Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7088
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SKM za trzy lata. Porozumienie kolejowe dla regionu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 września 2011, 7:49
Aktualizacja: Piątek, 30 września 2011, 7:53
Autor: Angela
Fot. Materiały UM
Wczoraj w jeleniogórskim ratuszu podpisane zostało kolejowe „Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie organizowania i funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego na terenie subregionu jeleniogórskiego”. Ustalono m.in., że SKM ma ruszyć za około trzy lata, na terenie Jeleniej Góry będzie miała 10 przystanków, a czas przejazdu z Jeleniej Góry do Piechowic wyniesie 28 minut.

Było to trzecie spotkanie władz poszczególnych miast, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i kolei. W spotkaniu poza Marcinem Zawiłą, prezydentem Jeleniej Góry uczestniczyli: Andrzej Massel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktur, Janusz Korzeń, dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistyki, który zaprezentował m.in. warianty budowy przystanków kolejowych Jeleniogórskiej Kolei Miejskiej, Jerzy Łużniak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele władz powiatu jeleniogórskiego, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Karpacza.

W I części omawiane były sprawy związane z kolejowymi połączeniami transgranicznymi, w II części całość problematyki „Jeleniogórskiej Kolei Miejskiej”, a na zakończenie poruszono problemy dotyczące linii kolejowej Jelenia Góra – Gryfów Śląski – Zgorzelec.

– Był to kolejny etap rozmów o połączeniu jeleniogórskich kolei miejskich. Została opracowana koncepcja i w towarzystwie Ministra Andrzeja Massela odpowiedzialnego za koleje, przedstawiliśmy możliwość realizacji tego projektu. Pisemny projekt „Porozumienia” określa wszelkie uprawnienia i obowiązki, w tym finansowe, w jakich strony – w różnym zakresie – partycypują – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Jerzy Łużniak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego przedstawił harmonogram działania dotyczącego uruchomienia SKM. – Mamy już koncepcję, wiemy, że wybudowanie dziesięciu zaplanowanych przystanków będzie kosztowało około 12 mln zł. Teraz wspólnie będziemy starali się przygotować projekty realizacyjne budowy i poszukamy na to pieniędzy, które także będą potrzebne na modernizację linii 274 – zaznaczył Jerzy Łużniak.

– Środki będą pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego przy współudziale kolei PKP PLK oraz samorządów Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby i Województwa Dolnośląskiego. Naszym zdaniem wybudowanie przystanków i uruchomienie kolei jest możliwe w ciągu trzech najbliższych lat. Chcemy by pociągi odjeżdżały z dworca głównego w Jeleniej Górze do Szklarskiej Poręby i odwrotnie, co pół godziny – dodał Jerzy Łużniak.
Podkreślano również, że SKM liczy przede wszystkim na pasażerów, którzy obecnie jeżdżą do Szklarskiej Poręby swoimi samochodami, a w mniejszym stopniu na tych, którzy korzystają z MZK. Docelowo szynobus miałby też dowozić z Jeleniej Góry turystów, którzy przyjeżdżają na narty.

– 28 minut będzie trwał przejazd z Jeleniej Góry do Piechowic, a po modernizacji linii kolejowej na odcinku Piechowice - Szklarska Poręba cały przejazd Jelenia Góra – Szklarska Poręba ma się zamknąć w granicach godziny. Przedstawiciele PKP PLK na Dolnym Śląsku zapewniali, że na przyszłoroczną modernizację tego odcinka linii kolejowej jest zagwarantowana kwota około 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z Funduszu Kolejowego. Odcinek od Szklarskiej Poręby Górnej do granicy państwa jest natomiast modernizowany przez samorząd województwa również z pieniędzy unijnych z programu EWT Polska – Czechy – uzupełnił Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~Rex 29-09-2011 8:10
TAK TRZYMAĆ!!!!!!!!! Jeśli ta linia SKM zostanie uruchomiona to powinno się pomyśleć o jej wydłużenie o boczne linie tylko takie rozwiązanie daje jej sukces zaś sama ta linia może zostać skazana na małą porażkę. Powinno być kilka odnóg między innymi w Cieplicach do os. XX lecia od torów kolejowych przeciąć ul. Sobieszowską do ul. Sprzymierzonych dalej przez mostek nad kamienną ul. Cieplicką Cervi i Podgórzyńską do osiedla. następnie drugi wariant przy TESCO ul. J.Pawła II koło carrefour-a przy ślimaku ulicą Ogińskiego i pętla przy szpitalu. Oraz trzeci odcinek torami do Kowar dolnych i ulicą przez centrum miasta do kowar średnich. i ewentualnie do Karpacza. Pozdrawiam
~Rex 29-09-2011 8:14
Fakt i jedna odnoga przez Centrum miasta powinna też być.....
~xyz 29-09-2011 8:29
II odnoga w stronę giełdy
~xcfvgjkl 29-09-2011 8:35
Ta inwestycja sie nigdy nie zwroci koszty koleiki miejskiej nie beda pokryte z biletow tylko z podatkow kazda taka nie trafiona inwestycja to ulamek procenta naszych podatkow jeszcze pare takich inwestycji w polsce i paliwo bedzie po 7zl a chlebek po 10zl pozatym ten artykol to gra przed wyborcza . kolej rza juz byla zbankrutowala i po co znow zaczynac jesli final bedzie ten sam
~~jg 29-09-2011 8:47
To nie porozumienie, lecz kolejna przedwyborcza ściema PO! Gadają, gadają, a nic nie robią!
~zobaczcie 29-09-2011 8:52
Kandydat z naszego regionu w debacie polityków w Polskim Radiu Wrocław- http://www.prw.pl/articles/view/17266/kandydaci-debatowali-w-radiu-wroclaw
rymcycymcy 29-09-2011 9:12
Myślę, że jedna odnoga powinna być w prawo, a druga w lewo ...a pomiędzy odnogami stacyjka ! ;) ...dla teżewe ! ;))
~ 29-09-2011 9:13
Dlaczego za 3 lata? Bo to bedzie element nowej kampanii wyborczej...
~dundersztyc 29-09-2011 9:14
Przy dofinansowaniu ze środków unijnych, wnioskodawca musi przedstawić biznesplan. Jestem szalenie ciekaw obliczeń na podstawie których to przedsięwzięcie przedstawia się jako dochodowe. Jakie będzie minimalne opłacalne obłożenie kursów, po ile będą bilety i po ile gminy będą łożyć na utrzymanie SKM? Skąd Jelenia Góra weźmie środki na partycypowanie w funkcjonowaniu SKM? Konkretnie. Gdzie w budżecie miasta są na to pieniądze? Pytania kieruję do.... pana Cezariusza na przykład.
Tomy M. 29-09-2011 9:15
Wzmożony ruch pociągów przez Cieplice sparaliżuje przemieszczanie się z Cieplic i Sobieszowa do Centrum przez ul. Lubańską. Przejazd kolejowy na Lubańskiej to już w tej chwili jest MASAKRA! Nie chcę zgadywać co będzie za trzy lata, gdy wzrośnie zarówno ilość samochodów prywatnych jak też dojdą pociągi SKM. A na koniec spytam: SKĄD SIĘ BIERZE KWOTA 1,2 milona zł za kawałek peronu i budkę?!!!
~ 29-09-2011 9:19
ja tam wole wjeżdzać do tunelów
~ 29-09-2011 9:24
Wygra pis to wam PIS-DA!!! Da wam kolejkę, podatki obniży, rozpylacza mgły w smoleńsku wykryje. Maciarewicz służby specjalne znowu "uzdrowi", pani Fotyga będzie wzbudzała w świecie szacunek i poważanie, pan Ziobro pozamyka wszystkich aferzstów (nawet tych wszystkich co icyh sądy pouniewinniały). Agent Tomek będzie mógł czarować swymi perfumami bezpośrednio w Sejmie. Wszyscy dostaną podwyżki, super będzie. Już się nie mogę doczekać. Każdy dostanie papryki ile będzie chciał.
~Promotor 29-09-2011 9:29
Zrobcie tez polaczenie ze Szklarska i Karpaczem!!!!!!!!!
~do 9:15 29-09-2011 10:00
Ech... zamiast korzystać z Lubańskiej i stać w korkach, można będzie jechać do centrum z Sobieszowa drogą, którą w tej chwili remontują przy byłej Celwiskozie. Nie ma co narzekać, ważne aby SKM rzeczywiście powstał, choćby w takiej formie jaką proponują, później można ją rozbudować.
~kokosz 29-09-2011 10:07
Uruchomienie ale pod warunkiem, ze na Lubanskiej zrobicie wiadukt. Nie wyobrazam sobie zeby tam rogatki byly zamykanie co pol godziny. Bedzie totalny paraliz.
~spostrzeg 29-09-2011 10:10
Zobaczycie za trzy lata....że to tylko przedwyborcze obiecanki!
~ta 29-09-2011 10:20
juz ktos obiecuje , ze bedzie w PL linia kolejowa z predkoscia 330km/h PYTAM SIE KTO W TO JESZCZE WIERZY??????
~KrzysiekM 29-09-2011 10:23
Czy Piechowice partycypują w kosztach?Jeśli nie to mają wspaniały prezent od zaprzyjaźnionego miasta jeleniej Góry, podobnie jak Karpacz w postaci obwodnicy.
~rychu 29-09-2011 10:44
a kto będzie korzystał z tej kolei? Że niby ludzie do pracy? Hi, Hi , Hi. Tyle tej roboty w Jeleniej Górze. To może reaktywować przyspieszoną linię 15 z Piechowic i efekt identyczny taniej o miliony.
~ 29-09-2011 10:52
hahahahah taki odcinek i 30mln zl!!!! PARANOJA! Jak policzyc co mozna zrobic za 30mln zl... djacie taki kapitał w odpowiednie prywatne ręce to wam ludzie pokarzą jak za taką kwote można wozić wygodnie, szybko, bezpiecznie i dodatkowo na tym zarabiać nie małe pieniądze... a ta SKM to będzie jeden wielki niewypał... Jelenia Góra - Szklarska w godzinę!? I to po modernizacji... Jadąc przepisowo z Bolkowa samochodem sie jedzie do Szklarskiej niespełna godzinę! Tory mają być konkurencją dla drug ale jak widać nawet jak sie modernizuje linie za 30mln dalej jest to ŻADNA konkurencja!
~heh 29-09-2011 10:59
fakt smiech bo wystarczy 1 autobus i bedzie efekt ten sam a kasa :) no coz!
~ 29-09-2011 11:02
Ja rozumiem dobre intencje, ale czy przedsięwzięcie za nasze pieniądze ma uzasadnienie ekonomiczne i społeczne?
ebee 29-09-2011 11:47
Zate 30 milionów można by było wybudować ( reaktywować) tradycyjną linię tramwajową na poczatek od Cieplic do Centrum. To jedyna uzasadniona koncepcja. Skm, to nieprzemyslana paranoja. Nikt z mieszkających na takich osiedlach, jak Czarne, Słoneczna Dolina, XX-Lecia, Morcinka i wielu, wielu innych z tej "atrakcji" nie skorzysta, bo do najbliższego przystanku będa mieli minimum 3 km. Aby skłonić do korzystania z SKM mieszkańców Piechowic, Sobieszowa i Cieplic pociągi musiały by jeździć co 10 minut. A patrząc na działania MZK, na które miast nie ma pieniędzy nie widze na to szans. Będzie natomiast tak, żę Pan Zawiła coś rozpocznie i.....odejdzie. My za to zapłacimy. Pozdrawiam, EBEE
~buhahah 29-09-2011 11:56
...naiwni..hahaha...."zróbcie odnoge do Karpacza"..."i odnoge przez centrum"...hahah...przed wyborami mamią was obietnicami a Wy wierzycie...tylko byc politykiem w takim miescie....marzenie
~krzysiekM 29-09-2011 11:56
Ebee chyba nie doszacowaleś tej inwestycji tramwajowej.Wiesz ile kosztuje tramwaj,budowa torowiska, budowa zajezdni tramwajowej? Na pewno nie 30 mln co najmniej 300 mln!Ponadto czemu miałoby to służyć?Poprawie komunikacji czy miałaby to być atrakcja turystyczna(dla kogo niby)?Ani SKM ani tramwaje nie mają absolutnie żadnego sensu w takim mieście jak Jelenia Góra(bez podtekstów).pozdrawiam.
~Dorian 29-09-2011 11:59
Bardziej podoba mi się pomysł szybkiej linii do Wrocławia, o której pisał na swoim blogu radny Szymański. Teraz jedzie się 3,5 godziny. Masakra!
~krzysiekM 29-09-2011 12:04
Szkoda,że w artykule sponsorowanym Pana Prezydenta nie można dodawać komentarzy.Pisze tam pan Prezydent,że dzięki SKM przyciągnie turystów z Piechowic i Szklarskiej na piwo do Jeleniej Góry,podczas kiepskiej pogody.Po co Ci turyści mieliby tu przyjechać?Jakie atrakcje(a zwłaszcza podczas kiepskiej pogody) czekają na nich w Jeleniej Górze?Na piwo tez tu nie przyjadą. Panie prezydencie!Traci Pan u mnie resztki szacunku do własnej osoby!Do jasnej cholery,czy to ta rzesza pańskich doradców podsuwa Panu takie pomysły?Może trzeba wyjść tak po prostu na ulicę, rozejrzeć się dookoła i porozmawiać z ludźmi!
~Tryton 29-09-2011 12:52
po pierwsze cały ten projekt jest ekonomicznie i społecznie niepotrzebny. Większość linii autobusowych w mieście obsługuje właśnie tą oś Zabobrze - Cieplice - Sobieszów lub dworzec PKP - Cieplice - Sobieszów - Piechowice.Dojazd do Szklarskiej Poręby z okolic dworca PKP (od którego planowany przystanek przy kościele łaski wcale nie jest aż tak daleko) nie jest wielkim problemem. Dworzec PKS, z którego dojazd jest równie łatwy nie leży aż tak daleko od przystanku pod estakadą. Autobusy jadą głównymi ulicami miasta, zatrzymują się na głównych przystankach, są łatwiej dostępne dla pasażerów. Na linii Jelenia Góra - Szklarska Poręba jeżdżą szynobusy więc powstanie SKM nie wniesie żadnej nowej jakości, poza pięcioma nowymi przystankami
~c.d. 29-09-2011 13:08
pytanie czy to wszystko warte tych nakładów, skoro z góry wiadomo, że SKM nie będzie szybsza od transportu kołowego, za to droższa i ze względu na odległość do przystanków mniej wygodna. W poszerzenie SKM na Mysłakowice, Kowary i Karpacz, co mogłoby uczynić całe to przedsięwzięcie nieco bardziej sensownym nie bardzo wierze, bo Urząd Marszałkowski właśnie przymierza się do rozbiórki tej linii i poprowadzenia tam ścieżki rowerowej.
~amator PIS 29-09-2011 13:11
Mi dajcie te 30 mln. Podwoje je w 3 noce na automatach!!!!!! I będzie 60 mln. :)
~jaaa 29-09-2011 13:32
ludzie to nie Londyn ;p
~dundersztyc 29-09-2011 14:03
To co wygaduje w artykule sponsorowanym na temat SKM prezydent JG, to już nawet nie bzdury, tylko demagogia. Jeżeli fakty nie pasują, tym gorzej dla faktów. Po kolei. "Rzeczowa forma promocji regionu"co to ma być? Będziemy miastem, które promuje się przez komunikację miejską? Nowość. "To nie jest rywalizacja z MZK" co oznacza, że z SKM będą korzystać ludzie, którzy nie jeżdżą autobusami. A więc ci, którzy do tej pory nie korzystają z środków komunikacji publicznej. Aktywizacja siedzących w domu! A na właścicieli aut niech Pan nie liczy. Jesteśmy wygodni i nie patrzymy na tempo zużywania dróg. "W słotne dni może całą rodziną zjechać do Jeleniej na piwo". Super atrakcja. Przecież w słotne dni w Szklarskiej nie podają piwa i wszyscy tylko czekają na taką możliwość, żeby się u nas naczerpać.
~smiechy haha 29-09-2011 14:11
Beka z pana panie Marcinie, takie wałki to nie u nas. Za 3 lata to będą nowe wybory.
~dundersztyc 29-09-2011 14:16
...."A przecież rozbudowujemy sieć ścieżek rowerowych". Fakt. Najdroższa powstaje w dewastowanym Parku Zdrojowym. Za 15 mln pln. Jelenia Góra i jedziesz w dobrym kierunku. To ma być żart? "Karpacz musi przeprowadzić takie prace jak Jelenia Góra, a także zorganizować system komunikacji wewnątrz miasta i.t.d". Idąc tokiem rozumowania p.prezydenta, SKM musi mieć odnogi do najbliższych hoteli. Bo trudno sobie wyobrazić, aby turysta z przystanku przy Kubsza, szedł taki kawał do, powiedzmy, hotelu Baron. Chyba,że powstanie linia autobusowa obsługująca przystanki SKM i hotele. "I co najważniejsze, każdy kto jest w to zaangażowany, widzi w tym także swój własny interes". A może o to właśnie chodzi? Tylko ja wśród tych interesów nie widzę najważniejszego-społecznego. Chcę referendum w sprawie SKM!!
~s. 29-09-2011 14:44
Przecież nikt nie pomyślał nawet, że istnieje takie coś jak przejazd kolejowy. Co pół godziny pociąg. Szlabanów nie opłaca sie otwierać. Totalny bezsens - czyli wiadomo, że nikt tego nie uruchomi. Politykom też zdarza się myśleć - czasami.
~prawda 1000% 29-09-2011 14:57
http://www.youtube.com/watch?v=XfEPZFKfFRM&feature=related ................................. Takie coś w Karpaczu planują ! Na Śnieżkę !
~x 29-09-2011 14:59
Ładne hasełko wyborcze, dobre się sprzedało. Teraz trzeba brnąć w tą utopię. Absurd... A po jeleniogórskich ulicach dalej będą się toczyć stare, kopcące Jelcze pamiętające czasy Jaruzelskiego...
~ksav 29-09-2011 15:26
moze wiecej połaczen w strone wojanowa janowic
~Greg 29-09-2011 16:01
Zawiła... ty .... Naobiecywałes i co ?
rymcycymcy 29-09-2011 16:48
12:04 | ~krzysiekM | ...ja się z kolegą nie zgadzam ! :) Zawsze jak wypiję piwo, to chce mi się czymś przejechać ! ...ale w autobusie miejskim nie ma kibla więc ...jestem ZA SKM ! ;)
~waldek_a 29-09-2011 16:49
SKM to chyba powinna być przyszłość, bo tak naprawdę nie rozwiąże ona problemów komunikacyjnych Jeleniej Góry. Ważniejsza byłaby kontynuacja budowy obwodnicy przez Czarne, Cieplice do drogi na Szklarską Porębę. Tylko wtedy Zabobrze odciąży się. Dzisiaj przez taką lokalizację hipermarketów jest makabrycznie.
~cirpliczanin 29-09-2011 18:12
Nie ma rzeczy, której nie możemy Wam obiecać! Hasło wyborcze.
~ 29-09-2011 18:30
"Cały przejazd Jelenia Góra - Szklarska Poręba ma się zamknąć w granicach godziny..." A ile traw teraz? Absurd i demagogia. Demagogia i absurd. Jedno drugie pogania...
~~~niewiedząc 29-09-2011 19:19
Dawno tak się nie uśmiałam haaaaaa haaaaaaa
Tomy M. 29-09-2011 19:54
Wiem że jestem bezczelnym krytykiem każdego wspaniałego pomysłu rządzących tym miastem ... ale to są BURAKI. Jestem w 100% pewny że nie pomyśleli o tym aby nie zużywając praktycznie ani skrawka terenu zbudować coś co naprawdę PRZYCIĄGNĘŁOBY TURYSTÓW Z CAŁEJ POLSKI. Spójrzcie co mam na myśli: http://youtu.be/OPnKbSvHj6c Wuppertaler Schwebebahn - kolejna napowietrzna w Wuppertalu, to nie jest science fiction tylko cieć komunikacyjna którą zbudował CESARZ NIEMIEC WILHELM II w ... uwaga: 1900 roku!!! działa to do dzisiaj, wszystkie słupy i cała trakcja jest ORYGINALNA i ma 111 lat! Zawieszona nad rzeką nie zajmuje miejsca w mieście! nie ma utrudnień jakie dałyby tramwaje i do tego ATRAKCJA ŻE SZCZĘKA OPADA! Jeździłem tą kolejką i jest 100 razy lepsza od każdego innego środka lokomocji.
~bang 29-09-2011 20:18
hehe kurde przystanek za milion...dobrze ze ta Unia umiera,może powróci normalność
~jadm 29-09-2011 20:19
co to za bzury 1h to czas przejazdu z JG do Szklarskiej Górnej dzisiaj, co to za modernizacja??? 30 km w godzinę??? idiotyzm!!!
~do bang 29-09-2011 20:38
Zamknij się -.-' to będą porządne przystanki na wzór japońskich kolei miejskich, nawet Warszawa czy Berlin będą nam zazdrościć. Aha i to nie jest żart, bo jestem jednym z projektantów Szybkiej Kolei Miejskiej w Jeleniej Górze.
~ 29-09-2011 21:39
Do:20.38...ha,ha,ha...wydawało mi się,ze to taki zwykły czwartek,nudny jak cała Jelenia Góra...a tu patrzcie- nawet Warszawa i Berlin będzie nam tych przystanków zazdrościć..ha.. ha -są chwile dla,których warto żyć!-mimo wszystko.Nie mogę się doczekać czerwonych z zazdrości warszawskich i niemieckich turystów i... tryskających dumą Jeleniogórzan.(?)
~ 29-09-2011 22:58
Ja się pogubiłem: szybka czy miejska ? (jeśli nie można ustalić nazwy to mam nadzieję, że trzy lata wystarczą na dopracowanie TEGO drobiazgu) (http://www.jelonka.com/news,single,init,article,36330) ,
~thx1138 30-09-2011 5:10
przydałoby się raczej jakieś superszybkie połączenie z wrockiem to ludzie by tak się nie wyprowadzali z naszego miasta bo by dojezdzali do pracy/na studia z naszego miasta jużą nie mówiąc o tym że zarabiali by tam a ksę zostawiali tu
~krzysiekM 30-09-2011 20:34
Wybudowanie 10 przystanków będzie kosztowało 12 mln zł czyli 1,2 mln za jeden!Bardzo proszę o podanie do publicznej wiadomości jakiego rodzaju materiał będzie użyty?Marmur, brąz czy miedź? Panie prezydencie !Chmury nad panem!
~bono 1-10-2011 17:37
Wcześniej było napisane tekst sponsorowany, pewnie przez pana łużniaka, ale pomijam to szerokim łukiem. Nic z tego nie będzie jest to obietnica wyborcza, jeśli za 3 lata się to stanie to mogę powiedzieć jedno zagłosuję ponownie na zawiłe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group