Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4211
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ślepe kamery monitoringu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 września 2010, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 30 września 2010, 7:59
Autor: Angela
Fot. TEJO
Monitoring wizyjny miasta, który kosztował miliony złotych, nie spełnia swojego zadania – twierdzi radny Cezariusz Wiklik, który na wczorajszej sesji interpelował w tej sprawie. – Na „oczach” kamer pijany osobnik próbował wyciągnąć z auta prezydenta Obrębalskiego. Także blisko kamery zniszczono elewację ratusza przy pomniku 900–lecia – wspomniał radny. Stróże prawa podkreślają, że sam monitoring jest narzędziem, które pomaga, ale samo nie zapewnia bezpieczeństwa.

Na monitoring narzekają też mieszkańcy.Najczęstszymi zdarzeniami, które pokazują, jak potrzebne jest uzupełnienie i udoskonalenie miejskiego systemu monitoringu, są kolizje i wypadki. To w ich sprawie najczęściej zgłaszają się jeleniogórzanie z nadzieją, że nagranie pomoże rozstrzygnąć, która ze stron ma rację, i kto zawinił. W wielu przypadkach zamiast nagrania czeka na nich przykra niespodzianka.
– Kiedy poszedłem zapytać o nagranie z monitoringu, okazało się, że w chwili zderzenia kamera była obrócona i stłuczka nie została zarejestrowana– mówi pan Adam z Jeleniej Góry.

Na pomoc monitoringu liczyli też kierowcy, którzy zderzyli przy Palermo na Zabobrzu. Na miejscu dowodzenia dowiedzieli się jednak, że kamera była skierowana w tym czasie na grupkę ludzi, którzy nadużywali alkoholu.
Mieszkańcowi ulicy Kiepury ktoś ukradł świeżo zasadzone drzewka, jednak sprawcy nie ustalono do dzisiaj. Złodziej okazał się bardziej przebiegły niż nowoczesny system.

Na skwerku przy cerkwi św. Piotra i Pawła, popularnego miejsca libacji miejscowych meneli, monitoring miał położyć kres alkoholowym ekscesom. Pijacy jednak schowali się za mur kościółka i kamery mają w poważaniu. Jak pili, tak piją.

W wielu przypadkach zainteresowani tym, co zarejestrowały kamery podczas kradzieży, stłuczek czy innych zdarzeń, dowiadują się, że obraz urządzeniom monitorującym przysłaniają ...drzewa, krzaki, zwisające doniczki z kwiatami, latarnie czy znaki drogowe. Kamery mają też martwe punkty, których wyeliminować ponoć nie można.

Na wiele kłopotów nie ma rady. Zastępca komendanta straży miejskiej Jacek Winiarski mówi, że znaków nie da się przesunąć. – Na wycinkę drzew czy przycięcie konarów musimy mieć natomiast zgodę zarządcy terenu, jak i wydziału środowiska. Nie zgadzają się na to wspólnoty mieszkaniowe (choćby przy ulicy Kochanowskiego). Spore utrudnienia są też w parku, gdzie nie możemy przecież wyciąć wszystkich drzew – usłyszeliśmy.
Do tego nagrania z monitoringu kasują się po dwudziestu dniach, i jeśli ofiara przestępstwa nie zdąży w tym czasie zgłosić się, na pomoc liczyć nie może.

Warto też zwrócić uwagę na samą obsługę niemal siedemdziesięciu kamer, które w centrum dowodzenia obsługuje jeden strażnik miejski. Jak mówi Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, podgląd kamer jest widoczny również na stanowisku dowodzenia w Komendzie Miejskiej Policji, ale nie ma tam oddelegowanego funkcjonariusza, który śledziłby go na bieżąco. Policjanci korzystają z niego tylko doraźnie.

Monitoring ma być w przyszłych latach doposażony. Przy większej ilości kamer oraz zamontowaniu obiektywów szerokokątnych większość ze zgłaszanych obecnie uchybień zniknie. Póki co stróże prawa chcą analizować na bieżąco sytuację w mieście i przenosić kamery w miejsca najbardziej narażone na działanie przestępców i wandali.

Zdaniem policji natomiast już od chwili zamontowania monitoringu wizyjnego w mieście, w centrum Jeleniej Góry i Cieplic odnotowano kilkunastoprocentowy spadek spraw kryminalnych i przestępczości pospolitej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~ 29-09-2010 8:06
Wiklik się uaktywnia i szuka gorączkowo tematów; raczej nie ma szansy na drugą kadencję
~s. 29-09-2010 8:12
Udostępnić obraz w sieci. No chyba, że kamery nie działaja to nie ma co udostępniać.
~ITakMaByć 29-09-2010 8:36
Jedyne do czego policja używa tych kamer to do spisywania ludzi za spożywanie alkoholu(piwa) w spokoju na ławeczkach w miejscach gdzie nikomu to nie przeszkadza . A tam gdzie są one naprawdę potrzebne ich nie . Mam na myśli tutaj wszystkie "pseudokluby" w JG gdzie standardowo co weekend ktoś dostaję "w mordkę".
~Polimajster 29-09-2010 8:44
A może tak zapytać się ile razy monitoring pomógł, bo wytykać błędy to łatwo. Nikt i nic nie jest doskonałe – niestety ;)
~przemek k 29-09-2010 8:57
jezeli cos nie dziala a kosztowalo sporo to po co to? jezeli zasłanialy znaki krzaki to po co tam je dano? powinno sie wpuscic obraz z lkamer do jakiejs przegladarki niech ludzie sami pilnuja. no ale jaka mamy straz kazdy widzi.
~Gaość 29-09-2010 8:57
ten monitoring naszego miasta to o kant dupy rozbić , tylko kasę wywalili w błoto ,no ale cóż mamy co mamy dziadowych rządzących to i wszystko tu jest dziadowe ,wszędzie ściany pomazane bo straż miejska tyłki samochodami wozi zamiast na piechotke pospacerować ,pytam za co płacą tej straży miejskiej,może wreszcie mi ktoś odpowie na to pytanie.
~ 29-09-2010 9:19
"Na pomoc monitoringu liczyli też kierowcy, którzy zderzyli przy Palermo na Zabobrzu" - polski język trudna mowa...
~kubas 29-09-2010 9:28
wyburzyć wszystkie kamienice i ściąć drzewa !! - wtedy kamery będą widziały, tylko co z tego?
~kubas 29-09-2010 9:36
jeśli faktycznie jeden strażnik obserwuje wszystkie kamery to lipa. Podobno kamer jest 50. No to ja gratuluję. Patrzec jednoczesnie w 50 niemych obrazów i próbowac coś zobaczyć to szczyt spostrzegawczości. Czy ktos wie ilu jest strrazników na jednej zmianie?
~do Kubas 29-09-2010 9:40
Jeden. Kamer 70.
~ 29-09-2010 9:40
Czekamy na obraz z kilku kamer w sieci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~enter 29-09-2010 9:42
Fajna pretensja: zamiast czekać na wypadek koło Palermo, kamera obserwowała grupkę pijaków :) Ponoć wszystkie kamery sa obrotowe i w tym chyba problem. Widzą naokoło ale nie wszystko naraz. raz patrza tu , raz patrzą tam. Gdyby ciagne sie gapiły w jedno miejsce to by to miejsce było widziane 24h, a tak - nie wiadomo na co patrzą. A może o to chodziło by nie było wiadomo gdzie patrzą?
~enter 29-09-2010 9:50
Fajna pretensja: zamiast czekać na wypadek koło Palermo, kamera obserwowała grupkę pijaków :) Ponoć wszystkie kamery sa obrotowe i w tym chyba problem. Widzą naokoło ale nie wszystko naraz. raz patrza tu , raz patrzą tam. Gdyby ciagne sie gapiły w jedno miejsce to by to miejsce było widziane 24h, a tak - nie wiadomo na co patrzą. A może o to chodziło by nie było wiadomo gdzie patrzą?
~Ktosiek 29-09-2010 10:00
Niestety mechanizm ten jest niedopracowany, ale jako że to nowość w JG na taka skale wiec czas pokaże czy zostanie dopracowany czy nie. A co do puszczenia Streamingu z kamer w sieci dla ogółu to niestety kruchy temat to jest bo większość ludzi będzie się upierać przy prawie o ochronie danych osobowych, czym niestety te kamery łamały by to prawo będąc pokazywane całemu światu :)
~loblob 29-09-2010 10:32
Udostępnić obraz w sieci to sami będzie monitorowali miasto. I tak kupa ludzi siedzi przed monitorami!
~wybory 29-09-2010 10:35
no w końcu będą wybory, trzeba zacząć się ukazywać...ciekawe jakby radnego rozliczyć???
~mieszkaniec11 29-09-2010 10:40
Po pierwsze, pan Wiklik znowu szuka rozgłosu a niestety podczas tych wyborów raczej mu to nie pomoże. Lepiej niech zajmie się swoim tramwajem i pilnuje żeby graficiarze nie zostawili tam swoich piękności. Po drugie kolejny nie dopracowany artykuł, który nie przedstawia sprawy do końca. Wytykane są tylko wady systemu monitoringu natomiast nikt nie napisał w jakich sytuacjach pomógł mieszkańcom. Po trzecie, szereg kamer ulokowanych jest w miejscach skąd ciężko obserwować dany teren. Ale dlaczego? Wiele wspólnot i właścicieli budynków nie zgodziło się na montaż na ich obiektach. Ale teraz mają pretensję, że kamera czegoś nie widzi. W wielu miastach monitoring jest rozwiązany tak samo i jak pokazuje praktyka nawet w miastach gzie jest on rozwinięty bardzo dobrze nie ma możliwości \"zobaczenia\" wszystkiego. Sprawa kolejna to taka, że jakby kamer było pięć razy tyle i obsługiwało to 10 strażników to zaraz mieszkańcy by powiedzieli że mieszkają w mieście policyjnym i że obserwuje się
playmen-piotr 29-09-2010 10:56
Do bezimiennego pieniacza z: 29-09-2010 08:06 | ~ | Nieudolnie próbujesz rzucić złe światło na Wikileaks, weź się czasem zastanów co piszesz, bo po prostu się ośmieszasz.
~enter 29-09-2010 11:17
Fajna pretensja: zamiast czekać na wypadek koło Palermo, kamera obserwowała grupkę pijaków :) Ponoć wszystkie kamery sa obrotowe i w tym chyba problem. Widzą naokoło ale nie wszystko naraz. raz patrza tu , raz patrzą tam. Gdyby ciagne sie gapiły w jedno miejsce to by to miejsce było widziane 24h, a tak - nie wiadomo na co patrzą. A może o to chodziło by nie było wiadomo gdzie patrzą?
~bywalec12 29-09-2010 12:12
Z tego co wiem kamery gdy strażnik nie steruje ich ręcznie obracają się automatycznie. Jeżeli podczas tej kolizji kamera akurat była obrócona w innym kierunku to jak miała widzieć moment kolizji. A nawet jakby system obsługiwało 10 osób to przy 70 kamerach jest przypadkiem wychwycenie momentu kolizji. No chyba, że ustawimy wszystkie kamery na skrzyżowania i będziemy obserwować ile to aut mamy w JG i jak one sobie jeżdżą.
~gaudeamus 29-09-2010 12:17
Można oddawać mocz pod ratuszem i nikt tego nie zauważy Monitoring raz działa raz nie :P tak prawda .
~Były ... 29-09-2010 12:50
Przypominam sobie że kiedyś nie bylo kamer, SMiejskiej byli natomiast policjanci na stałe na Placu Ratuszowym i ul. 1 Maja do dworca PKP , był ład i porądek mieszkańcy czui się bezpieczniej. Co dzieje się obecnie każdy widzi a władze się tłumaczą : a to za mało kamer, a to za mało Strażników, a to za dużo ludzi przychodzi codzienie na Pl. Ratuszowy itp. tak bedzie stale. Pytanie - Co Pan radny Wlekklik uczynił aby sytuacja się radykalnie zmieniała ? Niech odpowie - łatwo krytykować bo to nic nie kosztuje. Ciekawe czy choćby jedną inicjatywę Pan radny zaproponowal w sprawie poprawy ładu i porządku w Naszym mieście. Pozdrawiam
ebee 29-09-2010 13:06
Kolejna nietrafiona inwestycja, po inteligentnych światłach. A mnie po prostu sie wydaje, ze przyczyna takiego stanu jest fakt, że do odpowiedzialności pociąga sie w tym mieście jedynie obywateli. Za brak skuteczności i zaniedbania niestety urzędnicy i mundurowi nie odpowiadaja. Kiedyś tłumaczono, że policja i Straż miejska jest nieskuteczna, bo jeżdzi zdezelowanymi samochodami. C.d w następnym poście.
ebee 29-09-2010 13:11
Dzisiaj policja jeździ nowiutkimi szybkimi radiowozami. Straż miejska ma nowiutka siedzibę. Do tego za grubą kasę monitoring. I dalej sa nieskuteczni. Myślę, że jakby jeden, czy drugi komendant miał widmo utraty pracy za brak skuteczności- było by inaczej. Niestety dziś Rada Miasta, otoczenie Prezydenta i służby mundurowi to grupa przyjacioł dbająca głownie o swoje pozycje. A tzw. dobra robota to "przy okazji" Pozdrawiam : EBEE
~do ebee 29-09-2010 13:21
Zapraszam na krajowej 19 - zobacz statystykę interwencji. Wtedy możemy podyskutować. Ocena działalności bez zagłębienia się w szczegóły nie jest wartościowa. Ale ty to chyba wiesz ;) skoro od razu jest przeciw wszystkiemu ;)
wupe 29-09-2010 15:01
@playmen-piotr -jemu chodziło o radnego Wiklika a nie strone Wikileaks LOL
playmen-piotr 29-09-2010 15:44
Hmm, nie wiedziałem że macie radnego, o tak podobnym na pierwszy rzut oka nazwisku. Zatem najmocniej przepraszam osobę z: 29-09-2010 08:06 | ~ | i pozdrawiam serdecznie.
~ 29-09-2010 15:57
Milicja Obywatelska bez kamer i nowoczesnych samochodów, na piechotę patrolowała miasto. Było bezpiecznie.
~nn 29-09-2010 16:35
jak zwykle to bywa jeden bełkot, sami znawcy wszystko dobrze jak karają sąsiada, zobaczcie jak wygląda polskie prawo zostało stworzone pod przestępce, wandala. To się nazywa polska ułańska fantazja :"a co mi ku....wa niewolno policja czy straż to mi skoczyć może" mało się słyszy. Nauczcie się żyć w społeczeństwie a żadne kamery nie będą potrzebne. Przykład bierzemy ale z samego dna.Szkoda pisać bo to puste słowa pieniaczy którzy potrafią krzyczeć na forach bezimiennie itd. ..............
~do 15:57 29-09-2010 17:15
Inne czasy - obywatelu ;)
ezars 29-09-2010 17:42
"Zdaniem policji natomiast już od chwili zamontowania monitoringu wizyjnego w mieście, w centrum Jeleniej Góry i Cieplic odnotowano kilkunastoprocentowy spadek spraw kryminalnych i przestępczości pospolitej." - Jak zwykle "policyjna wiarygodna statystyka". Jak jest w rzeczywistości w Jeleniej sami widzimy. Kiedy w końcu skończy się z tym ściemnianiem społeczeństwa?
~Obywatel 29-09-2010 18:08
Ja też bym chciał mieć jednostanowiskowe miejsce pracy za kilka milionów i dostawać odpowiednio wysoką wypłatę za prace przy tak drogim stanowisku bo ma się wysoką odpowiedzialność za nie. Gdzie można takie podanie złożyć? Do M. Obrębalskiego?
ezars 29-09-2010 18:14
Mam jeszcze jedno pytanie do policji, w związku z tym, że jest tak dobrze-Jak skończyła się sprawa karpacka? Kilka lat temu statystyki policyjne w tym mieście też mówiły, że jest dobrze i przestępczość spadała a wykrywalność rosła, jaka była prawda i co zrobiono z winnymi fałszowania statystyk / wiarygodnych/. Może czas zacząć rozliczać się na podstawie np. wzorów amerykańskich. Wtedy zobaczymy jaka jest rzeczywistość.Pozdrawiam.
ebee 29-09-2010 20:20
Do postu z 13,21. Nie bardzo rozumiem do czego pijesz , Szanowny anonimie. Najlepsza ocena działalności to nie statystyki, a to, co widac gołym okiem. W statystykach w Jeleniej Górze mamy super monitoring, super nowoczesną sygnalizację świetlną. I to faktycznie wystarcza na premie i nagrody dla decydentów. Wpływy z mandatów z fotoradarów ustawionych w porze nocnej na pustych ulicach też w statystykach dokumentują skuteczność policji. Tylko czy o statystykę nam chodzi , czy o efekty, z którymi jak w artykule napisano- jest różnie? EBEE
~seee 29-09-2010 20:40
Jest 70 kamer więc trzeba zatrudnić 70 strażników miejskich i po kłopocie :)
~ 29-09-2010 20:47
Kiedy poszedłem zapytać o nagranie z monitoringu, okazało się, że w chwili zderzenia kamera była obrócona i stłuczka nie została zarejestrowana– mówi pan Adam z Jeleniej Góry. dokladnie mialam to samo haha zbieg okolicznosci ???
rymcycymcy 29-09-2010 21:48
Chcieliście tych kamer jak murzyn blaszki i Wam zrobili ślepe :) ...żeby tylko te upragnione ronda nie okazały się kwadratowe ;)
~tak jest 29-09-2010 22:47
Zadajmy sobie jedno pytanie???? a MOŻE KTOŚ Z RODZINKI NASZEGO PREZYDENTA MA SKLEP Z KAMERAMI???? no i już wiem dlaczego miasto wydalo tyle na nic... ale biznes się kręci tylko że szkoda że nie dla mieszkańców Jeleniej Góry!!!
~adamo 29-09-2010 23:20
jeden gość i na 70 kamer i to do tego nie policjant a strażak miejski ... ludzie kochani ....
~ala 29-09-2010 23:54
A mi straż miejska powiedziała że kamera na Kopernika służy do tego żeby zobaczyć czy auta na ul. jelenie źle parkują i wtedy oni jadą i zakładają blokady hehehhe
~ 30-09-2010 0:00
a przy wjeżdzie do miasta widnieje napis-JELENIA GÓRA-MIASTO MONITOROWANE-tablica z napisem tez kosztowała miasto,jak i te kamery psu na budę...nigdy u nas nie będzie dobrze...
~asa 30-09-2010 8:10
Jedna podstawowa sprawa, aby monitoring był skuteczny to jedna osoba powinna obsługiwać max 8 ( osiem) kamer. Nikt tego nie uwzględnił planując tą inwestycję . Zrobiono to pod publikę , JEST MONITORING !!! BĘDZIE BEZPIECZNIE I SPOKOJNIE !!! JEST SUKCES !!! . A to g.... prawda. Na czynniku ludzkim najłatwiej oszczędzać bo na kamery raz wywali się kasę a później przez jakiś czas spokój ,a ludziom trza płacić co miesiąc. Tylko co będzie jak system zacznie szwankować ? G... będzie.
~grr 30-09-2010 8:37
"duzo, tanio, tesko" - oto nasza choroba narodowa... nie jakosc tylko cena sie liczy. mogli kupic ode mnie kmere z mojego laptopa, 2mpx, cyfrowy zoom, jakosc super, sprzedalbym za jakies jedyne 10tys zl, na pewno byliby zadowoleni a taniej by wyszlo w ogolnym rozrachunku... :/
~marc26 30-09-2010 20:13
...bo strażacy miejscy tylko patrzą w te monitory gdzie ktoś żle zaparkował,np.przy kościele garnizonowym
~Pożądny 1-10-2010 18:43
No i po co marnowali pieniądze jak mogli poświecić je na rozbiórkę kamienic które i już same się rozsypują... moim zdaniem tzw "Kule" są niepotrzebne i mogą je spokojnie zdjąć : D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group