Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 4010
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sieć „Wodnika” pod kontrolą GIS–u

Niedziela, 14 września 2014, 9:42
Aktualizacja: 9:44
Autor: UM
System GIS umożliwia utworzenie dokumentacji cyfrowej przebiegu całej sieci w mieście. – Dawniej to były całe szafy papierowych map, na których musiano ręcznie nanosić wszystkie remonty i korekty przebiegu – mówi Monika Kostrzewska z jeleniogórskiego „Wodnika”. Obecnie korekty powstają na nośnikach cyfrowych, więc dostępne są równolegle w całej firmie. A biorąc pod uwagę skalę sieci w mieście (ok. 380 km wodociągowej i ok. 270 km kanalizacyjnej), to jest ogromny zasięg.

- Dzięki GIS mamy możliwość natychmiastowej analizy stanu każdego odcinka sieci, bo zawarte w tym systemie informacje zawierają opis średnicy rur, materiału, z którego zostały one wykonane, rok budowy, daty wymiany bądź remontów, itp. To bardzo ułatwia podejmowanie prac przy usuwaniu awarii – wyjaśnia Monika Kostrzewska.

Komputeryzacja stała się jednym z podstawowych narzędzi w „Wodniku”, bo systemy sterujące dostawami wody z poszczególnych ujęć pozwalają na wszelkie interwencje w nagłych przypadkach - i w ZUW w Cieplicach, i na stacji w Grabarowie. Z kolei precyzyjne urządzenia – także cyfrowe – w laboratoriach badania jakości wody, istniejące w kilku miejscach w Jeleniej Górze, pozwalają na stały monitoring jakości i stanowią zabezpieczenie przed zagrożeniem przedostania się do sieci szkodliwych substancji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group