– Znaleźliśmy stare egzemplarze gazet sprzed 1945 roku. Są też dawne bilety do teatru. Jednym z ciekawszych znalezisk jest papierowy rożek z napisem „Warmbrunn”. Z takich rożków zajadano słone orzeszki podczas widowisk – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.
Wszystkie te eksponaty odpowiednio zabezpieczono. Trzeba poczekać na ich konserwację, ponieważ czas zrobił swoje i bez takich zabiegów znaleziska mogą ulec zniszczeniu. Po remoncie trafią do specjalnej gabloty poświęconej historii placówki. – Liczymy, że to jeszcze nie koniec znalezisk. Co prawda teatr był dwukrotnie remontowany, ostatni raz w latach 60. XX wieku, ale – jak widać – wciąż jeszcze można liczyć na ciekawe odkrycia – mówi B. Nauka.
Na pewno zostaną odkryte zabytkowe turkusowe polichromie pokryte podczas remontów mało efektownymi malunkami na płótnie. Dzięki nim wnętrze teatru odzyska pierwotny koloryt. Prace potrwają około dwóch lat. Efektem będzie nowoczesna sala z pomieszczeniami dla akustyka i elektryka na balkonie, ukrytymi reflektorami i orkiestrionem z zapadnią. – Pozwoli nam to na realizację w teatrze form muzycznych: opery, czy operetki – zapowiada dyrektor Bogdan Nauka. Będą też nowoczesne fotele. Cała inwestycja ma kosztować 2. 739. 828 euro przy wkładzie z MFOG 1.918.357 euro.
Tymczasem aktorzy ZTA nie próżnują. Mimo tymczasowego braku macierzystej sceny przygotowali premierę: opowieść Jerzego Zaborowskiego osnutą na motywach jednej z najpopularniejszych baśni o dzielnym Tomciu Paluszku, kapryśnej księżniczce i złym zbóju Madeju.
Autorem scenografii jest Levan Mantidze. Rytmiczną i przebojową muzykę skomponowała jedna z występujących aktorek-Bogna von Woedtke. Jak podkreśla Lidia Lisowicz, dla której jest to debiut reżyserski, wartka akcja i sceniczny humor przedstawienia niosą z sobą uniwersalne przesłanie dydaktyczne mówiące o potrzebie zachowania porządku i ładu w otaczającym nas świecie.
Widowisko „Tomcio Paluszek” z Lidią Lisowicz, Bogną von Woedtke i Sławomirem Mozolewskim w rolach głównych, przeznaczone dla dzieci od lat trzech do 100 będzie można obejrzeć już 15 listopada w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie o godz. 16.