Wtorek, 9 marca
Imieniny: Franciszki, Katarzyny
Czytających: 1794
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śmieci drogie jak diabli! Czy będzie taniej?

Sobota, 19 lutego 2011, 8:11
Aktualizacja: Niedziela, 20 lutego 2011, 8:24
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Śmieci drogie jak diabli! Czy będzie taniej?
Fot. TEJO
Na przełomie stycznia – lutego br. mieszkańcy Jeleniej Góry po raz pierwszy odczuli wprowadzone na początku roku 20–procentowe podwyżki za wywóz śmieci. Jeleniogórzanie wyliczają, że jedno wiadro śmieci kosztuje ich 4,5zł. Firmy zajmujące się wywozem śmieci wzrost cen tłumaczą wyższymi kosztami i opłatami za składowanie odpadów.

W tej sprawie zadzwonił do nas m.in. pan Piotr Kulsewicz z Jeleniej Góry, który nie krył oburzenia. Jego zdaniem obecna wysokość opłaty za wywóz śmieci to lichwa. Wylicza on, że miesięcznie wyrzuca do kontenera około 10 wiader nieczystości, za które płaci ponad 45 zł.

– Do stycznia br. za tą samą ilość śmieci płaciłem 36,88zł, teraz płacę 45,36 zł. Jest to wzrost ceny o 23 procent. Jedno wiadro śmieci kosztuje mnie 4,5 zł, za które w promocji mogę kupić 10 kg ziemniaków – mówi jeleniogórzanin.
W tej samej sprawie dzwoniła do nas również pani Łucja z Jeleniej Góry, emerytka. Ona z kolei przelicza cenę śmieci na wartość leków i jedzenia.

Od stycznia firma Simeco pobiera miesięcznie od jednego mieszkańca niemal o 3 zł więcej. W minionym roku opłata za osobę wynosiła 10,65 zł, obecnie jest to kwota 13,50. Cena liczona za metr sześcienny wzrosła natomiast niemal o 4 zł. Mieszkańcy, którzy korzystają z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, do grudnia minionego roku płacili 10,7 zł, a teraz płacą 13,54 zł. Metr sześcienny odpadów kosztuje natomiast ponad 4 zł więcej niż poprzednio. Firmy zajmujące się wywozem śmieci tłumaczą, że wzrost cen wiąże się z podwyżką kosztów, w tym paliwa, części zamiennych i napraw samochodów itp. oraz opłat za składowanie odpadów.

– Wszystko idzie do góry, więc i ceny wywozu śmieci też musiały wzrosnąć. Trzeba też zaznaczyć, że obecnie wywozimy o wiele więcej nieczystości. W roku poprzednim wywieźliśmy o ponad 3 tys. ton więcej niż w 2009 roku. Poza tym wzrosła też cena składowania odpadów ze 176,50 zł na 191,65 zł – tłumaczy Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

Z końcem stycznia prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła prowadził rozmowy z przedstawicielami Związku Gmin Karkonoskich o przystąpieniu stolicy Karkonoszy do związku. Zdaniem władz miasta jest to szansa na obniżenie kosztów składowania odpadów. Jelenia Góra od wielu lat korzysta bowiem ze składowiska w Kostrzycy, ale jako „zwykły klient”. Po przystąpieniu do Związku Jelenia Góra mogła by liczyć na inne zasady współpracy. Mimo wnoszenia przez miasto składki, byłoby to opłacalne.

Do 2020 roku natomiast zgodnie z unijnymi dyrektywami wszystkie miasta w Polsce będą miały obowiązek utylizowania około 70 procent odpadów. Obecnie jeleniogórskie odpady są składowane, a nie utylizowane. Żeby to zmienić niezbędne będą inwestycje na budowę zakładów utylizacji. Dla Jeleniej Góry i powiatu będzie to koszt około 100 mln zł, z czego część będą musieli pokryć mieszkańcy w odpłatach za wywóz śmieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group