Zalogowanych: 13

Polana Jakuszycka: Skowron i Boudikova przed Justyną Kowalczyk

Niedziela, 6 marca 2022, 20:54
Aktualizacja: 20:55
Michał Skowron z jeleniogórskiego Sobieszowa został zwycięzcą 46. Biegu Piastów na 50 km! Wśród kobiet triumf Czeszki Adeli Boudikovej, która wyprzedziła Justynę Kowalczyk-Tekieli. Do mety w limicie czasu dobiegło 1240 narciarzy i narciarek.

Na ratrakowaną przez całą noc trasę rano spadł śnieg, więc zrobiła się wolna i bardzo wymagająca. W rywalizacji mężczyzn szybko uformowała się czołówka pięciu zawodników (Skowron, Antolec Leopold, Knop, Janecek). Trzymali się razem przez ponad 40 kilometrów. Na podbiegu na trasie Bez Łaski reprezentant Polski Michał Skowron zaatakował, uciekł rywalom i zwyciężył. Odważną decyzję o ucieczce podjął, bo – jak mówił na mecie tempo grupy nie było dla niego zbyt mocne, a czuł się świetnie. Dodajmy, że bieg rozgrywany był na trasach, na których trenuje od dziecka, zna na nich każdy zakręt, zjazd i podbieg. Pochodzi ze wspaniałej, narciarskiej rodziny. Jego ojciec Mieczysław wygrał Bieg Piastów na 25 km w 1989 roku. Do startu na 50 km przygotował Michała starszy brat, świetny trener (i zawodnik) Piotr.

- Jeszcze nigdy nie zjadłam podczas biegu dwóch kilogramów czekolady – opowiadała na mecie Justyna Kowalczyk-Tekieli. Mistrzyni olimpijska i świata, zdobywczyni Pucharu Świata już nie trenuje wyczynowo, więc pięćdziesiątka, w tak ciężkich warunkach, jak podczas 46. Biegu Piastów, kosztowała ją wiele wysiłku. - Gdybym wygrała, byłoby to niesprawiedliwe wobec rywalki, która trenuje wyczynowo – mówiła Królowa Polskich Nart. Tą rywalką była czeska gwiazda Adela Boudikova, która wygrała już Bieg Piastów na 50 km przed sześcioma laty. Potem urodziła dwie córki i przerwała karierę sportową. - Moje córki są już starsze niż maleństwo Justyny, więc miałam więcej czasu na powrót do formy – tłumaczyła na mecie Adela Boudikova.

Justyna Kowalczyk-Tekieli startowała w Biegu Piastów po raz czwarty. Dwa razy wygrała na 50 km (w 2017 i 2019), w 2020 była druga na 25 km. Pamiętne są także jej zwycięstwa na jakuszyckich trasach w Pucharze Świata na 10 km klasykiem w 2012 i 2014 roku. Tym razem jej pobyt w Jakuszycach ma charakter nie tylko sportowy, ale i rodzinny – towarzyszą jej mąż Kacper, brat Stefan (obaj również przebiegli 50 km), rodzice, trener Aleksander Wierietielny i pies Maniek.

Start Justyny Kowalczyk-Tekieli wzbudził duże zainteresowanie innych zawodników i kibiców, na każdym kroku spotykała się z wyrazami sympatii. Bieg Piastów na 50 km został rozegrany na pięknych trasach Gór Izerskich w Szklarskiej Porębie, na obszarze pomiędzy Hutą, a kopalnią Stanisław, stacją turystyczną Orle i okolicami Koziego Grzbietu.