Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4152
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Skarby” czekały pod widownią

Sobota, 31 października 2009, 9:06
Aktualizacja: 17:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Skarby” czekały pod widownią
Lidia Lisowicz i Bogna von Woedtke
Fot. TEJO
Ruszył remont Teatru Zdrojowego. Pod zdjętymi fotelami natrafiono na swoiste „muzeum”: śmieci pozostawione przez dawnych widzów mogą się dziś okazać cennymi eksponatami. Nie próżnują też aktorzy. Pozbawiony sceny zespół Zdrojowego Teatru Animacji przygotował premierę.

– Znaleźliśmy stare egzemplarze gazet sprzed 1945 roku. Są też dawne bilety do teatru. Jednym z ciekawszych znalezisk jest papierowy rożek z napisem „Warmbrunn”. Z takich rożków zajadano słone orzeszki podczas widowisk – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.

Wszystkie te eksponaty odpowiednio zabezpieczono. Trzeba poczekać na ich konserwację, ponieważ czas zrobił swoje i bez takich zabiegów znaleziska mogą ulec zniszczeniu. Po remoncie trafią do specjalnej gabloty poświęconej historii placówki. – Liczymy, że to jeszcze nie koniec znalezisk. Co prawda teatr był dwukrotnie remontowany, ostatni raz w latach 60. XX wieku, ale – jak widać – wciąż jeszcze można liczyć na ciekawe odkrycia – mówi B. Nauka.

Na pewno zostaną odkryte zabytkowe turkusowe polichromie pokryte podczas remontów mało efektownymi malunkami na płótnie. Dzięki nim wnętrze teatru odzyska pierwotny koloryt. Prace potrwają około dwóch lat. Efektem będzie nowoczesna sala z pomieszczeniami dla akustyka i elektryka na balkonie, ukrytymi reflektorami i orkiestrionem z zapadnią. – Pozwoli nam to na realizację w teatrze form muzycznych: opery, czy operetki – zapowiada dyrektor Bogdan Nauka. Będą też nowoczesne fotele. Cała inwestycja ma kosztować 2. 739. 828 euro przy wkładzie z MFOG 1.918.357 euro.

Tymczasem aktorzy ZTA nie próżnują. Mimo tymczasowego braku macierzystej sceny przygotowali premierę: opowieść Jerzego Zaborowskiego osnutą na motywach jednej z najpopularniejszych baśni o dzielnym Tomciu Paluszku, kapryśnej księżniczce i złym zbóju Madeju.

Autorem scenografii jest Levan Mantidze. Rytmiczną i przebojową muzykę skomponowała jedna z występujących aktorek-Bogna von Woedtke. Jak podkreśla Lidia Lisowicz, dla której jest to debiut reżyserski, wartka akcja i sceniczny humor przedstawienia niosą z sobą uniwersalne przesłanie dydaktyczne mówiące o potrzebie zachowania porządku i ładu w otaczającym nas świecie.

Widowisko „Tomcio Paluszek” z Lidią Lisowicz, Bogną von Woedtke i Sławomirem Mozolewskim w rolach głównych, przeznaczone dla dzieci od lat trzech do 100 będzie można obejrzeć już 15 listopada w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie o godz. 16.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1393
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group