Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 6849
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

LWÓWEK ŚLĄSKI: Składają się na… podkłady

Wtorek, 15 grudnia 2009, 14:29
Aktualizacja: 15:18
Autor: KAM
LWÓWEK ŚLĄSKI: Składają się na… podkłady
Stacja Pilchowice Nielestno – czerwiec 2009.
Fot. TEJO
Torowisko na trasie Jelenia Góra – Lwówek Śląski jest obecnie tak zniszczone, że jeśli podkłady kolejowe nie będą wymienione, pociąg będzie tu jeździł w ślimaczym tempie, a pokonanie 36 km zajmie mu półtorej godziny. Starostwo zakłada, że linię da się odnowić dzięki sponsorom i mieszkańcom powiatu.

W powiecie lwóweckim ruszyła symboliczna akcja, która ma na celu zbiórkę… podkładów kolejowych. Jej organizatorem jest starostwo w Lwówku. Zbiórka ma na celu zmotywowanie urzędników odpowiedzialnych za stan linii kolejowej do jej naprawy.

Na pomysł wpadła sołtys wsi Modrzewie Iwona Kobierecka. Do akcji przyłączył się starosta lwówecki Artur Zych, który jest koordynatorem zbiórki pieniędzy i podkładów. Na wymianę zniszczonych podkładów kolejowych potrzeba około 300 tysięcy złotych. Starostwo nie dysponuje w swoich rezerwach taką kwotą, aby przekazać na odnowę trakcji i zwróciło się o pomoc do mieszkańców powiatu lwóweckiego.

– Już wkrótce założymy specjalne konto przy Stowarzyszeniu na rzecz Ochrony i Odbudowy Kolei na Dolnym Śląsku, gdzie będzie można wpłacać pieniądze. Numer konta podamy do wiadomości publicznej na stronie internetowej powiatu lwóweckiego – mówi starosta lwówecki Artur Zych.

Pasażerów kursującego pociągu może zmartwić fakt, że jeśli torowisko nie będzie odnowione to nowoczesny szynobus, już dziś jeżdżący wolno, jeszcze bardziej zwolni. – Dojazd z Lwówka do Jeleniej Góry pociągiem już teraz zajmuje blisko godzinę, a może wydłużyć się o kolejne 30 minut – dodaje Artur Zych

Dla wielu mieszkańców akcja zbiórki podkładów kolejowych przypomina dawne czyny społeczne. Starsze osoby zadeklarowały, że wpłacą symboliczną kwotę na podane konto, ale wielu mieszkańców patrzy na całą akcję z przymrużeniem oka, chociaż ma ona charakter symboliczny. – Doszło już do tego, że mieszkańcy mają sponsorować zakup podkładów kolejowych. Linia kolejowa już kilkanaście lat temu powinna być gruntownie przebudowana – mówi Katarzyna Mowczko, mieszkanka Lwówka Śląskiego.

To nie jedyny problem kursującego pociągu z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry. Nowy rozkład jazdy pociągów zredukował ich liczbę z pięciu do trzech. W ten sposób, co roku ilość pociągów maleje wraz z wprowadzeniem nowych rozkładów jazdy. Dawniej pociągi na tej trasie jeździły co dwie godziny. Starosta zapowiedział, ze podejmie wszelkie działania, aby tak się nie stało i pociągi kursowały jak dotychczas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1051
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group