Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 2912
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Sesja w powiecie: Kowary przejęły liceum

Piątek, 28 października 2016, 9:19
Aktualizacja: Sobota, 29 października 2016, 8:33
Autor: Robert Czepielewski
Powiat: Sesja w powiecie: Kowary przejęły liceum
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (27.10) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze odbyła się XXV sesja Rady Powiatu. Porządek obrad zawierał 21 punktów, wśród których było podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Miejskiej Kowary prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Kowarach.

Starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska podczas swojego wystąpienia podziękowała za to, że udało się wypracować porozumienie w sprawie przejęcia przez Gminę Miejską Kowary liceum zaznaczając, że jest to wyraz dojrzałości i odpowiedzialności za oświatę, a także za rozwój powiatu. Starosta Konieczyńska powiedziała także, że status miejscowości z liceum jest znacznie inny niż bez tej placówki. Słowa podziękowania starosta skierowała do burmistrz Kowar Bożeny Wiśniewskiej za przekonanie radnych Kowar do przejęcia liceum oraz za to, że wzięła trud prowadzenia placówki na siebie.

Z przekazaniem liceum nie zgodził się radny Rafał Mazur uważając, że jest za wcześnie, by taką szkołę przekazać gminie tym bardziej, że planowana jest reforma oświatowa. Radny Mazur zauważył także, że oddając Kowarom liceum ogólnokształcące powiat pozbywa się subwencji, a także majątku, który według jego wiedzy szacowany jest na blisko dwa miliony złotych.

Burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska, która została zaproszona do uczestnictwa w sesji mówiła, że rozmowy momentami były bardzo trudne. Nie ukrywała też, że Gminę Kowary nie stać na przyjmowanie dodatkowych zadań, jednak dla władz miasta jak i dla radnych sprawa istnienia liceum ogólnokształcącego w Kowarach jest priorytetowa i dlatego radni Kowar podjęli uchwałę o przejęciu na siebie funkcjonowania tej placówki.

Ostatecznie 18 jeleniogórskich radnych przyjęło projekt uchwały. 17 głosowało za przyjęciem, jeden głos był przeciw.

Trochę ożywienia w obradach wniósł punkt 10, czyli podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia informacji „Turystyka w powiecie jeleniogórskim”. Radny Krzysztof Wiśniewski wskazał dyrektorowi Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, że ten mając tak doświadczonych i merytorycznie przygotowanych pracowników, nie wykorzystuje w pełni potencjału swojego wydziału do promocji powiatu jeleniogórskiego. Radny Wiśniewski wytknął, że spora część wyjazdów do miast partnerskich oprócz samej obecności nie przynosi żadnych korzyści. Zauważył też, że portal mający promować powiat robi to w sposób niezbyt skuteczny.

Dyrektor Wiesław Dzierzba nie zgodził się z opinią Krzysztofa Wiśniewskiego. Twierdził, że już sama obecność delegacji i prowadzenie nieformalnego dialogu podczas takich imprez niejednokrotnie wpływa na promocję powiatu. Zaznaczył także, że portal jest tak stworzony, że o jego jakość i informację mają dbać poszczególne gminy, a z tym różnie bywa.

W pewnym momencie radny Jacek Włodyga zarzucił wiceprzewodniczącemu rady, że ten nie jest merytorycznie przygotowany do prowadzenia dyskusji na temat promocji, z czym nie zgodził się Krzysztof Wiśniewski. Ostatecznie jednak uchwała o przyjęciu informacji „Turystyka w powiecie jeleniogórskim” została przyjęta.

Miłym akcentem na sesji było wręczenie przez wicestarostę pucharu Fair Play oraz nagrody pieniężnej Dariuszowi Ozimkowi, kapitanowi drużyny piłkarskiej Bobry Wojanów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group