Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10362
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Słodki pat

Poniedziałek, 29 listopada 2004, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 stycznia 2006, 13:57
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Producent słynnych polskich cukierków walczy o swoje prawa

Świebodzicka "Śnieżka" musi wpłacić do sądu pół miliona złotych. Tylko wtedy konkurencja, którą zakład podał do sądu, przestanie produkować cukierki o tej samej nazwie. A chodzi o słynne MichałkiKilka dni temu wrocławski sąd apelacyjny wydał orzeczenie o tymczasowym zabezpieczeniu powództwa w stosunku do lubelskiej firmy "Solidarność", przeciwko której "Śnieżka" wystąpiła do sądu. Wszystko dlatego, że lubelski zakład wypuścił na rynek Michałki Złote. Tymczasem Michałki to flagowy produkt zakładu w Świebodzicach.– Jako pierwsi zarejestrowaliśmy znak towarowy Michałki – mówi prezes Jan Klonowski.Świebodziczanie i Dolnoślązacy cenią sobie smak tych orzechowych słodyczy. O tym, jak atrakcyjne są to wyroby, przekonały się też inne firmy cukiernicze. Na potęgę podrabiają markę. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele Michałków z zupełnie innych zakładów, np. z krakowskiego Wawelu czy ostatnio z "Solidarności". Szefowie świebodzickiej firmy próbują walczyć z nieuczciwymi konkurentami, ale ciągnąca się procedura w urzędzie patentowym i niejednoznaczność wyroków sądowych nie sprzyjają firmie.Ostatnie orzeczenie wrocławskiego sądu to jednak tylko połowiczny sukces.Na jego mocy "Solidarność", która nie posiada praw do znaku towarowego Michałki, nie może produkować swoich Michałków Złotych. Ale sąd przyjął salomonowe rozwiązanie, jak mówią z goryczą w "Śnieżce".– Warunek jest taki, że musimy wpłacić pół miliona złotych – mówi Jan Klonowski. – To dla nas ogromne pieniądze i szczerze mówiąc, gdybym już miał taką sumę wyłożyć, wolałbym przeznaczyć ją na inwestycje w zakładzie, a nie zamrozić 500 tysięcy na Bóg wie ile lat!Szefowie "Śnieżki" jeszcze naradzają się ze swoim rzecznikiem patentowym. Być może uda się wykorzystać inne procedury prawne, które spowodują, że sąd odstąpi od egzekwowania od "Śnieżki" pół miliona złotych.

Michałki z tradycjąŚwiebodzicka fabryka "Śnieżka Invest" to zakład z tradycjami. Początkowo nazywał się Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Śnieżka". Od wielu lat przedsiębiorstwo jest w rękach ormiańskiego biznesmena Siergieja Bagdasarjana. Firma w ubiegłym roku przeszła restrukturyzację. Teraz pracuje to ok. 90 osób. Od zawsze jej podstawowy produkt to Michałki.

"Śnieżka" jako pierwsza zarejestrowała znak towarowy Michałki.To jej flagowy produkt. Inni też robią cukierki o tej nazwie, dlatego zakład dochodzi swoich praw w sądzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
81
Nigdy
25%
Rzadko
47%
Czasami
16%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group