymi naprawdę.

- Jeśli więc ktoś widzi, że zawartość z kontenera przeznaczonego na szkło mieszkamy ze śmieciami nieposegregowanymi, to znaczy, że pomiędzy butelkami było mnóstwo innych przedmiotów - wyjaśnia Stefan Kowalski. - Zazwyczaj zdarza się to w centrum miasta, gdzie przechodnie wrzucają do kubłów dosłownie wszystko, oczywiście bez segregowania.

Mało kto wie, że zwykłe śmieciarki, których w MPGK ma obecnie 13, posiadają nie jeden a dwa otwory, przez które obsługujący je pracownicy wrzucają do środka śmieci. Pierwszy, główny, znajduje się z tyłu auta, drugi - z boku.

- Z tyłu wrzucamy śmieci nieposegregowane, a z boku na przykład kartony - tłumaczy Stefan Kowalski. - One się w środku nie mieszają z innymi odpadami. Niekiedy zamiast kartonów wrzucamy też odpady biodegradowalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~as 9-05-2014 9:58
jedni nie potrafią wrzucić pojemnika do kosza inni nie słyszeli o dwukomorowych śmieciarkach,coś jest nie halo z niektórymi na zabobrzu;)
~ 9-05-2014 10:36
"...- Jeśli więc ktoś widzi, że zawartość z kontenera przeznaczonego na szkło mieszkamy ze śmieciami nieposegregowanymi, to znaczy, że.." - ŻE MIESZKAMY W ŚMIECIOWISKU :(((
~ 9-05-2014 10:58
sam osobiście wczoraj widziałem jak na skrzyżowaniu Matejki z Piłsudskiego pakowali wszystkie segregowane śmieci do jednej śmieciary i na pewno to nie była śmieciara dwukomorowa bo to zdezelowane auto było i Pan Kowalski pierniczy bajki, a śmieci na pewno były posegregowane bo co dziennie sam tam wyrzucam i nie było zanieczyszczeń szkoda gadać...
~wer 9-05-2014 11:06
mocno pokrętne to, żeby nie powiedzieć że kłamliwe... wzięli większą kasę za wywóz a wszytko wywalają dalej razem na jedno składowisko Oczywiście w naszym pięknym kraju nie opłaci się zatrudnić dodatkowych osób do przebrania już "częściowo" posegregowanych śmieci, mimo olbrzymiego bezrobocia...
~kajan 9-05-2014 11:18
dwukomorowa śmieciarka - ale nie pięciokomorowa!!!
~Aspołeczna 9-05-2014 11:28
A ja płacę /więcej za smieci niesegregowane/ i wymagam /żeby dano mi swięty spokój z tym tematem/. Nie mam zamiaru zwariować przez smieci ani utonąć w smieciach przy ich segregowaniu.
~18 sqandal 9-05-2014 11:45
... e tam ważne ze podpisaliśmy deklaracje ze będziemy segregowali śmieci a reszta .... a reszta jest milczeniem
~mirosss 9-05-2014 11:49
ale ściema. Każdy rozsądnie myślący człowiek zdaje sobie sprawę,że różne stawki za wywóz śmieci segregowanych i nie segregowanych zostały wprowadzone tylko po to żeby wydzrzeć więcej kasy od ludzi a nie w ''trosce o środowisko''. A potem i tak wszystko ląduje razem na wysypisku.kto jest na tyle naiwny żeby wierzyć w mętne tłumaczenia o kontroli zawartości śmietników przez panów obsługujących śmieciarkę?;)) Dwukomorowa śmieciarka.Haaa!!!! JEDNA!!!
~ 9-05-2014 12:09
u mnie na ulicy od jakiś 2-3 miesięcy jak zmienili firmę z mpgk na simeko to z plastikową butelką trzeba chodzić teraz prawie 200 metrów bo zabrali 2 pojemniki na plastik.kiedyś 2 pojemniki zapełniały się w kilka dni teraz 1 w kilka tyg .morał taki ze ludzie ladują wszystko do 1 wora bo nie chce się chodzić.
~ 9-05-2014 13:53
Jakie dwukomorowe śmieciarki skoro śmieci są przesypywane z kubła o mniejszej zawartości do drugiego kubła po co ciągnąc dwa jak można jeden i w ten sposób szkło plastiki i inne odpady lądują w jednej komorze widać to jak na dłoni szczególnie w budynkach gdzie są niskie partery a kubły wystawiane w dzień ich odbioru.
~hm.... 9-05-2014 14:52
Do: " 09-05-2014 11:28 | ~Aspołeczna |" W pełni popieram!!!
~andree 9-05-2014 16:06
Skoro MPGK nie posiada odpowiednich samochodów to po co zabiera sie za wywóz ceny śmieci zmieniły się bardzo szybko a jakość świadczonych usług cofneła się do średniowiecza razem z prezesem mpgk
~ 9-05-2014 16:06
a czemu więźniów się nie zatrudni do segregacji śmieci ??? ???? ?????
~aaa 9-05-2014 16:08
Idę sobie, zaglądam do pojemnika z butelkami, a tam też cegłówki, papa, gruz, to wrzucam też cegłówki, papę, gruz.
~sajmon 9-05-2014 17:49
A kto podpisał umowę na wywóz segregowanych odpadów z firmą która nie posiada odpowiedniego sprzętu ??? Prezes ma (układy) i każdy wie co to są układy :)
~kk 9-05-2014 17:58
jedzcie do kostrzycy i zobaczcie jak sie segreguje smieci wszystko na jedną kupe walec przygniecie i to jest segregacja po polsku
~altus 9-05-2014 18:34
W pełni popieram 16:06, oddelegować więźniów do segregacji śmieci na trzy zmiany a co za tym idzie będzie możliwość usunięcia z miasta straszące swym widokiem "gniazda". Kwestią organizacyjną było by stawianie mobilnych kontenerowych więzień bezpośrednio przy składowiskach śmieci by uniknąć przewozu więźniów na stanowiska segregacji odpadów.
~ciota z po 10-05-2014 8:50
Ale was PoO wali PO kieszeni...Niestety ale dalej panuje przekonanie że co powiedzą w tv to prawda objawiona. Tak samo co jest napisane w gazecie to czysta prawda przyjmowana za pewnik. Nie ma odruchu zastanowienia się że artykuł mógł zostać napisany przez idę, bądż w złej wierze - zanik myślenia lub całkowity jego brak od urodzenia. Zastanawialiście się kiedys dlaczego tak rzadko zmieniaja się prezenterzy wiadomości? Zazwyczaj pełnią tę funkcję przez kilkanaście lat bądż całą kariere zawodową. Jest to świadomy i celowy zabieg socjotechniczny - jeżli widzimy kogoś pierwszy raz to chociaz odrobinę włączamy nieufność, zastanawiamy się czy to co mówi jest prawdą. A jeżeli tą samą sympatyczną osobę widzimy na ekranie każdego wieczoru, która miłym głosem przekazuje wiadomości każdego dnia
~salem 10-05-2014 9:50
Ludzie we lbach sie wam poprzewracalo !!! POLSKA w tym temacie jest mocno zacofana! I właśnie widać ! Samemu sie nie chce to na innych zwalić ! Lenie śmierdzące! Tu nie chodzi o was tylko o ochronę środowiska i przyszle pokolenia ! W innych krajach prawie w 100% odpady są poddane recylingiwi i utylizacji a tu ... w Pl jedna spalarnia i malpiszony, które wyklocaja się o śmieci. . WSTYD
~smiec 10-05-2014 10:25
Tylko mieszkancy segreguja,odbiorcy z MPGK smieci pakuja razem do smieciarki.Szklo,papier,plastik,organiczne.Wielokrotnie widzialem,sfilmowalwem.Moge udostepnic material z odbioru smieci przez smieciarki po wyladunek na wysypisku.Nie dosc tego zeby mieszkancy nie mieli zludzen-wszystko laduje na jednej kupie smieci-nic nie jest segregowane na naszych wysypiskach!!!To jest kryminal!!!
~Mieszkaniec 10-05-2014 18:14
Oj nie ładnie tak kłamac,sam osobiście widuje co poniedziałek smieciarka na na ul.Jeleniej pakuje wszystkie śmieci do jednej komory,nie stety znam zasade działania takiej komory i niestety wszystko idzie razem,niech przestaną juz kłamac i mydlić nam oczy urzędasy,naobiecują góry czegoś tam przed wyborami a potem mają nas za nic
~ 10-05-2014 22:48
Ludziska czym sie martwicie segregowane smieci sa tansze ,wszystko na korzysc waszego portfela..
~Zdrowy 11-05-2014 7:58
http://samorzad.wladzomierz.pl/Jelenia_Gora,36.html Ocena.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group