Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4940
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Słodko–gorzka rzeczywistość na obrazach Marka Sobczyka w BWA

Czwartek, 29 listopada 2012, 10:41
Aktualizacja: 10:49
Autor: BWA
Jelenia Góra: Słodko–gorzka rzeczywistość na obrazach Marka Sobczyka w BWA
Fot. Archiwum Organizatora
Badania Mózgu w Polsce 1979 – 2012 [Obrazy i komentarze] – wernisaż wystawy pod takim tytułem i spotkanie z autorem odbędzie się 7 grudnia o godz. godz. 17.30 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1).
Wystawa, zorganizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy i dofinansowana przez Miasto Jelenia Góra, potrwa do 20 stycznia 2013 roku.

Obrazy Sobczyka to frapujące kalambury z wielopłaszczyznowymi odniesieniami kulturowymi. Artysta od lat czerpie inspirację z popkultury, zajmuje go obecna sytuacja społeczno-polityczna. Ważne jest dla niego "tu i teraz". Zaskakuje odniesieniami, łączeniem różnych motywów z różnych porządków rzeczywistości, bawi się znaczeniami.

Prezentowany w galerii szeroki zestaw prac (ponad 50 obrazów) stanowi retrospektywną podróż po dotychczasowej twórczości artysty. Podróż ta odkrywa przed oglądającym słodko-gorzką rzeczywistość. Bezkompromisowość z jaką Sobczyk ukazuje życie ujawniła się już podczas jego wystawy dyplomowej, która w czasach realnego socjalizmu została ocenzurowana została przez władze jego rodzimej uczelni – warszawskiej ASP.

W obrazach prezentowanych na tej wystawie artysta oddał brzydotę i tandetę ówczesnych blokowisk, co zostało odczytane jako krytyka komunistycznego ustroju. Stan wojenny i ówczesne nastroje społeczne stały się pretekstem do kolejnych obrazów, czego przykładem jest obraz „Ganja” (Gandzia, 14 grudnia 1981r.) przedstawiający Wojciecha Jaruzelskiego z rakietą w ustach zamiast jointa.

Lata 80. stanowią okres, w którym u Sobczyka dominują kompozycje figuralne o bogatej kolorystyce i fakturze malarskiej. Obrazy artysty odznaczają się kumulacją rozmaitych wątków treściowych, odniesień i symboli dotyczących zmieniającej się rzeczywistości. W kompozycjach poruszane są wątki religijne i polityczne dając często zaskakujące obrazy takie jak w przypadku „Biczowania Chrystusa” z 1988 r.

Obraz przedstawia Jezusa z obozowym oprawcą odzianym w pasiak. Od lat 90. w kompozycjach Sobczyka pojawiają się dekoracje i ornamenty. Artysta za pomocą dekoracyjnych motywów odświeża dawne prace nadając im aktualny wydźwięk. Sposób komponowania i kolorystyka ujawniają źródło inspiracji w Bauhausie (m.in. „Łajka” 2004, 2011, „Kobiety w czadorach” 2005, „Schody Bauhausu”, 2006).
 
Marek Sobczyk – (ur. 30 listopada 1955r.) malarz, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował malarstwo w latach 1975-1980 w pracowni Stefana Gierowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtwórca i członek GRUPPY, formacji artystycznej założonej w 1983 roku przez sześciu absolwentów i studentów warszawskiej ASP reprezentujących nurt nowej ekspresji. Sobczyk współredagował zina formacji pt. "Oj dobrze już", w którym zamieszczał liczne teksty teoretyczne. Artysta poza malarstwem zajmuje się tworzeniem obiektów przestrzennych. Od roku 1991 współpracuje z Piotrem Młodożeńcem w spółce autorskiej Zafryki. W latach 1991-1996 wspólnie z Jarosławem Modzelewskim prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. W 1997 wyszła jego książka pt. "Uproszczenie sztuki", wydana przez Galerię Zderzak, z którą Sobczyk współpracuje od lat 80.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group