Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8380
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (8)

Piątek, 9 kwietnia 2021, 11:05
Autor: Michalina Bienkiewicz
Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (8)
Fot. Silesia Sonans
W 1725 roku francuscy kolonizatorzy zorganizowali wodzom pięciu rdzennych plemion z Ameryki Północnej wizytę we Francji u króla Ludwika XV. Prócz dostarczenia oczywistego, czyli pisemnej deklaracji, że plemiona uznają francuskie zwierzchnictwo, goście przez kilka wieczorów prezentowali w paryskim teatrze swoją muzykę i taniec. Wśród publiczności jednego z tych wieczorów był francuski kompozytor Jean-Philippe Rameau. Kilka lat później powstała jego opera-balet, bajka o krajach egzotycznych pt. "Les Indes Galantes", a ostatni akt tej opery dedykował właśnie rdzennym Amerykanom.

Powyższy fragment muzyczny to w zamyśle wspólny taniec Europejczyków i rdzennych Amerykanów podczas święta Fajki Pokoju. Z dzisiejszej perspektywy jest to wyjątkowo naiwna wizja "przyjaźni" zawieranych w tamtych czasach w Ameryce Północnej. Nikt jednak nie oczekiwał od opery niczego więcej, oprócz przyjemnej rozrywki, a ta muzyka wspaniale spełnia swoją rolę, dodatkowo łagodząc niepokoje moralne, jeśli jakieś się budziły.

Wersji tego tańca jest bardzo wiele, ale warto zobaczyć fragment produkcji opery paryskiej z 2017 roku, gdyż uznana została za rewolucyjną. Ciekawe, czy prowokuje u Państwa refleksję na temat sprawiedliwości społecznej, równości i wolności, czy może widzą w niej Państwo operową rewolucję estetyczną.

Co dwa tygodnie dodajemy kolejny utwór do naszej playlisty. Stworzyliśmy ją, by mogli Państwo do niej sięgać, gdy chcą posłuchać muzyki klasycznej, dla przyjemności, dla złapania dystansu, czy odepchnięcia od siebie agresji, i politycznej, i tej społecznej. Szczegóły: www.silesiasonans.pl/poleca

Twoja reakcja na artykuł?

12
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group