Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9905
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sentymentalny powrót Watry

Niedziela, 17 listopada 2019, 10:22
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 listopada 2019, 13:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sentymentalny powrót Watry
Fot. Przemek Kaczałko
W Otwartej Papierni w Jeleniej Górze trwa niezwykły projekt, który nawiązuje do tradycji zakładu Watra, który niegdyś świetnie prosperował w Lubawce.
Watra działała w latach 1965-1993 w Lubawce jako bawełniane imperium, kurator mody szarej Polski, tętno miasta, aorta ludzi. Producent odzieży na rynek polski, europejski i amerykański. Dostawca nieobliczalne ilości bielizny do ZSRR. Zakłady powstały w XIX-wiecznym kompleksie niemieckich przędzalni. W okresie swojej świetności Watra zatrudniała ponad dwa i pół tysiąca osób. Większość stanowiły kobiety. W wyniku transformacji zakład upadł. Do dziś część kobiet nie odzyskała należnych wynagrodzeń. W 2015 roku niemalże wszystkie historyczne zabudowania zostały całkowicie wyburzone przez prywatnego właściciela - opowiadają organizatorzy akcji.

Na tych gruzach, po latach, podczas Śniadania Mistrzyń spotkały się byłe pracownice i pracownicy Watry, która teraz wraca nie jako zakład, lecz jako ludzie - wspomnienia, energia i wielka szczerość.

Wczoraj (16.11) w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z mistrzyniami dawnej Watry i inicjatorami projektu Watra Wraca.

Nie znałam innej pracy, nigdzie indziej nie pracowałam - podkreśla Halina Krylowicz, która w Watrze pracowała od 1967 roku i całe zawodowe życie spędziła w tym zakładzie, kończąc jako szefowa produkcji. - Po tylu latach pracy, jak zakład upada, a po latach walą się budynki, to aż serce się kraje, są łzy w oczach - wspomina jedna z Mistrzyń, która jest wdzięczna inicjatorom projektu "Watra Wraca". - Chcemy, żeby nasze dzieci, wnuki pamiętały, że kiedyś coś takiego w Lubawce działało, mocno i prężnie funkcjonowało - dodała.

W ramach wydarzenia odbył się wernisaż Portretów Mistrzyń (Romana Łuszczki), a także pokaz specjalny filmu Watra Wraca (Izabela Grauman, Maria Janicka, Roman Łuszczki, Justyna Oleksy, Maciej Pierzchała). Po projekcji rozpoczęły się rozmowy, wspomnienia o tym, co było i jest. Była tez mowa o pomyśle Muzeum Społecznym Watry oraz czas na integrację.

Jak się dowiedzieliśmy, Otwarta Papiernia wraz z Zespołem Szkół Rzemiosł Artystycznych zamierzają zrealizować niezwykły projekt.

Składamy wniosek do Ministerstwa Kultury, aby w przyszłym roku w partnerstwie z Rzemiosłami, które utworzyły technikum przemysłu mody - i naszymi Mistrzyniami, stworzyć międzypokoleniową kolekcję, wraz z profesjonalnym pokazem mody w parku w Cieplicach - zapowiada Maciej Pierzchała, który zaprasza również w weekendy na warsztaty krawieckie z Mistrzyniami. - Warsztaty będą otwarte dla wszystkich - będą uczyć panie, które pracowały na wzorcowni i przygotowaniu produkcji.

To doskonała okazja, aby wesprzeć projekt zakupem "cegiełek" w postaci dzieł Mistrzyń.

Mamy "nerki", torby, worki, koszulki, czapki i itd. - można je nabyć w formie cegiełki - zachęca M. Pierzchała.

Działanie finansowane jest w ramach poddziałania 19. 2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.

Organizatorami projektu są: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Granica i Otwarta Papiernia.

Twoja reakcja na artykuł?

11
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
20%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
469
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group