Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 4252
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Śmieci (nie)segregowane

Piątek, 9 maja 2014, 9:27
Aktualizacja: 9:46
Autor: Angela
Jelenia Góra: Śmieci (nie)segregowane
Fot. Tomasz Taf, Ernest Grzeszczakowski
– Ja i moi sąsiedzi segregujemy śmieci, ale co z tego, kiedy z balkonu widzimy jak pracownicy MPGK pakują je wszystkie razem do jednej śmieciarki – skarży się Dariusz Kopacz z Zabobrza. Prezes spółki Włodzimierz Stasiak tłumaczy, że firma kupiła dwukomorową śmieciarkę i w tym roku chce kupić jeszcze jedną, a docelowo trzy. – To poważna oszczędność finansowa i czasowa – mówi.

Nowa dwukomorowa śmieciarka volvo 300 euro4 o ładowności czterech ton ma sterowanie z kabiny i kamerę z tyłu. - W tym roku kupiliśmy jedną dwukomorową śmieciarkę używaną za 300 tys. zł. Jeśli uda nam się zdobyć pieniądze zewnętrzne, to chcielibyśmy kupić jeszcze jedną nową – mówi Włodzimierz Stasiak. – Docelowo potrzebujemy cztery takie dwukomorowe śmieciarki. Teraz możemy odbierać dwa komponenty na raz, a często ludziom wydaje się, że mieszamy odpady – dodaje prezes.

- Odpady posegregowane odbieramy raz w tygodniu - tłumaczy pracownik MPGK Stefan Kowalski. - W pozostałe dni opróżniamy pojemniki, w których znajdują się butelki czy papier. Kiedy jednak widzimy, że w pojemniku, w którym miały znajdować się na przykład wyłącznie butelki, są też cegłówki, papa, gruz, to traktujemy je jako odpady nieposegregowane.

Jak tłumaczą pracownicy MPGK, gdyby zawartość zanieczyszczonego innymi frakcjami pojemnika zmieszano z odpadami posegregowanymi (na przykład do papieru wrzucono butelki, obierki czy przeterminowaną żywność), to na składowisku w Kostrzycy cały transport zostałby obciążony wysoką karą. Czasami lepiej zatem pojemnik tylko teoretycznie zawierający odpady posegregowane potraktować jako zawierający odpady nieposegregowane niż zanieczyścić jego zawartością odpadami posegregowanymi naprawdę.

- Jeśli więc ktoś widzi, że zawartość z kontenera przeznaczonego na szkło mieszkamy ze śmieciami nieposegregowanymi, to znaczy, że pomiędzy butelkami było mnóstwo innych przedmiotów - wyjaśnia Stefan Kowalski. - Zazwyczaj zdarza się to w centrum miasta, gdzie przechodnie wrzucają do kubłów dosłownie wszystko, oczywiście bez segregowania.

Mało kto wie, że zwykłe śmieciarki, których w MPGK ma obecnie 13, posiadają nie jeden a dwa otwory, przez które obsługujący je pracownicy wrzucają do środka śmieci. Pierwszy, główny, znajduje się z tyłu auta, drugi - z boku.

- Z tyłu wrzucamy śmieci nieposegregowane, a z boku na przykład kartony - tłumaczy Stefan Kowalski. - One się w środku nie mieszają z innymi odpadami. Niekiedy zamiast kartonów wrzucamy też odpady biodegradowalne.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
891
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Wspierają budowę mieszkań w Polsce
 
Aktualności
Maja Włoszczowska poprowadziła Jeleniogórską Szprychę
 
Aktualności
"Wredne liściki" na Placu Ratuszowym
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group