Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 7923
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skok cywilizacyjny w Bursie Szkolnej nr 1

Sobota, 26 listopada 2011, 8:59
Aktualizacja: 9:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Skok cywilizacyjny w Bursie Szkolnej nr 1
Fot. Angela
Po półtorarocznej modernizacji wczoraj oficjalnie otwarto Bursę Szkolną nr 1 przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Teraz to obiekt z wysokim standardem pokojów, z nowymi instalacjami, łazienkami, pokojami, nową elewacją, ociepleniem, salą komputerową i multimedialną.

O tym, jak bardzo potrzebny był remont bursy, świadczy zakres wykonanych tu prac. Część z nich, jak wymiana stropów, w ogóle nie była brana pod uwagę przy planowanej inwestycji. Kiedy jednak wykonawca rozpoczął prace, okazało się, co jeszcze trzeba w tym zabytkowym i zaniedbanym budynku wykonać.

- Plany modernizacji bursy szkolnej pojawiły się w 2008 roku, kiedy miasto zdecydowało o rozwoju szkolnictwa zawodowego w Jeleniej Górze i postanowiło wejść w projekt unijny „Nowoczesna Infrastruktura Szkolnictwa Zawodowego”. Dzięki temu zostały wymienione praktycznie wszystkie instalacje placówki: rury, instalacje elektryczne, ogrzewanie. Mamy wyremontowane pokoje, w których są nowe umywalki, część pokoi ma łazienki i jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych podobnie, jak cały obiekt. Mamy też nowe wyposażenie pokoi, salę multimedialną i komputerową, windę, jadalnię i kuchnię – powiedziała Elżbieta Krausiewicz, dyrektor Bursy Szkolnej nr 1 w Jeleniej Górze.

Zofia Czernow, posłanka na Sejm, była zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry podkreślała, że remont Bursy Szkolnej przy ul. Kilińskiego był jedną z trudniejszych inwestycji w ostatnim czasie, którą przeprowadzono nie bez „niespodzianek”. Potwierdziła to również Mirosława Dzika, aktualna wiceszefowa miasta.

- Przesunęliśmy termin zakończenia robót, bo stan techniczny stropów groził katastrofą budowlaną, ale o tym dowiedzieliśmy się dopiero, kiedy roboty ruszyły. Wcześniej robiliśmy częściowe odkrywki, ale w miejscach, gdzie zostały one wykonane, stropy wydawały się być „zdrowe”. Nic nie wskazywało na to, że problem jest tak poważny. Musieliśmy więc z pieniędzy własnych wymienić wszystkie stropy w całym obiekcie – wyjaśnia Mirosława Dzika.

W uroczystości oficjalnego oddania obiektu do użytkowania uczestniczył były wychowanek, Marcin Nowakowski, który wspominał lata spędzone w tym obiekcie. Gratulował władzom miasta i dyrekcji wykonanej inwestycji i podkreślał charakter nie tylko obiektu, ale i panującej w nim przyjaznej atmosfery.

– Jelenia Góra oferuje dla uczniów ponadgimnazjalnych bardzo szeroki wachlarz edukacji. Natomiast za każdym uczniem spoza Jeleniej Góry, który zdecyduje się chodzić do jeleniogórskich szkół, idą pieniądze. Myślę, że Bursa Szkolna będzie jednym z powodów, dla których młodzi ludzie z regionu będą chcieli się tu uczyć, a nam bardzo na tym zależy – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

W nowo wyremontowanej bursie będzie mogło zamieszkać 95 osób, w pokojach trzy-, dwu- i jednoosobowych. Ci, którzy tu już mieszkają, nie kryją zadowolenia. Tomasz Rzeszótko i Marcin Bijakowski potwierdzili, że teraz jest to bardzo nowoczesny obiekt o naprawdę wysokim standardzie. Podobne zdanie miały również ich koleżanki.
- Po remoncie zmieniło się tu po prostu wszystko. Trudno jest to wszystko wymienić, ale standard zamieszkania jest nieporównywalnie lepszy. Bursa jest jak nasz drugi dom - mówią Agnieszka Mytych i Marzena, które mieszkają w bursie od trzech lat.

W ramach przeprowadzonych prac powstały 4 pokoje 2-osobowe dla osób niepełnosprawnych z łazienkami, 19 pokoi 3-osobowych z umywalkami, 9 pokoi 2-osobowych z umywalkami, 2 pokoje 1-osobowe z umywalką, 5 pokoi 2-osobowych z łazienką, 4 aneksy kuchenne wyposażone w meble i sprzęt, pracownia komputerowa i dwie czytelnie. Utworzono również jadalnię, która pomieści 49 osób, pracownię plastyczną, świetlicę, salę do cichej nauki i salę do zajęć pozalekcyjnych. Zakupiono niezbędny sprzęt, meble oraz urządzenia techniki komputerowej (informatycznej). W ramach termomodernizacji wymieniono pokrycie dachu, wykonano jego ocieplenie, wymieniono okna wraz z montażem oświetleniowych okien połaciowych, drzwi oraz wykonano elewację budynku. Zagospodarowany został też teren wokół obiektu.
Koszt inwestycji to 4,7 mln zł, z czego wkład Unii Europejskiej to niemal 1, 6 mln zł.

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group