Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 6996
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: SKM za trzy lata. Porozumienie kolejowe dla regionu

Czwartek, 29 września 2011, 7:49
Aktualizacja: Piątek, 30 września 2011, 7:53
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: SKM za trzy lata. Porozumienie kolejowe dla regionu
Fot. Materiały UM
Wczoraj w jeleniogórskim ratuszu podpisane zostało kolejowe „Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie organizowania i funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego na terenie subregionu jeleniogórskiego”. Ustalono m.in., że SKM ma ruszyć za około trzy lata, na terenie Jeleniej Góry będzie miała 10 przystanków, a czas przejazdu z Jeleniej Góry do Piechowic wyniesie 28 minut.

Było to trzecie spotkanie władz poszczególnych miast, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i kolei. W spotkaniu poza Marcinem Zawiłą, prezydentem Jeleniej Góry uczestniczyli: Andrzej Massel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktur, Janusz Korzeń, dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistyki, który zaprezentował m.in. warianty budowy przystanków kolejowych Jeleniogórskiej Kolei Miejskiej, Jerzy Łużniak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele władz powiatu jeleniogórskiego, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Karpacza.

W I części omawiane były sprawy związane z kolejowymi połączeniami transgranicznymi, w II części całość problematyki „Jeleniogórskiej Kolei Miejskiej”, a na zakończenie poruszono problemy dotyczące linii kolejowej Jelenia Góra – Gryfów Śląski – Zgorzelec.

– Był to kolejny etap rozmów o połączeniu jeleniogórskich kolei miejskich. Została opracowana koncepcja i w towarzystwie Ministra Andrzeja Massela odpowiedzialnego za koleje, przedstawiliśmy możliwość realizacji tego projektu. Pisemny projekt „Porozumienia” określa wszelkie uprawnienia i obowiązki, w tym finansowe, w jakich strony – w różnym zakresie – partycypują – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Jerzy Łużniak, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego przedstawił harmonogram działania dotyczącego uruchomienia SKM. – Mamy już koncepcję, wiemy, że wybudowanie dziesięciu zaplanowanych przystanków będzie kosztowało około 12 mln zł. Teraz wspólnie będziemy starali się przygotować projekty realizacyjne budowy i poszukamy na to pieniędzy, które także będą potrzebne na modernizację linii 274 – zaznaczył Jerzy Łużniak.

– Środki będą pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego przy współudziale kolei PKP PLK oraz samorządów Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby i Województwa Dolnośląskiego. Naszym zdaniem wybudowanie przystanków i uruchomienie kolei jest możliwe w ciągu trzech najbliższych lat. Chcemy by pociągi odjeżdżały z dworca głównego w Jeleniej Górze do Szklarskiej Poręby i odwrotnie, co pół godziny – dodał Jerzy Łużniak.
Podkreślano również, że SKM liczy przede wszystkim na pasażerów, którzy obecnie jeżdżą do Szklarskiej Poręby swoimi samochodami, a w mniejszym stopniu na tych, którzy korzystają z MZK. Docelowo szynobus miałby też dowozić z Jeleniej Góry turystów, którzy przyjeżdżają na narty.

– 28 minut będzie trwał przejazd z Jeleniej Góry do Piechowic, a po modernizacji linii kolejowej na odcinku Piechowice - Szklarska Poręba cały przejazd Jelenia Góra – Szklarska Poręba ma się zamknąć w granicach godziny. Przedstawiciele PKP PLK na Dolnym Śląsku zapewniali, że na przyszłoroczną modernizację tego odcinka linii kolejowej jest zagwarantowana kwota około 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z Funduszu Kolejowego. Odcinek od Szklarskiej Poręby Górnej do granicy państwa jest natomiast modernizowany przez samorząd województwa również z pieniędzy unijnych z programu EWT Polska – Czechy – uzupełnił Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group