Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11745
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skarżą się na zimno w miejscu pracy

Czwartek, 2 lutego 2012, 8:46
Aktualizacja: 8:47
Autor: Angela
– Nie więcej niż 10 stopni Celsjusza na halach produkcyjnych, w hurtowniach czy biurach – takie skargi otrzymała w ostatnich dniach Państwowa Inspekcja Pracy w Jeleniej Górze. Za zbyt niską temperaturę przedsiębiorcy mogą zapłacić nawet do 30 tys. zł.

- Najczęściej są to anonimowe skargi pracowników. Jeśli zgłoszenia się potwierdzają, najpierw pouczamy pracodawcę i zobowiązujemy go do ogrzania pomieszczeń. Dodatkowo przy kontrolach np. na otwartych placach budowy zwracamy pracodawcom uwagę na doposażenie pracowników w odzież, rękawice i ocieplane buty – mówi Mirosław Kocuba, kierownik oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze. Kontrole staramy się przeprowadzać niemal natychmiast.

Zgodnie z prawem, w miejscach gdzie wykonuje się prace fizyczną temperatura nie może być niższa niż 14 stopni C, w biurach nie powinno być mniej niż 18 stopni C. Przy czym pomieszczenia pracy jest to miejsca, gdzie pracownik w ciągu doby pracownik przebywa co najmniej dwie godziny.

- Pracodawcy, którzy nie zapewnią odpowiedniego ogrzewania, muszą się liczyć z nakazem natychmiastowego dogrzania pomieszczeń oraz mandatami do tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Jeśli wcześniej pracodawca został już ukarany za podobne przewinienie, kara może sięgać kwoty pięciu tysięcy złotych. W wyjątkowych sytuacjach sprawę kierujemy do sądu, który może nałożyć na pracodawcę karę do 30 tys. zł – mówi szef PIP.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia poprzez zbyt niskie temperatury w pomieszczenia pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy. Musi o tym jednak niezwłocznie poinformować pracodawcę.
- Za niewykonanie pracy ze względu na zbyt niskie temperatury w pomieszczeniach pracy, pracodawca nie może potrącić pracownikowi pieniędzy z wynagrodzenia – mówi Mirosław Kocuba.

Do końca zimy jeleniogórska inspekcja pracy będzie prowadziła rekontrole zgłoszonych przedsiębiorców. Wizyty inspektorów mogą się również spodziewać pozostali pracodawcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2219
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group