Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6679
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skazani sprzątali Jelenią Górę

Niedziela, 24 kwietnia 2016, 8:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 7:31
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Skazani sprzątali Jelenią Górę
Fot. AŚ Jelenia Góra
Jak co roku podczas Światowego Dnia Ziemi (22.04) skazani z Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze wyszli zza krat, by sprzątać tereny zielone. – Udział w takiej formie aktywności podnosi morale osadzonych, kształtuje postawy prospołeczne, a także pokazuje, że wiezienie to nie tylko instytucja zamknięta, ale także włączająca się w działania społeczne – mówi kpt. Mariusz Mrozewski, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze.

Ośmiu skazanych sprzątało tereny od jeleniogórskiego szpitala, poprzez ścieżki rowerowe w kierunku Wrocławia, a także okolice Krzyża Milenijnego segregując plastiki, papier czy szkło. Łącznie zebrali kilkadziesiąt worków śmieci, które odebrali pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

- Sprzątanie samo w sobie może nie jest przyjemne ale cieszy nas, że przełożeni umożliwiają nam wyjście na zewnątrz zakładu karnego, a swoją pracą, którą w pełni popieramy, chcemy pokazać społeczeństwu, że my też możemy wykonywać pożyteczne prace choćby porządkowe dla społeczności lokalnej – mówi skazany Janusz.

Prace te są co roku wykonywane w porozumieniu z Urzędem Miasta, a w latach poprzednich także z Nadleśnictwem Śnieżka w Kowarach.

- Warto również wspomnieć o tym, że przedsiębiorcy czy różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje, mogą zatrudniać skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze, jak i w pobliskim Zakładzie Karym w Zarębie - mówi kpt. Mariusz Mrozewski. - Zatrudnienie takie może być organizowane w formie zatrudnienia nieodpłatnego przez: organy administracji publicznej i samorządu terytorialnego, organizacje pożytku publicznego, instytucje charytatywne czy też w formie zatrudnienia odpłatnego przez: osoby i firmy prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie oraz spółki osobowe i kapitałowe – wymienia rzecznik Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze.

Jak przekonuje kpt. Mariusz Mrozewski, zatrudnienie skazanych przynosi szereg korzyści i udogodnień dla potencjalnego pracodawcy, takich jak: korzystanie z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, zwrotu w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. wynagrodzenia brutto, nieoprocentowaną pożyczkę czy bezzwrotną dotację. Szczegółowych informacji udzielają funkcjonariusze służby więziennej, zajmujący się zatrudnieniem osób pozbawionych wolności pod numerem tel. 75 75 40 347.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group