Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7071
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Skazany na 10 lat wyszedł na wolność. Mieszkańcy Rybnicy się boją

Czwartek, 28 lutego 2013, 11:45
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2013, 9:46
Autor: Angela
Region: Skazany na 10 lat wyszedł na wolność. Mieszkańcy Rybnicy się boją
Fot. Archiwum
– Piotr K., który niecałe dwa lata temu został skazany na dziesięć lat więzienia za zabicie 70–letniego Romana Gołębia został wypuszczony na wolność i nikt nie nadzoruje tego, co on robi – z taką informacją zadzwoniła do naszej redakcji jedna z mieszkanek Rybnicy. – Od czasu kiedy jest on na wolności znów wszystko ginie, a mieszkańcy boją się – dodaje rybniczanka.

Jak tłumaczy sędzia Andrzej Wieja rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, Piotr K. miał rozległy zawał, dlatego 18 lipca zeszłego roku sąd podjął decyzję o bezterminowym zawieszeniu wykonywania kary do czasu poprawy jego zdrowia. Zdaniem lekarzy, Piotr K. w więzieniu pozostać nie mógł.

- Są to niezwykle rzadkie przypadki, w których bezterminowo odracza się wykonanie kary – mówi sędzia Andrzej Wieja. – Muszą być do tego solidne podstawy. W tym przypadku były. Piotr K. ledwo uszedł z życiem, a po wyjściu ze szpitala lekarz nie wyraził zgody na jego ponowne osadzenie w więzieniu – dodaje sędzia.

Zdaniem mieszkańców nikt od tego czasu nie sprawdzał, w jakim stanie jest skazany i w jaki sposób korzysta z odroczenia wyroku.

- Boimy się, bo ten człowiek chodzi po wiosce i śmieje się nam w twarz – mówi mieszkanka Rybnicy, która obawiała się podać swoje dane. – Prosimy o pomoc, bo nikt nie ma odwagi zgłosić tego na policję czy do prokuratury, bo nie wiadomo, co przyjdzie do głowy temu mężczyźnie. Boimy się, że z zemsty pobije nas tak, jak Romana Gołębia. To jest nieobliczalny człowiek – dodaje przerażona mieszkanka Rybnicy.

Sędzia Andrzej Wieja zapewnia, że przekazał naszą informację sędziemu prowadzącemu to postępowanie. Apeluje też do mieszkańców, by sami zgłosili sprawę, nawet anonimowo, policji czy prokuraturze.

- Niech mieszkańcy złożą wniosek o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego czy też zbadanie sprawy tego skazanego – mówi sędzia A. Wieja. – Przypominam też, że należy zgłaszać policji kradzieże, jeśli do takich dochodzi w Rybnicy – dodaje.

Przypomnijmy, obecnie 31-letni Piotr K. wraz z 24 –letnim Pawłem Z. z Rybnicy 5 kwietnia 2011 roku poszli do domu 70 –letniego Romana Gołębia. Chcieli go okraść i okradli. Z mieszkania mężczyzny zabrali 120 zł, a z lokalu na piętrze należącego do syna poszkodowanego, ukradli sprzęt za około 3 tys. zł. Nie spodziewali się, że lokator będzie w domu, a kiedy wychodząc zostali przez niego zauważeni, śmiertelnie go pobili.

Warto dodać, że Roman Gołąb był schorowanym człowiekiem, miał nadciśnienie, marskość wątroby, cukrzycę, a w przeszłości najprawdopodobniej miał udar mózgu. Wyrok w tej sprawie zapadł w listopadzie 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (95) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group