Wtorek, 10 września
Imieniny: Łukasza, Mikołaja
Czytających: 9543
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Słodko–gorzka rzeczywistość na obrazach Marka Sobczyka w BWA

Czwartek, 29 listopada 2012, 10:41
Aktualizacja: 10:49
Autor: BWA
Jelenia Góra: Słodko–gorzka rzeczywistość na obrazach Marka Sobczyka w BWA
Fot. Archiwum Organizatora
Badania Mózgu w Polsce 1979 – 2012 [Obrazy i komentarze] – wernisaż wystawy pod takim tytułem i spotkanie z autorem odbędzie się 7 grudnia o godz. godz. 17.30 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1).
Wystawa, zorganizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy i dofinansowana przez Miasto Jelenia Góra, potrwa do 20 stycznia 2013 roku.

Obrazy Sobczyka to frapujące kalambury z wielopłaszczyznowymi odniesieniami kulturowymi. Artysta od lat czerpie inspirację z popkultury, zajmuje go obecna sytuacja społeczno-polityczna. Ważne jest dla niego "tu i teraz". Zaskakuje odniesieniami, łączeniem różnych motywów z różnych porządków rzeczywistości, bawi się znaczeniami.

Prezentowany w galerii szeroki zestaw prac (ponad 50 obrazów) stanowi retrospektywną podróż po dotychczasowej twórczości artysty. Podróż ta odkrywa przed oglądającym słodko-gorzką rzeczywistość. Bezkompromisowość z jaką Sobczyk ukazuje życie ujawniła się już podczas jego wystawy dyplomowej, która w czasach realnego socjalizmu została ocenzurowana została przez władze jego rodzimej uczelni – warszawskiej ASP.

W obrazach prezentowanych na tej wystawie artysta oddał brzydotę i tandetę ówczesnych blokowisk, co zostało odczytane jako krytyka komunistycznego ustroju. Stan wojenny i ówczesne nastroje społeczne stały się pretekstem do kolejnych obrazów, czego przykładem jest obraz „Ganja” (Gandzia, 14 grudnia 1981r.) przedstawiający Wojciecha Jaruzelskiego z rakietą w ustach zamiast jointa.

Lata 80. stanowią okres, w którym u Sobczyka dominują kompozycje figuralne o bogatej kolorystyce i fakturze malarskiej. Obrazy artysty odznaczają się kumulacją rozmaitych wątków treściowych, odniesień i symboli dotyczących zmieniającej się rzeczywistości. W kompozycjach poruszane są wątki religijne i polityczne dając często zaskakujące obrazy takie jak w przypadku „Biczowania Chrystusa” z 1988 r.

Obraz przedstawia Jezusa z obozowym oprawcą odzianym w pasiak. Od lat 90. w kompozycjach Sobczyka pojawiają się dekoracje i ornamenty. Artysta za pomocą dekoracyjnych motywów odświeża dawne prace nadając im aktualny wydźwięk. Sposób komponowania i kolorystyka ujawniają źródło inspiracji w Bauhausie (m.in. „Łajka” 2004, 2011, „Kobiety w czadorach” 2005, „Schody Bauhausu”, 2006).
 
Marek Sobczyk – (ur. 30 listopada 1955r.) malarz, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował malarstwo w latach 1975-1980 w pracowni Stefana Gierowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtwórca i członek GRUPPY, formacji artystycznej założonej w 1983 roku przez sześciu absolwentów i studentów warszawskiej ASP reprezentujących nurt nowej ekspresji. Sobczyk współredagował zina formacji pt. "Oj dobrze już", w którym zamieszczał liczne teksty teoretyczne. Artysta poza malarstwem zajmuje się tworzeniem obiektów przestrzennych. Od roku 1991 współpracuje z Piotrem Młodożeńcem w spółce autorskiej Zafryki. W latach 1991-1996 wspólnie z Jarosławem Modzelewskim prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. W 1997 wyszła jego książka pt. "Uproszczenie sztuki", wydana przez Galerię Zderzak, z którą Sobczyk współpracuje od lat 80.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
415
Powinien zostać, gdzie jest
55%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
45%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Przywitanie multimedalistki
 
Aktualności
Festyn na Czarnym
 
Aktualności
Myslovitz i Red Lips w Jeleniej Górze
 
Kultura
Pokazy wytopu szkła w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group